İster İnanın İster İnanmayın, İlerleme Çağımızda Bazı Şeyleri Seviyorum

Dahi kafalar

New member
Beni, sıklıkla etiketlendiğim gibi muhalif biri ya da bazen kendimden bahsettiğim gibi huysuz bir liberal olarak düşünseniz de, sözde cesur yeni dünyamızdan çok şikayet ediyorum: İptal kültürü gerçek ve derhal; uyanıklık sıklıkla bizi aşırı basitleştirir ve çocuklaştırır; “uyandı” terimi bozuldu. Ama ister inanın ister inanmayın, bildiğiniz gibi, tekil zamir olarak “onlar”a tezahürat yapmak da dahil, içinde bulunduğumuz çağımızda sevdiğim şeyler var. Bu nedenle, Şükran Günü tatilinden sonra, zamanımız hakkında takdir ettiğim başka şeylere dikkat çekmek için iyi bir zaman gibi görünüyor.

Bunlardan biri de arazi kabulleridir. Özellikle akademik çevrelerde, halka açık sunumların veya etkinliklerin önüne, olayın gerçekleştiği toprağın orijinal olarak Yerli Amerikalılar tarafından işgal edildiği ve bakıldığına dair ritüel bir kabulle, belirli bir spesifikasyonla, giderek yaygınlaşan bir uygulama vardır. O toprakların yerli milleti.

New York Post köşe yazarı Kyle Smith gibi arazi kabullerini “anlamsız kendi kendini kıran ilerici moda açıklamalarının en sonuncusu” olarak nitelendiren bazılarının görüşüne rağmen, bunun gerçekleşmesine sevindim. “Amerika’nın işgal ettiği toprakların daha önce binlerce yıldır üzerinde yaşayan insanlardan alınıp alınmasını ve bugün Kızılderililerin siyasetimizin çok küçük bir yüzdesini temsil ettiğini ve bu kadar çok şeyin inşa edildiğini her zaman sessizce ürkütücü bulmuşumdur. adaletsizliğin büyüklüğü göz önüne alındığında, onu tersine çevirmenin veya hatta yeterince düzeltmenin gerçekçi bir yolu olmadığını. Sık sık şöyle düşündüm: “Bu otoparkın altında, tam da bu alt bölümün olduğu yerde, şimdi tamamen kaybolmuş bütün hayatlar ve toplumlar vardı. Yapabileceğimiz en az şey, düzenli olarak – evet, ritüel olarak – bundan bahsetmek, özellikle de bu, yapmaya istekli olduğumuz en iyi şeyse.

Televizyonda gördüklerimi severim. Özellikle çocuk televizyonu. Kızlarımın omuzlarının üzerinden bakıyorum ve birkaç yıl önce orada olmayan, en sevdikleri dizilerde yüreklendirici bir çok Siyah yıldız ve karakter görüyorum. Akla gelen: Netflix’in enfes pişirme programı “Nailed It!” genç bir Siyah kadın olan Nicole Byer tarafından mükemmel bir şekilde ağırlanmaktadır. Hayır, harika çeşitlilikteki “Susam Sokağı”nın 1969’dan beri bizimle olduğunu unutmadım. Ancak günümüzün çocuk programlarının (sadece kamu televizyonunun değil) çok sık olması, evet, merkezleme renkli insanlar, farklı hissettirir. “Susam Sokağı” bir zamanlar televizyonda yayınlanan bir ütopya gibi geliyordu; günümüzün fiyatları, özellikle animasyonlu, ticari programlar, genellikle çeşitliliği, mutluluk verici bir şekilde önemsiz bir şey olarak sunar.

Hit Nickelodeon dizisi “The Loud House”, ana karakter olan Lincoln adlı bir çocuğun 10 kız kardeşle birlikte yaşadığı bir çizgi film ailesini konu alıyor. Beyazlar, ancak gösteri evin ötesinde her yerde çok renkli bir dünyayı tasvir etmeye çalışıyor: Lincoln’ün en iyi arkadaşı Clyde, Siyah (ve birkaç sezon boyunca iki Siyah oyuncu tarafından seslendirildi), hiçbir şey yapılmadı. basit gerçeğin ötesinde. Kız kardeşlerin erkek arkadaşlarından biri Latin (bir Latin oyuncu tarafından seslendirilir) ve destekleyici karakterlerden biri Güney Asya kökenlidir (Güney Asyalı bir aktris tarafından seslendirilir). “Loud House” yan ürünü “The Casagrandes”, erkek arkadaşın Meksikalı Amerikalı geniş ailesi hakkında. “Çakmaktaşlar”dan çok uzağız. ”

İlginç bir şekilde, yetişkinler için popüler animasyon şovlarında da aynı şey oluyor: Uzun süredir devam eden “Family Guy”da, Blackness genellikle komedi için oynandı; ancak son bir bölümde, ana karakter Peter yeni bir patron, ırkı tesadüfi olan bir Siyah adam alır. Siyah olduğu için değil, işyerindeki doğum günü partilerinin eğlencesini kaçırmaya çalıştığı için göze çarpıyordu – bilirsiniz, basmakalıp bir patron gibi. Aynı zamanda uzun süredir devam eden “Bob’s Burgers”ın yakın tarihli bir bölümünde, Dungeons & Dragons tarzı bir oyunun oyun ustası olan, inek, çekici bir şekilde garip ve bir Siyah kadın olan bir karakter – i. e. tam bir insan yelpazesi. Hit “Ted Lasso”, siyah ve kahverengi insanların toplumun tüm seviyelerinin eğriliğinin ve örgüsünün bir parçası olduğu için beyazlığın neredeyse hiç varsayılan olmadığı günümüz Birleşik Krallığı’nı tasvir ediyor. Yakın tarihli bir “Archer” bölümü, Lana’nın (olduğu gibi, seslendirdiği gibi, Ross’un kız arkadaşı olarak tekrar eden bir rolü olan Siyah aktris Aisha Tyler tarafından) bugünün İngiltere’si hakkında şaka yapıyor. Siyah arkadaşların olmaması!), bir Siyah adamın Londra kalabalığında öne çıkacağını yanlış bir şekilde varsayıyor.

