İki Çocuk Öldü, Binlerce Kişiye Yardım Edilebilir

Dahi kafalar

New member
Bu makale, Times Opinion’ın 2022 Tatil Hediye Rehberi’nin bir parçasıdır. Devamını oku Opinion’un editörü Kathleen Kingsbury’den bir notta rehber hakkında.

Yaklaşık 10 yıl önce, Michigan Üniversitesi’nin eski futbol koçu Lloyd Carr, bana bir futbol kaskı getirmek için ofisime uğradı.

Mısır ve maviydi ve “Go Blue!” Yazmıştı. üstünde. Spor muhabiri olarak başlamıştım ama bu adamın nasıl bir efsane olduğunu anlayamadım. Eğlenceli ve çekici görünüyordu, ancak Carr’ın kolej futbol tarihinin en kazanan programının en saygın kolej futbolu koçlarından biri olduğunu öğrenmek için futbol aşığı kız kardeşimi aramak zorunda kaldım. Sert Tennessee yerlisi, Michigan Wolverines’e 1980’de katılmış ve onları 1995’ten 2007’ye kadar yönetmişti.

Öğleden sonra, şimdi 77 yaşında olan geleceğin Kolej Futbolu Onur Listesi’nden o kadar etkilendim ki, iletişimde kalmaya karar verdik. Bir gün e-postaları aniden durana kadar e-posta gönderdik. Hey, diye yazdım ona. “Naber? Seninle konuşmayı özledim.” Bu kadar şevk ve hayat dolu olan bu adamın bir keder bulutuna girdiğini işte böyle öğrendim.

Melek görünümlü bir sarışın olan torunu Chad’e 23 Eylül 2014’te, dördüncü doğum gününden üç gün önce, ameliyat edilemez bir beyin tümörü teşhisi konmuştu. On dört ay sonra diffüz intrinsik pons gliomu kurbanı olarak öldü.

Carr, oğlu Jason ve gelini Tammi, ChadTough Vakfı’nı kurdu; şimdiye kadar DIPG ile mücadele için 20 milyon doların üzerinde araştırmayı finanse etti. Kanser neredeyse her zaman ölümcüldür ve yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’nde yılda 150 ila 300 çocuk kansere yakalanmaktadır.

Carr, futbol sahasındaki eski sloganlarını kanserle mücadelede mantrası haline getirdi: “Her şeyi yapamazsın ama bir şeyler yapabilirsin” ve “Kimseyi suçlama, hiçbir şey bekleme, bir şeyler yap.”

Perşembe günü onu aradığımda Carr, “Çocukluğumdan beri hayatım boyunca kaybetmekten nefret ettim,” dedi. “Bir oyuncu ve bir teknik direktör olarak, ne zaman kaybetsek, benim gözümde benim için yürek burkan bir kayıptı. Kalp kırmanın ne olduğunu bildiğimi sanıyordum ama bilmiyordum. Chad’in deneyimi bana öğretti. Şimdi biliyorum.”

Chad’in ölümünden sonra Tammi, Chad’in sevdiği her şeyi düşünerek bir top gibi kıvrıldı: turuncu gün batımları, garaj satışları ve ağabeyleri. Ama o sırada 7 yaşında olan oğlu Tommy odasına girdi ve “Kalk kahvaltı hazırla!” diye seslendi. Savaşmaya devam etmeyi diğer iki çocuğuna borçlu olduğunu hatırlatıyordu. Tommy şimdi 15 yaşında ve kardeşi CJ, oyun kurucu oynamak için Notre Dame’a gidecek olan bir lise son sınıf öğrencisi.

Büyüdükçe temel de büyüdü; Geçen yıl ChadTough, Michael Mosier Defeat DIPG Vakfı ile güçlerini birleştirerek ChadTough Defeat DIPG Vakfı oldu. Michael ayrıca 2015 yılında DIPG’den ölmüştü ve Chad’den sadece bir yaş büyüktü.

Tammi Carr, “Chad’in melek-versary’sini yeni yaşadık ve sanki yedi yıl bir anda geçti, ama aynı zamanda sonsuza dek,” dedi. “Keder tuhaf bir şeydir.”

Lloyd Carr gibi Ciaran Staunton ile de hayatı mahvolmadan önce tanıştım. Biri Midtown Manhattan’da ve biri Brooklyn’de olmak üzere iki İrlanda barına sahipti. Karısı Orlaith’i de tanıyordum; kızı Kathleen; ve oğlu Rory, 5 fit 9, 169 kiloluk 12 yaşında.

Mart 2012’de bir Salı gününü hatırlayan Staunton, “Okulda düştü,” dedi. “Kolunu kesti. Onu hemşireye göndermediler.” O gece kusmuştu. Bir hastanenin acil servisindeki çocuk doktorları ve doktorları ciddi bir sorun olmadığını söylediler. Ama kesikten kan dolaşımına bakteri girmişti.

“Cuma gecesi maviye dönmeye başladı. Pazar akşamı güzel boylarımız öldü. Tepeden tırnağa neredeyse maviydi. Ölmeden önceki Salı gecesi ona bir pizza aldım ve ne tür istediğini sordum. Ertesi Salı, bir cenaze evindeydim ve bana hangi tabutu istediğimi sordular.”

Carrs gibi, Staunton’lar da sepsis farkındalığını artırmak ve bunu önlemek için önlemleri iyileştirmek için Sepsis’i Sonlandır, Rory Staunton’ın Mirası adlı bir vakıf kurdu.

Rory ölmeden önce ‘sepsis’ kelimesini hiç duymamıştık. Hastanede duymadık,” dedi Staunton. “Birleşik Devletler Senatosunda bununla ilgili bir duruşma yaptık. Her yıl çeyrek milyon Amerikalıyı öldürdüğünü öğrendik. Rory öldüğünden beri neredeyse üç milyon Amerikalı sepsisten öldü.”

Vakfın çalışmaları ve vakalarının Late Times köşe yazarı Jim Dwyer tarafından kapsamlı bir şekilde ele alınmasıyla New York, doktorların önlenebilir hastalığı nasıl tedavi etmesi gerektiğini belirleyen yönetmelikler çıkardı. Kurallar, binlerce hayatın kurtarılmasına yardımcı olduğu için kredilendirildi.

Staunton, “Benim hayatımı, karımın hayatını, kızımın hayatını tamamen mahvetti” dedi. “Rory şimdi 23 yaşında olacaktı. Travma, içinde yaşadığımız dünya. Neyse ki ölene kadar etrafımızı saran dünya.”

Bu makale, Times Opinion’ın 2022 Tatil Hediye Rehberi’nin bir parçasıdır. Yazarın bahsedilen kuruluşlarla doğrudan bir bağlantısı yoktur. Times Opinion’ın Verme Kılavuzu 2022’de bahsedilen herhangi bir kuruluşla ilgileniyorsanız, lütfen doğrudan kuruluşun web sitesine gidin. Ne yazarlar ne de The Times, gruplarla ilgili soruları yanıtlayamayacak veya bağışları kolaylaştıramayacak.

The Times yayınlamaya kararlı
çeşitli harfler editöre. Bu veya makalelerimizden herhangi biri hakkında ne düşündüğünüzü duymak isteriz. İşte bazıları ipuçları . Ve işte e-postamız: [email protected] .

The New York Times Görüş bölümünü takip edin
Facebook , Twitter (@NYTopinion) ve instagram .