Hintli-Amerikalı Natasha Perianayagam, “Dünyanın En Zekileri” arasında “Ebeveynlerden baskı yok” diyor

Dahi kafalar

New member
Bu, genç kızın listeye ikinci girişiydi. (Dosya)

New York:

“Dünyanın en iyi” öğrencileri listesinde yer alan 13 yaşındaki Hintli-Amerikalı bir dahi olan Natasha Perianayagam, ebeveynlerinin, çalışmalarında başarılı olması için baskı yapmayarak ona “en iyi desteği” verdiğini söyledi.

New Jersey’deki Florence M. Gaudineer Ortaokulunda bir öğrenci olan Natasha Perianayagam, Johns Hopkins Yetenekli Gençlik Merkezi tarafından üst üste ikinci yılda dünyanın “en parlak” öğrencileri listesine seçildi. 76 ülkede 15.000 öğrenci üzerinde okul düzeyinde testler.

Perianayagam Salı günü PTI ile yaptığı bir röportajda, “Ailem ve ablamın bu konuda mutlu olduğunu biliyorum,” dedi.

Bu, genç kızın dünyanın en parlak öğrencilerinin yer aldığı Johns Hopkins Yetenekli Gençlik Merkezi (CTY) listesine ikinci kez girmesiydi.

2021’de Perianayagam, 2020-21 Yetenek Avcısı’nda CTY’ye katılan 84 ülkeden yaklaşık 19.000 öğrenciden biriydi. CTY Talent Search katılımcılarının yüzde 20’sinden azı CTY Yüksek Onur Ödüllerine hak kazandı.

Üniversitenin basın açıklamasına göre Perianayagam, 2021-22’nin yetenek arayışında CTY’ye katılan 76 ülkeden 15.300 öğrenci arasında yer aldı.

Bu katılımcıların yüzde 27’sinden azı CTY törenine katılmaya hak kazandı ve test puanlarına göre yüksek veya büyük dereceler aldı. Perianayagam, son denemesinde tüm adaylar arasında en iyi notları aldı.

Ailesinden aldığı destek ve cesaretlendirmeyle ilgili bir soruya Perianayagam, “Bana verdikleri en iyi desteğin beni zorlamamak olduğunu düşünüyorum” ya da “bunu yap deme, yapmak zorundayım” yanıtını verdi.

Chennai’den olan ailesinin onu testleri yaptırması için zorlamadığını söyledi. “Dış baskı yoktu. Sadece bana bıraktın. (Sınava) girmek için son güne kadar bekledim. Yeni uyandım ve ‘Tamam, tabii, yapacağım’ dedim.

Bayan Perianayagam, 2021 baharında Johns Hopkins Yetenekli Gençlik Merkezi (CTY) sınavına 5. sınıf öğrencisi olarak girmiş olmasının, onu 2022’de bir sonraki seviye için sınava girmeye motive ettiğini söyledi.

“Sınavı geçmek için alınabilecek iki tür ödül vardır. Biri Yüksek Şerefler ve diğeri Büyük Şereflerdir. Geçen yıl Yüksek Şerefler aldım ve ulaşabileceğim başka bir seviye olduğunu biliyordum. Bu sefer Grand Honors alacağım. (Testi) yaptım ve bu sefer Büyük Onurları aldım” dedi.

Bayan Perianayagam, okuldaki bazı ileri düzey sınıflara zaten kaydolduğu için “sınavlara ayrı ayrı hazırlanmadığını” söyledi. “Yani bu beni bunun için iyi hazırladı. Ayrıca okul dışında da fazladan pratik yaptım” dedi.

Performansının diğer öğrencilere ilham kaynağı olacağından emin olan Bayan Perianayagam, diğer gençlere mesajının şu olduğunu söyledi: “Böyle bir şeyi başarmak istiyorsanız, önce deneyin… Gerçek potansiyelinizin ne olduğunu asla bilemezsiniz. .” yapıyorsun bunu ölçebilecek bir şey yapıyorsun. Cesaret et.” Ortaokul öğrencisi, mimarlık ve bilimin onu son derece ilgilendiren iki konu olduğunu söyleyerek gelecekle ilgili planlarını henüz detaylandırmadı.

“Başlangıçta uzun süre mimar olmak istediğimi düşündüm çünkü bir şeyler inşa etmeyi ve matematiği seviyorum. Ve bu iki şey de bunun bir parçası… Ama sonra fark ettim ki bilime çok ilgim var. Bu yüzden belki bilimde ya da sanatta bir şeyler yaparım” dedi.

Mühendislik veya mimarlık söz konusu olduğunda, Massachusetts Institute of Technology gibi kolejlerde eğitimine devam etmek istediğini söyledi.

“Bunu gerçekten düşünmedim çünkü ne yapmak istediğime henüz karar vermedim. Ne yapmak istediğimi anladığımda, gidecek iyi bir üniversite olacak” dedi.

Perianayagam Hanım ders çalışmadığı zamanlarda müzikten hoşlandığını ve gitar, keman ve piyano çaldığını söyledi. “Okumayı ve çizmeyi de severim. Bazen arkadaşlarım gelir ya da kız kardeşimle takılırım, bu yüzden boş zamanımı değerlendiririm” dedi.

2021’de Perianayagam Hanım’ın Sözel ve Sayısal bölümlerindeki sonuçları, 8. sınıf ileri düzey performansının 90. yüzdelik dilimine ulaştı ve onu o yıl şeref listesine fırlattı. Üniversitenin Pazartesi günü yaptığı basın açıklamasında, bu yıl, CTY Yetenek Arama’nın bir parçası olarak SAT, ACT, Okul ve Kolej Yetenek Testi veya benzeri bir değerlendirmede olağanüstü performansı nedeniyle onurlandırıldı.

CTY, dünyanın dört bir yanından ileri düzey öğrencileri belirlemek ve akademik yeteneklerinin net bir resmini sağlamak için lise düzeyinde testler kullandı. Dr. CTY İcra Direktörü Amy Shelton.

“Tutkularını keşfetmek, ödüllendirici ve zenginleştirici deneyimlerle meşgul olmak ve topluluklarında ve dünyada olağanüstü şeyler başarmak için bu potansiyeli kullanacakları tüm yolları düşünmek heyecan verici” diye ekledi.

(Başlık dışında, bu haber Haberler personeli tarafından düzenlenmemiştir ve sendikasyon beslemesi tarafından yayınlanmıştır.)

Günün Öne Çıkan Videosu

Türkiye ve Suriye’de depremde hayatta kalan çocukların sayısı 24 bini aştı