İsviçre’de Halkın Yüzde 80’i Hayvan Deneylerini Destekledi

arkamikontrolet

New member
Hayvanlar üzerinde yapılan deneyler dünya çapında etik tartışmaların konusu olmaya devam ederken geçtiğimiz gün İsviçre, kıymetli bir referandum düzenledi. Hayvan hakları savunucularının kâfi dayanağı toplamasıyla birlikte yapılan referandum, ülkede hayvan deneylerinin yasaklanıp yasaklanmaması konusunda son kelamı halka bıraktı.

Referanduma katılan İsviçre halkıysa hayvan hakları savunucularının hiç de beklemeyeceği bir karşılık sundu. Ülkenin devlet yayıncısı İsviçre Radyo ve Televizyonu tarafınca yapılan ankete göre referandumda oy verenlerin %79, oylarını ‘Hayır’ olarak kullandı. Yani halkın %79’u, hayvanlara yönelik yapılan deneyleri destekledi.

“Yeni ilaçlar için hayvan deneyleri gerekli”

Referandumdan çıkan sonuçlar hakkında biyofarmasötik ilaç üreticisi Interpherma Group’un CEO’su Rene Buholzer’den de açıklama geldi. Buholzer, sonuçların İsviçre halkının insan sıhhati ve refah için araştırmanın rolünü kabul ettiğini gösterdiğini belirtti. Referandumdan çıkan sonuç ise merkezi İsviçre’de bulunan tüm ilaç şirketleri üzerinde kıymetli bir tesire sahip olacak.

İlaç devleri Roche ve Novartis, referandum hakkında daha evvel yaptığı açıklamada yeni ilaçlar geliştirmek için hayvan deneylerinin hâlâ gerekli olduğunu savundu. Ayrıyeten yasağa karşı çıkanlar, büyük şirketlerin bu yasağın yürürlüğe girmesiyle ülkeyi terk edebileceğini de deklare etti.

Açıklanan bilgilere göre İsviçre’de her yıl 500 bin civarında hayvan laboratuvarlarda öldürülüyor.