İnsanlar Kanser Olduğunuzda ‘Pozitif Olun’ Diyor. Arkadaşlarla Şikayet Etmeyi Tercih Ediyorum.

Dahi kafalar

New member
Kanser teşhisi konduğundan beri benim için en zor olan şeylerden biri, kime ve nasıl anlatacağım. Özellikle özel olduğumdan değil; sadece hastalığımın herhangi bir ilişkinin odak noktası olmasını istemiyorum. Onkoloğumla bile şakalar yaparım ve çocuklarım hakkında konuşurum ve ona mide bulantısı hakkında sorular sorduğum kadar yazdıklarım hakkında konuşurum.

Zavallı kanser annesi olmak istemiyorum. Ben neysem o olmak istiyorum – çocukların önünde dilini izlemeyi unutan, harika yaz barbekülerine ev sahipliği yapan ve akşam yemeğine köpüklü sohbetler ve lezzetli bir şişe şarap getireceğine güvenilen bir yazar.

Ve kanser hakkında konuştuğumda ve yaşadığım zorlu kemoterapi süreci? O zaman şikayetlerimin son zamanlarda patronunun e-postalarının ne kadar can sıkıcı olduğu ya da bir burun akıntısının ipucunun bile çocuğunu okuldan eve getirdiği ya da aynı bedende ve aynı bedende 10 pantolon denediğin hakkında bir hikaye ile karşılanmasını istiyorum. yarısı çok büyük, yarısı çok küçüktü. Merhamet ve yakınlık istiyorum – ve şikayet etmek ile birlikteBen bunun anahtarıyım.

Bazı uzmanlar tarafından karşılıklı şikayetlerin bağ için iyi olduğuna inanılıyor. Bu, bana olanları normalleştirmeme ve aynı zamanda sadece teşhisimi değil, şikayet ettiğim kişinin beni görmesine izin verecek şekilde işlememe yardımcı olan, derinden empatik ve yeterince takdir edilmeyen bir bağlantı şeklidir. Kız kardeşimin ilkokulda futbol koçluğu yaparken uğraştığı aşırı rekabetçi ebeveynleri hakkında konuşmasını dinlemeyi seviyorum. İş konusunda her zaman tutkulu olan bir arkadaş, birdenbire her görevden korkar hale gelir; Onunla bunu kazmayı seviyorum.

Benim için, beni başka bir insanla aşağı çeken şeyi sözlü olarak işlemek ve acımak yerine teselli edebileceğim bir hikaye almak, bana yaşayanlar diyarında yaşıyormuşum gibi hissettiriyor – şu anda sürekli bir meydan okuma.

Kanserim, adrenal, çok nadir ve sinsi. Ameliyat öncesi taramalarımda metastaz yaptığına dair bir kanıt olmamasına ve cerrahımın çıkardığı kavun büyüklüğündeki tümörün başka organları işgal ettiğine dair hiçbir belirti olmamasına rağmen, vücudumun uzak köşelerinde sahte hücreler yuvalanmış olabilir. sessizce çoğalıyor. Saçımı, iştahımı ve enerjimi alan kemoterapiyle bile, bir iki yıl içinde geri dönmeyeceğinin garantisi yok. Bu arada, tuhaf bir şekilde, kemoterapiden kaynaklanan mide bulantısı ve yorgunluk dışında, fiziksel olarak oldukça iyi hissettiğim bir yerde yaşıyorum. Kendimi hasta biri gibi hissetmiyorum. Ama başka bir dört buçuk yıl boyunca kendime gerçekten iyi diyemeyeceğim – umarım.

Bu kadar uzun süre arafta yaşadığım için kendime yeni bir ruhl tanımlamam kaygıdan kurtulmanın anahtarı oldu. Bunun bir kısmı, gündelik dertlerimi paylaşmaktır. Bir gün kocamın sebze stoğuna kereviz koymaktaki ısrarına kızabilirim. Başka bir gün, nüks oranlarında iyi rakamlar olmadığı için çok nadir görülen bir kansere sahip olmanın ne kadar sinir bozucu olduğundan şikayet edebilirim. Bu şikayetleri aynı düzeyde tutmak kanserin hayatım üzerinde sahip olduğu gücün bir kısmını elimden alıyor. Karşılığında seninkini duymak da öyle.

Şikayet bazen sızlanma ya da sızlanma olarak göz ardı edilir – ifade edilmemesi daha iyi olacak, onursuz ve gereksiz bir duygu gösterimi. Ancak, şikayetin etiği hakkında yazan Trent Üniversitesi’nde felsefe profesörü Kathyrn Norlock, karşılıklı şikayetin, “ikimizin de birlikte duygusal varlıklar olduğumuzu ifade etmek” olarak tanımladığı “duygusal görev” şemsiyesi altına girebileceğini savunuyor. ” Bu, “ortaya çıkmak” olarak düşündüğüm bir tür duygusal ağır yük.

“Görevinizin insanlara duygularını göstermek olduğu zamanlar vardır,” dedi bana. “Diyor ki, bilirsin, bir tür keder, acı, keder ya da şefkat hissediyorum. Seninle bir tür kardeşlik duygusu hissediyorum.”

