İtalya Başbakanı Giorgia Meloni, insanlık dışı eylemde ölen Hintliyi andı

Dahi kafalar

New member
Yeni Delhi:

İtalya Başbakanı Giorgia Meloni bugün, işvereninin kolu makineyle kesildikten sonra kendisini sokağa atması sonucu hayatını kaybeden Hintli çiftlik işçisini andı. Geçen hafta meydana gelen olay İtalya'yı şok etti ve protestocular işverene karşı sıkı eylem çağrısında bulundu.

Bugün, Bayan Meloni konuyu İtalyan Parlamentosunda gündeme getirdi ve merhum işçi Satnam Singh'e başsağlığı diledi.

Yasal belgeleri olmadan çalışan 31 yaşındaki Satnam Singh, geçen hafta bir makinenin kolunu kesmesi sonucu hayatını kaybetti. Çalıştığı çiftçi, onu ve kopan uzvunu yol kenarına attı.

Singh'in eşi ve arkadaşlarından gelen imdat çağrısı üzerine yerel polis hemen müdahale etti ve bir kurtarma helikopteri gönderdi.

Ölüm ülke çapında büyük protestolara yol açtı. İnsanlar hızlı adalet ve daha iyi iş kanunları talep etti.

“Köpek gibi dışarı atıldı. Orta İtalya'nın Lazio bölgesindeki Hint topluluğunun başkanı Gurmukh Singh, “Her gün sömürü var, her gün bunun acısını çekiyoruz, bunun artık sona ermesi gerekiyor” dedi.

Bayan Meloni, Satnam Singh'i “insanlık dışı eylemlerin” kurbanı olarak nitelendirdi ve suçluları sert cezalarla tehdit etti.

“Bunlar İtalyan halkının hakkı olmayan insanlık dışı eylemlerdir. Bu barbarlığın en ağır şekilde cezalandırılmasını diliyorum” dedi.

Singh'in ölümü halen soruşturma altında olsa da, İtalya'da, belgesiz işçi kullanımının ve çiftçiler ile çete patronları tarafından istismarın yaygın olduğu tarım sektöründeki sistematik yetki suiistimallerinin nasıl ele alınacağı konusunda daha geniş bir tartışmayı ateşledi.

“Satnam bir günde öldü, ben her gün ölüyorum. Çünkü ben de iş mağduruyum” dedi endüstriyel bir kazada gözünden ciddi şekilde yaralanan Parambar Singh.

O zamandan beri işini yapmakta zorlanan 33 yaşındaki adam, “Patronum, sözleşmem olmadığı için beni hastaneye götüremeyeceğini söyledi” dedi.

“10 aydır adaleti bekliyorum” dedi.