İnanmadığınız Bir Tanrı’ya Nasıl Dua Edilir?

Dahi kafalar

New member
Dünya şu anda berbat. Milyonlarca insan Covid-19’dan öldü. Otoriterlik, yurt dışında ve yurt içinde yükselişte. Ve şimdi, beraberinde getirdiği tüm ölüm, yıkım ve yerinden edilmeyle birlikte savaş var.

Karanlık zamanlarda birçok insan dine sığınır. İnançlarına sımsıkı sarılırlar.

Ancak karanlık aynı zamanda birçok insanı Tanrı’dan uzaklaştırır. Büyük oğlum Rex onlardan biri. Bar mitzvası için çalışıyor ama Tanrı’ya inanmıyor. Bunu bana bir gün yürüyüşe çıktığımızda söyledi.

“Neden olmasın?” Diye sordum.

“Tanrı gerçek olsaydı, tüm bu insanların ölmesine izin vermezdi.” Salgın hakkında konuşuyordu, ancak Kiev’in Bucha banliyösünde sivillerin öldürülmesinden veya kısa hayatında maruz kaldığı herhangi bir sayıda başka vahşetten bahsediyor olabilirdi.

“Bunu neden söylüyorsun?”

“Tanrı’nın bizim hakkımızda deva yapması gerekiyor,” dedi Rex. “Bu, umursasaydınız olmasına izin vereceğiniz bir şey gibi görünmüyor – ve bunu durdurabilir.”

Bu, “kötülük sorunu”dur. Bu eski bir felsefi soru. Rex bunu hiç duymamıştı, ancak çocukların eski tartışmaları kendi başlarına yeniden keşfetmeleri alışılmadık bir durum değil. Bütün dünyayı düşünüyorlar. Ve Tanrı hakkında düşünürseniz (her şeye gücü yeten ve sonsuz bir şekilde empatik olması gereken), kötülüğün varlığı ciddi bir bilmece oluşturur: Tanrı neden acı çekmemize izin veriyor?

İnsanlar pek çok yanıt önerdiler, ancak çoğu yetersiz gerekçelendirildi. Örneğin, bazıları iyinin kötüyü gerektirdiğini, onsuz var olamayacağını söylüyor. Bunun neden doğru olacağı belli değil. Ancak daha büyük sorun şu ki, bu görüşü benimserseniz, Tanrı’nın her şeye kadir olduğunu sorgularsınız. Görünüşe göre Tanrı’nın yapamayacağı bir şey var: kötülük olmadan iyiyi yaratmak.

Ama aynı zamanda: İyilik kötülüğü gerektiriyorsa, belki birazcık yeterli olur. Dünyadaki her kötülük kesinlikle gerekli midir? Neden tıpkı buna benzer bir dünyamız olmasın – geçen Salı hissettiğim o acı sızı dışında? Nasıl bir Tanrı siyatiğimi yatıştıramaz? Fiziksel terapistim Tony, sırtımı daha iyi hissettiriyor ve bir ilah olduğunu bile iddia etmiyor.

Yine de (en azından benim için) bir kahraman. Bazıları, Tanrı’nın dünyada kötülüğe bu yüzden izin verdiğini söylüyor. Zevk ve acıdan taviz vermez. Zevk ve acının neyi mümkün kıldığıyla ilgileniyor – şefkat, kefaret ve Tony’nin sırtımı onarması gibi kahramanca eylemler. Ancak bu malları elde etmek için Tanrı’nın bize özgür irade vermesi gerekir. Ve önceden elimizde var, bazılarımız onu kötüye kullanıyor.

Bu, tarihsel olarak Rex’in sorusuna verilen en etkili cevaptır. Ama satın almıyorum. Tanrı neden sadece özgür iradesini iyi kullanacak insanları yaratmasın? Neden Paul Farmer’a el sallayıp Vladimir Putin’i dışarıda tutamıyor? Her birinin nasıl davranacağını önceden biliyor – eğer gerçekten her şeyi biliyorsa.

Bazı inananlar bu argümanların gücünü hissederler, ancak yine de inançlarını korurlar. Filozof ve Piskoposluk rahibi Marilyn McCord Adams, kötülüğün varlığını açıklayabileceğimizden şüpheliydi. Ama bu onu rahatsız etmedi. 2 yaşında bir çocuk, annesinin neden acı verici bir ameliyat geçirmesine izin verdiğini anlayamayabileceğini açıkladı. Yine de, yaşadığı acı deneyimle annesinin sevgisine “samimi deva ve varlığı” ile ikna olabilirdi.

Tanrı’nın varlığını hisseden veya daha sonra hissedeceğine inananlar için Adams Hanım’ın tavrının bir anlam ifade ettiğini düşünüyorum. Ama dürüst olursam, bana fazla iyimser geliyor.

Rex ile birlikteyim. Bence kötülük sorunu, dini inanca ciddi bir engel teşkil ediyor.

Yine de, Rex bar mitzvah’ı için çalışmaya devam ediyor. Niye ya?

Rex ortaya çıkmadan önce, kendi dini pratiğimi açıklamak için mücadele ettim. Tanrı’ya inanmıyorum, öyleyse neden Yom Kippur’da oruç tutuyorum ve Fısıh’ı kutluyorum? Bu sadece biz Yahudilerin yaptığı şeydir, diyebilirdim; değer verdiğim bir topluluğa bağlı kalmamı sağlıyor.