Şüphesiz, bazılarınız bu popüler kültür örneklerinin yüzeysel olduğunu düşünecektir. Ama 50’li yıllardan kalma bir ayrımcının şimdi oturup televizyon izlediğini ve bu şovların hemen hemen her Amerikan evinde izlendiğini fark ettiğini hayal edin – apoplektik olurdu. Bu, özellikle gençlerin “oh, vay!” olarak görmediği tutum ve algıdaki dönüşümleri yansıtan gerçek bir değişimi temsil ediyor. ama tabii!” – olması gerektiği gibi.

Yaşadığımız an hakkında bir başka güzel şey, ırkçılığın yalnızca bireysel duygular, kötü sözler ve açık bağnazlıklarla ilgili olduğu fikrini yavaş yavaş atıyoruz. Sistemik ırkçılık fikri – birçok durumda beyaz olmayan insanlar için engelleri temsil eden geçmiş veya şimdiki ırkçılığa dayanan toplumsal eşitsizlikler – artık büyük ölçüde yaygın bir madeni paradır.

Elbette, sistemik ırkçılık hakkında düşünmemizin öğretildiği yolla ilgili sorunlarımı belgeledim ve bunun nasıl ele alınacağına ilişkin görüşlerin farklı olduğunu söylemek, onu hafifçe söylemektir. Örneğin, tazminat argümanı, bazılarının varsaydığı tamamen çözülmüş bir soru değildir. Ve eleştirel ırk teorisinden kaynaklanan sistemik ırkçılığı ele almanın ve ondan bir ipucu almanın yararlı olup olmadığı konusunda tartışmalar devam edecek.

Bununla birlikte, sistemik ırkçılık kavramına ilişkin artan farkındalığı memnuniyetle karşılıyorum. Günümüzün ilerici siyasetinin aşırılıkları konusundaki alarmıma rağmen, ırkçılığın çapraz yanmalara ve beyazların N-kelimesini söylemesine indirgendiği basit fikrini asla tartışmadım. Yüksek lisans öğrencisiyken, lisans öğrencisi beyaz bir kadınla yaptığım konuşmayı ne yazık ki hatırlıyorum. Kabaca şöyle dedi: “Yani bugün Siyah insanlar istedikleri yere gidebilirler, istedikleri her şeyi yapabilirler – sorun ne?” Ve bir cevapla pek ilgilenmiyordu. Sorusu daha çok bir beyandan ibaretti, bunları sadece gerçekler olarak görüyordu ve aksini düşünmek için bile yurttaşlık dürtüsü hissetmiyordu.

Tabii ki, onun bakış açısı o zaman canlı ve şimdi iyi. Yine de bugün bir lisans öğrencisinin ırk meselelerini sadece o kadar görmesi çok daha az olasıdır. Son yılların ırksal hesaplaşması; beyazlığın kültürel merkezden uzaklaştırılması; ve sistemik ırkçılık ile kastedilenin yayınlanması bu olumlu evrimi getirdi. Geçen gün, bazı beyaz çocukların – üst orta sınıf New Yorklular – okuldan caddede yürürken sistemik ırkçılığa geçişte gelişigüzel bir şekilde atıfta bulunduklarını ve bunu açıkça varsayılan bir kavram olarak düşündüklerini duydum. Lisansüstü öğrencilik günlerimde böyle bir şey duymuyordum. Gallup anketi, “Topluluğunuzdaki Siyah insanlara Beyaz insanlardan daha mı az adil davranılıyor?” sorusunu soruyor. İşyeri, alışveriş, dışarıda yemek yeme, polisle etkileşim ve sağlık hizmetlerine erişimi içeren durumlarda, 1997’den 2021’e kadar beyaz Amerikalıların ve Amerikalıların genel olarak ırksal eşitsizliklerin daha fazla farkına vardığını gösteriyor.

Yarışı geçmek için anlamlı bir yaklaşım – ve hedef bu olmalıdır – çeşitli şekillerde belirgin olan ilerlemeyi kabul etmelidir. Bugünü iyileştirmeye yönelik bir bakış açısıyla yaptığımız sürece geçmişi de kabul etmeliyiz. Bakmadığınız sürece geriye bakmak sorun değil.

Geri bildiriminiz var mı? McWhorter-newsletter@nytimes’a bir not gönderin. com.

John McWhorter (@JohnHMcWhorter), Columbia Üniversitesi’nde dilbilim alanında doçenttir. “Lexicon Valley” adlı podcast’e ev sahipliği yapıyor ve en son “Woke Irkçılık: How a New Religion Has Betrayed Black America”nın yazarı. ”