Beni kanser hakkında korkutan şeylerden biri, arkadaşlarımın benimle duygusal olmayı bırakıp, talihsizliğimi konuştuğumuz her şeyin merkezi haline getirmesi fikri. İlerlemeye devam etmek için seni neyin mutlu ettiğini bilmek ve paylaşmak istiyorum, evet, ama aynı zamanda seni rahatsız eden şey de. Dr. Norlock, “Herhangi bir ilişkideki diğer kişiyi olabildiğince kendileri olmaları için güçlendirmelisiniz” dedi. Görünen o ki, tutuşmanın – ve başkalarının sızılarını duymanın – benim gibi hissetmemin en önemli parçası olduğu ortaya çıktı.

Hepimiz mücadele ediyoruz. Hayatımızın özellikle zor anlarında çalışanlarımız bile başkalarıyla empati kurma kapasitesine sahibiz ve en azından benim için empati kurmak iyi hissettiriyor. Pandemi boyunca ve şimdi Ukrayna’daki savaşın dehşetini izlerken, koşullarımız en kötü değilse, merhameti hiç hak etmediğimizi hissetmek kolay.

Bu sadece yanlış. Birincisi, ihtiyacımız olan yardımı isteme olasılığımızı azaltır ve ikincisi, hepimizin zor zamanlardan geçtiğimizi kabul etmek yerine, mücadele eden kişinin bir şekilde dinleyiciye bağlı olduğu bir güç dinamiği yaratır. Bugün ben kemoterapideyken aileme güveç getiren kişi, birkaç ay veya birkaç yıl içinde bir gün yemeğe, çocuk devaya veya ebeveyn kaybının yasını tutarken ya da kronik bir hastalıkla boğuşurken bir ata binmeye ihtiyaç duyabilir. hastalık.

Acı çeken olimpiyatlarda yarışmıyoruz. Adaletsiz bir dünyada yaşıyoruz. Arabamla özel bir kanser merkezinde kemoterapiye giderken, karşılığını aldığımda, aptalca pahalı cep telefonum, arkadaşlarımın ve komşularımın daha sonra enchiladas getireceklerini bildiren iyi dilekleriyle ping yaparken sık sık şikayet etmeye değmez hissediyorum. Hasta olmak inanılmaz derecede kaynak yoğun ve bende birçok insandan daha fazlasına sahip olduğumun farkındayım. Ancak başkalarının daha kötü durumda olduğunu kabul etmek, benim acı çektiğim gerçeğini değiştirmiyor – ki bu gerçek.

Günlük hayatım pratik olanla varoluşsal olanı dengelemekle geçiyor; Çocuklarım için bir yaz kampları ve etkinlikleri bir araya getirirken, kafamın arkasında, ölürsem beni nasıl hatırlayacaklarını ve onları buna hazırlamak için ne yapabileceğimi merak eden bir alt anlatı var. Hafif ve ağır ayrılmaz bir şekilde birbirine bağlıdır ve bu gerçekten her zaman böyledir. Amerikalıların yaklaşık yüzde 40’ına yaşamları boyunca kanser teşhisi konacak ve hepimiz bir şeyden öleceğiz. Bunun gerçekliği şu anda benim için yüzeye daha yakın.

Kanser olduğunuzda, olumlu bir bakış açısının önemi hakkında çok şey duyarsınız ve bu bir dereceye kadar doğrudur. Ancak iyi tarafından bakmak, hissettiklerimi gerçek bir iletişimden çok, yaptığım bir senaryo gibi hissetmeye başlayabilir. Sanki evimde bir tür dev kedi yaşıyormuş gibi sürekli kendi saçımı süpürmek zorunda kalmanın ne kadar can sıkıcı olduğundan şikayet ettiğimde, sempatik bir kulak ve yakınma şeklinde bir dostluk duygusuyla karşılaşıyorum. , bu dürüst hissettiriyor. Kendim gibi hissediyorum, sadece ölümünü düşünebilen üzgün kanser annesi değil.

Gerçek şu ki, ben o iki şeyim. Agresif bir şekilde iyimserim, burada hayatımı yaşıyorum, tatil planları yapıyorum, yatmadan önce hikayeler okuyorum ve çalışıyorum. Ben de çok korkuyorum. Ve en büyük korkularımdan birinin, paylaşılan zaferler ve hayal kırıklıklarından oluşan tamamen karşılıklı bir dostluktan ziyade yalnızca sempatiye layık görülen biri olmanın gerçekleşmediğini bilmeme yardımcı oluyor.

Annaliese Griffin kültür, yaşam tarzı ve sağlığı konu alan bir gazetecidir.

The Times yayınlamaya kararlı harf çeşitliliği editöre. Bu veya makalelerimizden herhangi biri hakkında ne düşündüğünüzü duymak isteriz. İşte bazıları ipuçları . Ve işte e-postamız: [email protected] .

The New York Times Opinion bölümünü takip edin
Facebook , Twitter (@zeynep) ve Instagram .