Hintli-Amerikalı Ro Khanna, ABD Kongresi’nin Hindistan konulu panelinin eş başkanıdır.

Dahi kafalar

New member
Ro Khanna, Hindistan Grup Toplantısının eş başkanı olarak görev yapan ikinci Hintli-Amerikalı. (Dosya)

Washington:

Hintli-Amerikalı Demokrat milletvekili Ro Khanna ve Cumhuriyetçi Meclis meslektaşı Mike Waltz, 118.

Hindistan Grup Toplantısı, dünyanın en büyük iki demokrasisi arasındaki bağları güçlendirmeye adanmış Meclis milletvekillerinden oluşan, ülkeye özgü en büyük iki partili koalisyondur.

46 yaşındaki Bay Khanna, 1993’teki başlangıcından bu yana Hindistan ve Hintli Amerikalılar Kongre Grup Toplantısının eş başkanı seçilen ikinci Hintli Amerikalı. Kongre Üyesi Ami Bera, 115. Kongre’de (2015-2016) eşbaşkan olarak görev yaptı.

O zamanlar Kongre’de görev yapan tek Kızılderili Amerikalı oydu. Şimdi sayı beşe yükseldi: DR Ami Bera, Ro Khanna, Raja Krishnamoorthi, Pramila Jayapal ve Shri Thanedar.

PTI’ye konuşan Khanna, “Hindistan Grup Toplantısına başkanlık etmekten onur duyuyorum ve ulusal Hint-Amerikan diasporasını ABD-Hindistan ilişkilerini güçlendirmeye dahil etmeyi dört gözle bekliyorum” dedi.

Indian American, California’nın 17. kongre bölgesini temsil ediyor. Geçen Kasım ayında üst üste dördüncü kez seçildi.

İlk olarak NBC News tarafından bildirilen Kongre Üyesi Andy Barr ve Marc Veasey, eş başkan yardımcılığı yapacak.

Bir basın açıklamasına göre, daha önce başkan olarak görev yapan Kongre Üyesi Brad Sherman (CA-32), fahri başkan olarak görev yapacak.

Yeni Kongre’de üyeler, politika yapıcılar ile Hintli-Amerikan diaspora toplulukları arasındaki ortaklıkları güçlendirmek ve Hindistan’ın Rus savunma sistemlerine olan bağımlılığını azaltmak için çalışmaya devam edecek.

“Hindistan ile güçlü bir ilişki, ekonomimiz ve ulusal güvenliğimiz için kritik öneme sahiptir. Khanna, meslektaşım Rep. Waltz ile birlikte Hindistan Grup Toplantısının eş başkanı olarak hizmet etmekten onur duyuyorum” dedi.

“Bu rolü üstlenmek, parti grubuna başkanlık eden ilk Hintli-Amerikalılardan biri ve aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri kıtasındaki çoğunluk Asyalı-Amerikalı bir bölgenin tek temsilcisi olarak benim için özellikle anlamlı” dedi.

Kongre üyesi Waltz, Hindistan’ın dünyanın en büyük demokrasisi ve ABD için önemli bir stratejik ortak olduğunu söyledi. “Bu nedenle, bu ortaklığı sürdürmemizi, iki ülke arasındaki siyasi, ekonomik ve güvenlik bağlarını güçlendirmemizi ve Asya’da ve dünyadaki demokrasileri korumamızı sağlamak için bu Kongrede Hindistan Meclisi Grup Toplantısının Eş Başkanı olarak hizmet etmekten onur duyuyorum. dedi.

Kongre Üyesi Barr, ticaret ve güvenlik yoluyla ikili bağların yanı sıra Quad aracılığıyla işbirliğinin güçlendirilmesinin iki ülkenin ortak çıkarlarını ilerletmek için birçok fırsat sunduğunu söyledi.

NBC News ile yaptığı bir röportajda Bay Khanna, Kızılderili Amerikalıların ABD-Hindistan ortaklığını güçlendirmede önemli bir rol oynayabileceğini söyledi. “Bence bu, topluluğumuz için tarihi bir an. Bence gerçekten güçleniyoruz ve güçlü bir ses olarak bize geliyoruz” dedi.

Bay Khanna, NBC’ye sadece Kızılderili-Amerikan topluluğuna değil, aynı zamanda Kızılderili-Amerikan topluluğuna da liderlik etmeye çalışacağını ve bu topluluğun katkılarını vurgulayacağını söyledi.

“Bir Kızılderili ve toplumun bir parçası olarak, gençlerin tutkularını ve ilgi alanlarını bilen pek çok topluluk liderini tanıdığım için bunu yapabileceğimi düşünüyorum” dedi.

“Khanna, Hindistan Grup Toplantısında bu daha büyük rolü üstlenmenin kamu sektöründe nesiller boyu çalışmanın doruk noktası gibi hissettirdiğini söylüyor. Büyükbabası Amarnath Vidyalankar, hayatını Hindistan’ın İngiliz yönetiminden bağımsızlığı için savaşarak geçirdi, hatta bunun için birkaç yıl hapis yattı. NBC News, Vidyalankar’ın 1947’deki bağımsızlıktan sonra Hindistan’ın ilk parlamentosuna üye olduğunu bildirdi.

Şu anda fahri başkan rolünü üstlenen Kongre Üyesi Sherman, uzun süredir güçlü bir ABD-Hindistan ilişkisini savunduğunu ve Hintli Amerikalıların bu ülkede yaptığı muazzam katkıları vurgulamak için çalıştığını söyledi.

“Bu önemli partiye başkanlık meşalesini Kongre Üyesi Ro Khanna’ya ve eşbaşkanlar olarak Kongre Üyesi Mike Waltz’a devretmek için daha uygun kimse yok – her ikisi de ABD-Hindistan ilişkilerinin sadık destekçileri” dedi.

“Ayrıca, ABD-Hindistan ortaklığı için olağanüstü bir tutkulu savunuculuk sicilini parti grubuna getirecek olan Eş Başkan Yardımcılarımız Kongre Üyeleri Andy Barr ve Marc Veasey tarafından cesaretlendirildim. Sherman, Fahri Başkan olarak devam edeceğim ve dünyanın en eski sürekli demokrasisi olan Amerika Birleşik Devletleri ile dünyanın en büyük demokrasisi olan Hindistan arasındaki bu önemli ortaklığı ve gelecekteki refahı geliştirmek için önümde uzanan çalışmaları sabırsızlıkla bekleyeceğim” dedi.

(Başlık dışında, bu haber Haberler personeli tarafından düzenlenmemiştir ve sendikasyon beslemesi tarafından yayınlanmıştır.)

Günün Öne Çıkan Videosu

Tripura’yı yalnızca bir çift motorlu BJP hükümeti koruyabilir: Amit Shah