İşler, Şehirler ve Eyaletler Hakkında Daha Eğlenceli Bilgiler

Dahi kafalar

New member
Pazartesi bültenim hakkında daha fazla e-posta aldığımı düşünüyorum – “New Jersey’de Neden Bu Kadar Çok Şampuan Var?” – Ağustos ayında bu bültene başladığımdan beri yazdığım her şeyden çok. Bunların büyük bir kısmı Maryland ile ilgiliydi; Okyanus Şehri, NJ; ve şampuanlar.

İlk olarak, Maryland’i ilk tablodaki eyaletler ve bölgeler listesinden çıkardığım için özür dilerim. Web’de düzelttiğimiz bir hataydı. Boşluğu doldurmak için: Maryland’de en yüksek konum katsayısına sahip meslek astronomdur. Bu, gökbilimcilerin Maryland’in iş gücünde orantısız bir şekilde diğer mesleklerden daha fazla olduğu anlamına gelir.

Ayrıca, New Jersey’nin güneyindeki bir sahil kasabası olan Ocean City’nin, “kuru” olduğu için barmenler için en yüksek konum oranına sahip yer olamayacağını söyleyen e-postalar da beni rahatsız etti. Halka açık içki içmek yasaktır ve restoranlar alkol servisi yapmaz.

Bu doğru. Ancak haber bülteninde belirttiğim gibi, Çalışma İstatistikleri Bürosu’ndan alınan veriler tek tek kasaba ve şehirlerle ilgili değil. Tüm metropol alanları ile ilgili. Ocean City metro alanı, Sea Isle City, Wildwood, Avalon ve Cape May şehri gibi barmenlerin kesinlikle istihdam edildiği sahil kasabaları da dahil olmak üzere Cape May County’nin tamamını kapsar.

Şampuan konusuna gelince, New Jersey ve Pensilvanya’nın neden şampuan eyaletleri olduğuna dair birçok sosyolojik teori aldım. Aslında, e-postaların çoğu New Jersey ile ilgiliydi ve evim dediğim eyalete karşı biraz kabaydı. “Büyük saç” için çok sayıda referans vardı. Onları tekrar etmeyeceğim. Bazı insanlar, iki devletin mutlaka çok daha fazla şampuanlama yapmadığını, ancak işverenlerin, işçileri, örneğin güzellik uzmanları yerine şampuanlayıcı olarak tanımlama olasılığının daha yüksek olduğunu teorileştirdi.

Bazı ekonomistler, özellikle küçük eyaletlerdeki veya küçük metropol alanlarındaki niş meslekler için, sonuçlarımın örnekleme hatasıyla atılabileceği konusunda beni uyardılar. (Örnekleme hatası, rastgele seçtiğiniz örnek, alındığı popülasyondan farklı olduğunda meydana gelir.) Konum bölümü verisi ile çalışan Çalışma İstatistikleri Bürosu’nda bir ekonomist olan Audrey Watson ile temasa geçtim ve bunun meşru bir endişe olduğunu doğruladı. Ayrıca, işi yapan 30’dan az kişi varsa, büronun bir bölgedeki bir meslek için istihdam numaralarını bildirmeyeceğini de söyledi.

Bu yüzden, bu dikkatle sayıları yeniden düzenledim. Ekstra güvenli olmak için 1.000 iş eşiği belirledim. Belirli bir eyalette veya metroda bir meslekte çalışan 1000’den az insan varsa, onu dışarıda bıraktım.

Eyaletler için bu, bazı ilginç değişiklikler yarattı. Örneğin, Maryland’de kesim yapmak için çok az gökbilimci vardı. Geçen yıl eyalette en yüksek yerleşim oranına sahip 1.000 veya daha fazla işçinin bulunduğu meslek, kesinlikle daha az galaktikti: “sağlık devası, diğer tüm uygulayıcıları teşhis veya tedavi etmek.” Illinois de daha sıradanlaştı. “Diğer tüm matematik bilimi meslekleri” yerine, vagon tamircileri. New Jersey ve Pennsylvania’da hala şampuanlama yapılıyor.

