İşletme? Hayır teşekkürler! | merhaba çevrimiçi

pembikbulut

Global Mod
Global Mod
Birçok insan hata yapmaktan korkar. Kişisel olarak ben durumu biraz farklı görüyorum: Bir şeylerin ters gitmesinin başlı başına kötü olduğunu düşünmüyorum. Açıkçası, başarısızlıktan ziyade başarı beni daha mutlu ediyor, ancak hatalardan çok şey öğrenebilirsiniz ve bu da inanılmaz derecede değerlidir. Uzun, çok uzun zaman önce yaptığım bir hata, birçok geliştiricinin yaptığını görmeye devam ettiğim bir şey – ve hatalar az önce bahsettiğim anlamda ne kadar “şirin” olursa olsun: aynı hatayı tekrar tekrar yapmak sonuçta verimsizdir, insanları farklı şekilde etkiler .

Duyuru

Golo Roden, native web GmbH'nin kurucusu ve CTO'sudur. Etkinlik ve hizmet odaklı dağıtılmış mimarilere odaklanarak web ve bulut uygulamaları ile API'lerin tasarımı ve geliştirilmesiyle ilgilenmektedir. Yol gösterici ilkesi, yazılım geliştirmenin kendi başına bir amaç olmadığı, her zaman temeldeki profesyonelliği takip etmesi gerektiğidir.

Bir geliştiricinin rüyası mı?

Neyle ilgili? Yaklaşık 15 yıl önce, 2009-2011 yılları arasında geliştirici bir arkadaşımla birlikte, akşamları ve hafta sonları boş zamanlarımızda, üzerinde düşündüğümüz ortak bir proje üzerinde çalıştık. Teknik olarak amacımız indirmelere erişimi sınırlamak veya daha doğrusu kontrol etmekti. Örneğin, indirmeleri yalnızca sınırlı bir süre için kullanılabilir hale getirmek, bunları yalnızca erişim kodu karşılığında etkinleştirmek veya yalnızca belirli kullanıcılar için etkinleştirmek istedik. O zamanlar bunun, örneğin e-kitaplar, dijital müzik veya video akışı için inanılmaz derecede pratik ve değerli bir hizmet olabileceğini düşündük.

Fikir, yaratıcıların haklarını korurken dijital içeriğe meşru erişime olanak sağlayacak bir yazılım sağlamamızdı. Çok büyük bir pazar olacağını hayal ettik. Ve bir geliştiricinin isteyebileceği her şeye sahiptik: Kod tabanımız son derece iyi yapılandırılmıştı, kod temiz ve düzenliydi, hemen hemen her şey için birim ve entegrasyon testlerimiz vardı, vb. Ve tabii ki anlamlı bir ismimiz ve her şeyden önce şık bir logomuz da vardı. Tek eksiğimiz müşterilerdi. Daha da kötüsü, potansiyel müşterileri nasıl tespit etmemiz ve hatta onlara nasıl yaklaşmamız gerektiği konusunda hiçbir fikrimiz yoktu.

Teknoloji ama iş değil

Ve bu tam olarak pek çok geliştiricinin yaptığı tipik hatadır: İhtiyacınız olan tek şeyin teknik olarak mükemmel bir ürün olduğuna ve gerisinin kendiliğinden geleceğine inanmak. Ancak gerçek şu ki: Teknik olarak olağanüstü bir ürününüz varsa, o zaman tam olarak buna sahipsiniz: teknik açıdan olağanüstü bir ürün. Ama bunu senden başka kimse bilmiyor ve bu yüzden kimse onu satın almıyor. Bir ürünü nasıl pazarlayacağınızı ve bir ürün etrafında nasıl iş kuracağınızı bilmiyorsanız, geliştirmeye başlamaktan bile neredeyse kaçınabilirsiniz.

Önerilen editoryal içerik

İzniniz doğrultusunda harici bir YouTube videosu (Google Ireland Limited) buraya yüklenecektir.

Her zaman YouTube videolarını yükle

YouTube videosunu şimdi indirin

İşletme? Hayır teşekkürler!

