Hintli adam kazada öldükten sonra ABD polis memurunun söyledikleri

Dahi kafalar

New member
Daniel Auderer'in ölümcül kaza hakkında güldüğü duyuldu

Yeni Delhi:

Yetkililer, aşırı doz çağrısına yanıt verirken Hintli bir öğrenciye çarpan ABD polis memurunun “yeterli” delil eksikliği nedeniyle yargılanmayacağını söyledi.

23 yaşındaki Jaahnavi Kandula, geçen yıl 23 Ocak'ta Seattle'da karşıdan karşıya geçerken aşırı hız yapan polis arabasının çarpması sonucu hayatını kaybetmişti. Seattle polis memuru Kevin Dave'in aşırı dozda uyuşturucu ihbarına giderken saatte 75 mil hızla gittiği bildirildi. Bayan Kandula, polis devriye arabasının çarpması sonucu 30 metre fırlatıldı.

Geçtiğimiz Eylül ayında Seattle Polis Departmanı tarafından yayınlanan vücut kamerası görüntülerinde, Dave'in ölümcül çarpışmaya yardım etmek için gönderilen meslektaşı ve polis memuru Daniel Auderer'in ölümcül kazaya güldüğü duyuluyordu. Ayrıca Dave'in suçlu olabileceği ya da ceza soruşturmasının gerekli olduğu yönündeki her türlü öneriyi de reddettiği duyuldu.

“Sadece bir çek yaz. 11.000 dolar. Auderer'in Haberda “Zaten 26 yaşındaydı, değeri sınırlıydı” dediği duyuldu.

Duyarsız yorumlara duyduğu öfke nedeniyle devriye görevinden alındı.

Daniel Auderer'in açıklaması

Daniel Auderer daha sonra yorumun avukatlarla alay konusu olduğunu düşündüğünü söyledi. Auderer'in Polis Mesuliyet Dairesi'ne yazdığı bir mektupta, bu olayların dava edilme şeklinin gülünçlüğüne ve iki Tarafın bir trajediyi müzakere ettiği sırada bu olayların gelişmesini izlemesinin gülünçlüğüne güldüğünü söylediği bildirildi.

“O zamanlar konuşmanın özel olduğuna ve kaydedilmediğine inanıyordum. PTI haber ajansının haberine göre, Polis Sorumluluğu Dairesi müdürü Gino Betts'e yazdığı mektupta, “Bu konuşma da benim yetki alanım dahilinde değildi” diye yazdı.

“Eve dönerken Mike Solan'ı arayıp olayla ilgili kendisini bilgilendirdim. Arama yanlışlıkla açık olan BWV'ye (Vücut Aşınmış Video) kaydedildi. Konuşma devriye arabamda gerçekleşti. Tek sakin bendim. O telefon görüşmesi sırasında Mike Olan, bunun avukatların “insan hayatının değeri” hakkında tartışmasına yol açmasının talihsiz bir durum olduğunu söyledi.

“Mike Solan, can kaybının acısını çekerken bana şöyle bir şey sordu: 'Bir avukat böyle bir konuda ne tür çılgınca bir tartışma yapabilir? Ne gibi çılgın bir şey bulabilirler ki?' “26 yaşında, bunun ne önemi var, kimin umrunda?” gibi bir cevap verdim. “Bu yorumla avukatlarla alay etmek istedim – davaya bakmakla görevlendirilen bir avukatın söylediklerini taklit ediyordum ve “Alaycı bir tavırla” dedim. Auderer, ödemeyi en aza indirmek için çılgınca argümanlar üretmemeleri gerektiğini söylüyorlar” diye ekledi.

“Bu olayların dava edilme şeklinin ne kadar gülünç olduğuna ve iki taraf bir trajediyi müzakere ederken bu olayların ne kadar gülünç olduğuna tanık oldum. O zamanlar konuşmanın özel olduğuna ve kaydedilmediğine inanıyordum. Polis memuru da görüşmenin “görevim kapsamında olmadığını” söyledi.

Yorumun bağlam olmadan “şaşırtıcı ve kaba” olarak yorumlanabileceğini anladığını söyledi.

“Bağlam olmadan yorum mağdurun ailesine hitap etmiyor, halbuki ben aslında hukuk sisteminin duyarsızlığı hakkında bir konuşma yapıyordum. O zamanlar kurbanın kim olduğu hakkında hiçbir fikrim yoktu” dedi.

Auderer, eğer bir vatandaş bunu duyarsa, haklı olarak bir insan hayatının kaybına karşı duyarsız olduklarını varsayacaklarını anladığını söyledi.

“Bunu duymanın Seattle Polis Departmanına olan güveni zayıflatabileceğini ve işlerimizi daha da zorlaştırabileceğini de anlıyorum. Bütün bunlara rağmen yorum ne kötü niyetliydi, ne de katı yürekten yapılmıştı, tam tersi.”

“Hızlı bir karar istemekteki amacım mümkün olduğu kadar şeffaf olmaktır. “Sorumluluk ortaklarımızın ve polis şefinin uygulamak istediği her türlü uygun disiplin cezasını kabul etmeye hazırım” dedi.

Jaahnavi Kandula kimdi?

Jaahnavi Kandul, Andhra Pradesh'tendi ve NortheaHaberler Üniversitesi'nin South Lake Union kampüsünde yüksek lisans eğitimine devam ediyordu.

Öğrenci değişim programının bir parçası olarak 2021 yılında Bengaluru'dan ABD'ye gittiği ve Aralık 2023'te mezun olmasının planlandığı bildirildi.

Kandul Hanım'ın ölümünün ardından üniversitesi, diplomasını ölümünden sonra vermeye ve ailesine hediye etmeye karar verdi.