Hintli-Amerikalı ekonomist Raj Chetty, Harvard Üniversitesi’nin en yüksek ödülünü aldı

Dahi kafalar

New member
Raj Chetty, kendi geçmişi nedeniyle bu işle ilgilendiğini söyledi. (Dosya)

Houston:

Ünlü Hintli-Amerikalı iktisatçı Raj Chetty, Amerikan rüyasını kimin gerçekleştirdiğine ve diğerlerinin karşılaştığı engellere dair mitleri ortadan kaldırmak için büyük verileri kullanmasından dolayı gıpta ile bakılan George Ledlie Ödülü’ne layık görüldü.

Harvard Tıp Okulu’nun gıpta ile bakılan George Ledlie Ödülü, Bay Chetty’nin yanı sıra, COVID’in yayılmasını engellemek için daha iyi ve daha hızlı bir COVID test sistemi geliştiren Harvard Tıp Okulu’nda Sistem Biyolojisi Profesörü olan biyolog Michael Springer’e de verildi.

Springer ayrıca testleri ve numuneleri yöneten yeni Harvard Üniversitesi Klinik Laboratuvarı’nın (HUCL) tasarlanmasına ve işletilmesine yardımcı oldu.

Harvard Üniversitesi’nde ekonomi profesörü olan Chetty, aynı zamanda eşitsizliği inceleyen Harvard merkezli bir ekonomistler grubu olan Opportunity Insights’ın da direktörüdür.

Üniversite Rektörü ve Baş Akademik Sorumlusu Alan M. Garber, “Raj’ın ekonomik hareketlilik konusundaki öncü çalışması ve bu verileri politika belirleyicilerle paylaşma çabaları, Amerikan Rüyasını herkes için daha erişilebilir kılıyor” dedi.

“Mike ve Raj, kendi bilimsel alanlarında önemli ölçüde ilerlemiş seçkin araştırmacılar. Ama aynı zamanda kendilerini şimdi ve gelecekte başkalarının refahını iyileştirmeye de adadılar,” dedi Garber.

Üniversite 9 Ağustos’ta yaptığı basın açıklamasında, ödülün “en fazla iki yılda bir, bilime veya herhangi bir şekilde insanlığın yararına en değerli katkıyı yapan Harvard topluluğunun bir üyesine takdim edildiğini” söyledi.

Bay Chetty, dokuz yaşındayken ailesiyle Hindistan’dan ABD’ye geldiği için bu işle ilgilendiğini söyledi. Sadece Yeni Delhi ile ABD arasındaki değil, kendisi ve kuzenleri arasındaki farkları da gördüğünü söyledi.

“Güney Hindistan’daki çok düşük gelirli ailelerde ve köylerde büyümüş olan annemle babam… Sahip oldukları fırsatlar, aileleri tarafından yüksek öğrenim için seçilmiş kişiler olmalarından büyük ölçüde etkilendi. “

Chetty, o zamanlar gelişmekte olan ülkelerde bir ailenin tüm çocukları eğitmeye gücü yetmediği için ileri eğitim için yalnızca bir çocuğu seçmesinin yaygın olduğunu söyledi.

“Böylece annem ailesinin seçilmişi, babam da ailesinin seçilmişi oldu” dedi.

“Ve kuzenlerimin sahip olduğu fırsatlara karşı benim sahip olduğum fırsatlara karşı kendi ailemde nesiller boyunca nasıl oynandığını görebiliyordum … burada Harvard’da ve burada sona ermek.” sahiptim, ben.” Bundan doğmuş gibi hissettim.

Bay Chetty, gözlemledikleri en etkili bulgulardan birinin coğrafyanın çocukların sonuçlarında oynadığı rol olduğunu söyledi.

“Amerika’da tamamen aynı geçmişe sahip çocukların ilerleme şansının çok daha yüksek olduğu bazı yerler var” dedi.

“Çok daha kötü göründüğü başka yerler de var. Bu kendi içinde ilginçti çünkü size ekonomik fırsatların kökenlerini öğretiyor ve bunun gerçekten nerede büyüdüğünüze bağlı olduğunu gösteriyor. Toplum, okullar ve mahallelerle ilgili.”

Bay Chetty’nin önceki çalışmaları, solan Amerikan rüyasına, mahalle farklılıklarına ve ekonomik hareketlilikte kilit bir faktör olarak çocukluk ortamının rolüne odaklanmıştı. O zamandan beri ırksal farklılıkların ve sosyal sermayenin ve bağlantıların rolü dahil olmak üzere diğer faktörleri inceledi. Bu, eşitliği ve fırsatı artırmak için ırksal ve ekonomik ayrımcılığın azaltılması, yer temelli politikalara yatırım yapılması ve yüksek öğretimin güçlendirilmesi gibi kamu politikası kaldıraçlarına yönelik araştırmalara yol açtı.

Bay Chetty, bu araştırmanın halihazırda gerçek bir etki gösterdiğini belirtiyor. Birincisi, Konut ve Kentsel Gelişim Ajansı, daha iyi fırsatlara sahip mahallelere erişimi iyileştirmek için bazı uygun fiyatlı konut politikalarını yeniden tasarladı ve birçok şehir, daha geniş yer tabanlı girişimlerin bir parçası olarak yeni iş eğitimi programları uygulamaya koydu.

Bay Chetty, çalışmalarının Ledlie Ödülü ile tanınmasının, kısmen ekonominin bir bilim olarak tanınması nedeniyle çok şey ifade ettiğini söyledi.

Bir göğüs hastalıkları uzmanı olan annesini düşünerek ekledi: “Bir bilim insanı ailesinden gelmek, bu özellikle anlamlıydı.”

(Başlık dışında, bu makale Haberler personeli tarafından düzenlenmemiştir ve ortak yayın yoluyla yayınlanmıştır.)

Günün seçilmiş Habersu

Srinagar’daki Lal Chowk’taki Saat Kulesi üç renkli aydınlatılmış