Ve gerçekte o noktaya kadar pek çok şey yapmıştık: Kendimizi iyi organize etmiştik, işi ikimiz arasında iyi dağıtmıştık, kalite, süre ve maliyet gibi konularda anlaşmıştık ve aramızda iyi bir ilişki vardı. bu nedenle aynı zamanda iyi bir iletişim vb. Ve genellikle “proje yönetimi” ve “ekip oluşturma” gibi anahtar kelimelerle özetlenebilecek tüm bu şeyler de ortada değil!

Çünkü halihazırda bu yüzden başarısız olan kaç takım var? Kimin iyi bir gelişim süreci yok? İnsanların (dürüst olursak) gerçek bir plan olmadığı için sürekli olarak yeniden planlama yaptığı yer mi? Kalkınma ve yönetim arasındaki ilişkinin karşılıklı güvensizlik ve kızgınlıkla karakterize edildiği yer neresidir? Ve benzeri?

Daha da fazla sorun

Ancak bunu pazarlama ve müşteri yaklaşımıyla yapmayı başarmış olsaydık bile, daha önce düşünmediğimiz tamamen farklı bir konuda hızla başarısızlığa uğrardık: Bütünün etrafında nasıl bir şirket kuracağımızı düşünmemiştik. şey olabilir. O noktada iş kurma konusunda ikimiz de çok deneyimsizdik. Hukuki yönleri, hukuki şekilleri, sözleşmeleri, muhasebesi, vergileri ve bunlarla ilgili tüm konular hakkında hiçbir fikrimiz yoktu.

İşte bu yüzden, ne kadar zor olursa olsun, geriye dönüp baktığımda şunu itiraf etmeliyim: O zamanlar yaptığımız şey bir “start-up” değildi, her ne kadar o zamanlar ikimiz de bunun böyle olacağı konusunda yanılgıya düşmüş olsak da. Gerçekte bu bir iş fikri bile değildi. Aslında gerçekçi olmak gerekirse, birlikte kod yazarken eğlenen iki kişiydik. Ve eğer amaç buysa, o zaman böyle bir yaklaşım tamamen iyidir. Ancak çoğumuzun para kazandığı şeyi başarmak için bu tek başına yeterli değil. Bu daha fazlasını gerektirir.

Teknik konfor alanınızın dışına çıkın

Ve bunun birçok geliştiricinin teknik rahatlık bölgelerinde kendilerini rahat hissettikleri için duymaktan hoşlanmadığı bir şey olduğunu biliyorum, ancak: eğer yazılımdan para kazanmak için yazılım geliştiriyorsanız, serbest meslek sahibi olsanız da olmasanız da, kendi şirketinize sahip olun. ya da bir şirketin çalışanıysanız, yalnızca koddan sorumlu olma konumuna geri dönmek ihmalkarlıktır.

Çünkü anahtar nokta şu: Yazılım geliştirilmiyor çünkü yazılım geliştirmek çok göz alıcı. Aksine, yazılım geliştirilir çünkü (umarız) teknik sorunları onunla çözülebilecek biri vardır. Bunu hedefe yönelik ve verimli bir şekilde yapmak için sadece sektörle ilgili gerekli bilgiye sahip olmak gerekli değildir, aynı zamanda her şeyin nasıl çalıştığını anlamak da son derece faydalıdır: proje planlama nasıl çalışır, zaman ve kaynaklar nasıl planlanır, nasıl. .. Taahhüt tahminleri, risklerle nasıl başa çıkılacağı, nasıl bir ekip oluşturulacağı, nasıl takdir edici bir şekilde iletişim kurulacağı, bir markanın nasıl oluşturulacağı, nasıl satılacağı, nasıl reklam yapılacağı, ne yaptığınız hakkında nasıl rapor verileceği – bloglarda, makalelerde olsun , toplantılar, konferanslar veya başka yerlerde ve bunların arkasındaki işin nasıl çalıştığı.

“Ama bu beni hiç ilgilendirmiyor!”