Yine de bunu söyleyebilirim, sanırım. Ama Rex 4 yaşındayken benim dine bakışımı yeniden şekillendirdi. Bir gece akşam yemeği pişiriyordum ve “Tanrı gerçek mi?” diye sordu.

“Ne düşünüyorsun?” Diye sordum.

“Bence gerçek Tanrı yalan söylüyor ve Tanrı gerçekmiş gibi davranıyor,” diye açıkladı Rex.

Afallamıştım. Bu 4 yaşındaki bir çocuk için büyük bir düşünce. 40 yaşındaki biri için büyük bir düşünce. Rex’ten ne demek istediğini açıklamasını istedim.

“Tanrı gerçek değil” dedi. “Ama biz rol yaptığımızda, o öyle.”

Filozofların bu tür bir görüş için bir adı vardır. Buna “kurgusalcılık” diyorlar. Diyelim ki, “Dumbledore Hogwarts’ta ders veriyor.” Bu dünya hakkında bir iddia olsaydı, yanlış olurdu. Hogwarts burada yok ve Dumbledore da yok, bu yüzden orada pek ders veremez. Ama farklı bir dünyada varlar – Harry Potter’ın yaşadığı kurgusal dünyada. “Dumbledore Hogwarts’ta öğretir” cümlesi bu kurguda doğrudur .

Bazı filozoflar ahlak konusunda kurgusaldırlar; anlattığımız hikayeler dışında hakların gerçek olmadığını düşünüyorlar. Diğerleri sayılarla ilgili kurguculardır; matematiğin uydurulduğunu düşünürler. Bence her iki görüş de yanlış; Ben ahlaka ve matematiğe inanırım.

Ama bence Rex haklıydı – ve önemli bir konuda: Gerçek için, Tanrı taklittir ve taklit için Tanrı gerçektir. Ben Tanrı hakkında bir kurgucuyum.

Ailemiz kısa süre önce sinagog değiştirdi. Eskisinde, hizmet çoğunlukla İbraniceydi ve ben pek İbranice bilmiyorum. Bütün duaları nasıl söyleyeceğimi biliyorum; Sadece çoğunun ne anlama geldiğini bilmiyorum. Bu yüzden sinagogda şarkıya eşlik eder ve sözlerin beni yıkamasına izin verirdim. Ben bunu beğendim.

Yeni sinagogda bol bol aynı şarkıları söylüyoruz ve bol bol aynı duaları ediyoruz. Ama daha birçoğunu İngilizce söylüyoruz. Ve bunu neredeyse dayanılmaz buluyorum. Anlaşılan, dinimin anlaşılmaz olmasını seviyorum.

Anlattığımız hikayelere inanmıyorum. Ve onları İngilizce duymak beni bununla tekrar tekrar yüzleşmeye zorluyor.

Yine de rol yapıyorum. Ve durmayı düşünmüyorum. Çünkü rol yapmak dünyayı daha iyi bir yer yapar. Bunu çocuklarımdan da öğrendim – Rex ve küçük kardeşi Hank.

Rol yapmak bu dünya ile hayal ettiğimiz dünya arasındaki sınırları bulanıklaştırır. Hikayelere hayat verir, içinde yaşadığımız dünyayı şekillendirmelerine izin verir. Çocukların Noel Baba’da aldığı zevki bir düşünün, hatta onun gerçek olmadığını içten içe bilenlerin bile. Ya da oyunda kendilerini kaybetme biçimleri. Rol yapmak dünyayı daha büyülü ve anlamlı kılar. Ve bu sadece çocuklar için değil.

Dünyanın başına yıkıldığını hissettiğimde, dini ritüellere sığınırım – ama dualarımın kabul olacağına inandığım için değil. Sinagogda söylediğimiz dualar bana kötülüğün her zaman bizimle olduğunu, ancak insanların sebat ettiğini, hayatta kaldığını ve hatta geliştiğini hatırlatıyor. Çocuklarımı bu geleneğe bağlı hissetmeleri için alıyorum, dünyanın başından beri dağılmakta olduğunu bilsinler ve onu tekrar bir araya getirmeye çalışmanın bir güzelliği var.

Yakında, Rex cemaatimizin önünde duracak ve tam olarak inanamadığı bir Tanrı’ya dua edecek. Büyülü bir sabah olacak ve en azından o an için, dünyanın dertlerini aşacağız. dünya.

Scott Hershovitz (@shershovitz) Michigan Üniversitesi’nde hukuk profesörü ve felsefe profesörüdür. Bu makalenin uyarlandığı, yakında çıkacak olan “Kötü, Kaba ve Kısa: Çocuklarımla Felsefede Maceralar” adlı kitabın yazarıdır.

The Times, editöre çeşitli mektuplar yayınlamaya kararlıdır . Bu veya makalelerimizden herhangi biri hakkında ne düşündüğünüzü duymak isteriz. İşte bazı ipuçları . Ve işte e-postamız: [email protected] .

Facebook , Twitter (@NYTopinion) The New York Times Opinion bölümünü takip edin ) ve Instagram .