Orijinal tablodaki Kaliforniya’nın en yüksek konum-bölümü işgali, çiftlik işçiliği müteahhitleriydi. 1.000 iş eşiğinde de durum pek farklı değil: “çiftlik işçileri ve emekçiler, mahsul, fidanlık ve sera.”

Daha yüksek bir eşik kullanmak, orijinal tablodaki bazı tuhaflıkları ortadan kaldırmış gibi görünüyordu. Örneğin, Delaware orman ve koruma işçileriydi. Şimdi daha mantıklı olan “et, kümes hayvanları ve balık kesiciler ve düzelticiler”.

Öte yandan, Kentucky daha da şaşırtıcı oldu. Çatı sürgüleri madenciliği yerine, 1.000 iş eşiğinde en yüksek lokasyon oranına sahip meslek “denizciler ve deniz yağlayıcıları” dır. Bülten okuyucuları bana bunun muhtemelen eyaletin kuzey sınırını oluşturan Ohio Nehri üzerindeki gemi trafiğinden kaynaklandığını belirttiler.

Ayrıca seçilen mesleklerin orantısız olarak en yaygın olduğu metropol alanları için verileri yeniden düzenledim. Pazartesi günü dahil ettiğim bir grup özel meslek, dahil edilemeyecek kadar küçüktü: Ülkede 1.000’den fazla metro alanı varsa, çok az vardı. Örneğin Greater New York, ülkedeki 1000’den fazla küratörü olan tek metro bölgesidir.

Anestezistler için, Lima, Ohio, New York tarafından çarptı. Barmenler için, Ocean City, NJ, Salisbury, Md. ve Delaware’in bir kısmı (Ocean City belediye başkanının gözyaşı dökmeyeceği) dahil olmak üzere metro alanı tarafından çarptı.

1000 iş eşiğinde, San Jose, Sunnyvale ve Santa Clara’nın California metropol bölgesi, bilgisayar programcısı, veri bilimcisi ve bilgisayar ve bilgi araştırma bilimcisi de dahil olmak üzere çeşitli mesleklerdeki daha küçük metropol alanlarından konum oranı tacını ele geçirdi.

Ülkenin en az dindar bölgelerinden biri olduğu için Kuzeybatı Pasifik’te neden bu kadar çok din adamı olduğu konusunda hala şaşkınım. Pazartesi günkü bültenimde din adamlarının en yüksek konum oranına sahip olduğu metro alanı olarak Corvallis, Ore. vardı. 1000 işçi eşiğinde çok farklı değil: Büyükşehir Portland, Ore.

Bu şey sonsuz derecede büyüleyici.

başka yerde

New York Federal Rezerv Bankası Çarşamba günü yaptığı açıklamada, küresel tedarik zinciri baskılarının Kasım ve Mart ayları arasında hafifçe hafiflediğini, ancak Nisan ayında “yenilenen baskıların” ortaya çıktığını duyurdu. New York Fed, Çin’den gelen teslimat sürelerinin uzamasının en büyük katkı olduğunu söyledi. Banka ilk olarak Ocak ayında Küresel Tedarik Zinciri Baskı Endeksini sunmuş, ardından Mart ayında bir güncelleme yayınlamıştı. Çarşamba günü, endeksi aylık olarak görünecek bağımsız bir ürün olarak tanıttı. 1997 yılına kadar uzanan yedi ekonomide küresel ulaşım maliyetleri ve bölgesel üretim koşullarına ilişkin verileri içermektedir.

Günün Sözü

“Ne kadar düşersen düş/ Ne kadar alçalırsan al/ Her zaman yüzde yüz daha düşebilirsin.”

— Joe Weisenthal, Odd Lots podcast varyete programında şarkı söylüyor, 19 Eylül 2019

Geri bildiriminiz var mı? Bana [email protected] adresine not gönder.