Şimdi, birçok geliştirici kesinlikle tüm bu noktalarla aktif temasa geçmeyecektir ve özellikle daha büyük bir şirkette çalışıyorsanız, az önce bahsettiğim konuların çoğu için, örneğin Pazarlama veya Satış gibi, ayrı ekipler olacaktır. Tayfa. Ama sonuçta bu ekiplerle temas ve bağlantı noktaları da var.

Çünkü – ve ne yazık ki gerçeğin çoğu zaman çok farklı olduğunu biliyorum – bir pazarlama ekibi yalnızca geliştirme aşamasında mevcut olanı ve her şeyden önce, yalnızca mevcut olandan gerçekten anladığını tanıtabilir. Bu nedenle geliştiricilerin pazarlamanın nasıl çalıştığını bilmeleri yararlı olur, böylece proaktif olarak söz sahibi olabilirler ve önerilerde bulunabilirler. Ve bu tabii ki sadece pazarlama için geçerli değil: aynı zamanda satış, hukuk, insan kaynakları vb. için de geçerli. Ve tabi ki bu alanlarla ilgili her şeyi bilmenize gerek yok ama kabaca bir fikir sahibi olmak ve temel kavramları bilmek faydalı olacaktır.

“İş sıkıcı…”

Ve kişisel deneyimlerime dayanarak şunu söyleyebilirim: Eğer biri bana bu konuları 15 yıl önce sormuş olsaydı, bunu ne kendi işim olarak görürdüm (çünkü kendimi saf bir geliştirici olarak görüyordum), ne de zamanım vardı derdim. hatta bu konularla uğraşmak istedim (çünkü söylediğim gibi kendimi saf bir geliştirici olarak görüyordum). Bu konuları neden önemseyeceğime dair hiçbir fikrim yoktu ve bunun uzaktan bile eğlenceli olabileceğini hayal edemiyordum. Ve bugün?

Bugün bazı şeyleri farklı gördüğüm için çok mutluyum. Bu da YouTube kanalımızla başlıyor: yayınladığımız her videonun zaman ve kaynak açısından planlanması gerekiyor. Dikkate alınması gereken çeşitli hukuki hususlar vardır. Dikkate alınması gereken vergi hususları da vardır. İyi bir başlık bulmak ve yeterli açıklayıcı bir metin yazmak pazarlamadır. Her seferinde “Henüz kanalımıza abone olmadıysanız hemen abone olun” dediğimde, birinin ömür boyu izleyici olmasını sağlamaya çalışıyorum.

Bu nedenle: Henüz yapmadıysanız kanalımıza abone olmanın şimdi tam zamanı! Bunu yaptığınızda zili de etkinleştirmeyi unutmayın, böylece YouTube sizi yeni videolarımızdan haberdar edecektir.

Uygulamada pazarlama

Bu blog yazısını daha sonra tekrar okursanız, geliştiricilerin şu veya bu nedenle şunu bunu yapması gerektiğini düşündüğümü söylemediğimi, aynı zamanda hepsini kişisel bir hikayeye bağladığımı fark edeceksiniz. Böylece konuyu duygusal bir boyuta taşıyıp daha canlı ve somut hale getiriyorum.

Bu arada buna hikaye anlatımı denir ve bu aynı zamanda bir pazarlama terimidir. Bu, bu blog yazısında bahsettiğim şeylerin çoğunun oldukça pratik olabileceği, ancak günlük yaşamda çoğu zaman her şeyin nerede bulunduğunun hemen farkına varamayacağınız anlamına gelir. O yüzden şunu tekrarlamakla yetiniyorum: Keşke tüm bu konuları çok daha önceden bilseydim. Ve herkesi yalnızca bunu incelemeye teşvik edebilirim. “Matrix” filminin dediği gibi: “Sana yalnızca kapıyı gösterebilirim. Bunu kendi başına atlatmalısın.”

Not: Bu konu hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen herkes için native web GmbH, 8 Temmuz 2024'ten itibaren bir web semineri dizisi düzenliyor: “Geliştiriciler için iş temelleri”.

(harita)

Haberin Sonu