İyi Planlarsanız Uygulama Hızlı Olmalıdır

Dahi kafalar

New member
1960’ların sonlarında Boeing 747, Boeing’in kendisini devirme potansiyeline sahip büyük bir risk olarak görülüyordu. Bir Ulusal Hava ve Uzay Müzesi görüntüsüne göre, “Uçak o kadar farklıydı ki, her bileşenin sıfırdan tasarlanması gerekiyordu.” Tasarım devam ederken inşa edilmesi gereken kendi fabrikasına ihtiyacı vardı. Menteşeler üzerinde yukarı doğru sallanan bir burundan yüklenecek olan yolcuları veya yükü barındırması gerekiyordu. Ve zaman çok önemliydi.

4.500 mühendisten oluşan bir tasarım ekibine liderlik eden Joseph Sutter, 2006 otobiyografisinde (Jay Spenser ile birlikte) “747: Dünyanın İlk Jumbo Jetini ve Diğerlerini Yaratmak” diye yazmıştı: “Bir program başarısızlık için kurulmuş gibi göründüyse, o benim programdı.” Havacılıkta Bir Yaşamdan Maceralar.

Tabii ki, 747 büyük bir başarı oldu. Boeing, jumbo jetlerden 1.574 adet üretti ve sonuncusunu Salı günü teslim etti. Uçak, başkanlara Air Force One olarak hizmet etti ve uzay mekiğini sırtında taşıdı. Orijinal 747’ye güç veren Pratt & Whitney JT9D motorlarının türbin kanatlarının tasarımcılarından biri olarak babam Arthur H. Coy’un başarısında küçük bir rol oynamasından gurur duyuyorum.

Jumbo jetin baş tasarımcısı olan ve Seattle’da Boeing’in fabrikalarının yakınında büyümüş olan Sutter, 727 ve 737 için akıllı tasarım çözümleri bulan yetenekli bir aerodinamikçiydi. 747’yi tasarlamaya geldiğinde, Pan Am’ı uçağı yapması için ikna etti. çift katlı yerine ekstra geniş. Boeing Ticari Uçaklar’ın o zamanki başkanı ve CEO’su olan Ray Conner, 2013’teki görüntü müzesinde “Düşündüğünü söylemekten korkmuyordu” demişti. tasarım açısından, bitirir miydik?

Neyse ki, bir mega projede başarı, onu yönetecek bir dehaya bağlı değildir. Uyulduğu takdirde başarıya, göz ardı edildiğinde başarısızlığa götüren ilkeler vardır. Salı günü yayınlanan “How Big Things Get Done: Ev Tadilatından Uzay Keşiflerine ve Aradaki Her Şeye Kadar Her Projenin Kaderini Belirleyen Şaşırtıcı Faktörler” adlı kitabın yazarları Bent Flyvbjerg ve Dan Gardner bu yüzden tartışıyorlar. Danimarka doğumlu Flyvbjerg, Oxford Üniversitesi Saïd Business School’da fahri profesör ve proje yönetimi ve planlama konusunda aranan bir uzmandır. Ortak yazarı Gardner bir gazetecidir.

747 kadar sorunsuz yürütülmeyen büyük projeleri adlandırmak – ben onlara 474’ler diyeceğim – neredeyse çok kolay. Flyvbjerg ve Gardner, Boston’daki Big Dig’den, Obama yönetiminin sağlık.gov web sitesinden, Montreal Olimpiyatları sitesinden, İskoçya’nın Parlamento binasından, Berlin Brandenburg Havalimanı’ndan ve zamanla veya her ikisinden birden bütçeyi aşan daha birçok projeden bahsetti. (lütfen yazınız [email protected]ve bana en sevdiğin korku hikâyeni anlat.)

Flyvbjerg bana ilk büyük basın görünümünün 2002’de The Times’da olduğunu söyledi: “Çalışma, Kamu Projelerinde İstikrarlı Artışlar Buluyor.” Yaptığı çalışma 258 vaka çalışmasına dayanıyordu. Flyvbjerg ve ekibi sonunda 136 ülkede yaklaşık 16.000 projeden oluşan bir veri tabanı oluşturdu. Sadece önyargılarına uyanları değil, veri bulabildikleri tüm projeleri dahil ettiler. Bunların yalnızca yüzde 0,5’inin zamanında veya erken ve maliyetle veya daha düşük bir maliyetle geldiğini ve vaat edilen tüm faydaları sağladığını gördüler. “Yapacağını söylediğin şeyi yapmak rutin ya da en azından yaygın olmalı. Ancak bu neredeyse hiç olmuyor” diye yazdı yazarlar.

Flyvbjerg kitapta ana sorunların psikoloji ve politika olduğu sonucuna varıyor. Psikolojik kısım, insanın aşırı iyimser olma eğilimidir. Siyasi kısım, aldatma da dahil olmak üzere birçok biçim alır. Örneğin, bir proje yöneticisi fon almanın maliyeti konusunda yalan söyleyebilir, ardından projeyi durdurmak için çok geç olduğunda daha fazla para için geri gelebilir. Ezra Klein’ın Pazar günü Times köşesi için röportaj yaptığı, Chicago Üniversitesi Booth School of Business’ta ekonomist olan Chad Syverson başka bir engele işaret etti: “Bir milyon veto noktası var” dedi. “Yulakta herhangi bir şeyi başlatmak veya bitirmek için beslenmesi gereken çok sayıda ağız var. Pek çok insan işleri sakızlaştırabilir.

Flyvbjerg’in ilkelerinden biri “Yavaş düşün, hızlı hareket et.” İyi planlarsanız, yani uygulama hızlı olacaktır. Bu ifade, ekonomi alanında Nobel kazanan psikolog Daniel Kahneman’ın bir kitabının başlığı olan “Düşünmek, Hızlı ve Yavaş”ın kasıtlı bir yankısıdır. İki âlim birbirine övgü dolu; Kahneman, kitabında Flyvbjerg’den alıntı yaptı.

Flyvbjerg’e “Yavaş düşün, hızlı hareket et” sözünün bana iş yerinde bilgisayar monitörüme yapıştırdığım bir kağıt parçasındaki bir tavsiyeyi hatırlattığını söyledim: “Yavaş düzgündür, düzgün hızlıdır.” Bu, ABD silahlı kuvvetlerinde popüler olan ve oradan çıkmış olabilir ama sivil hayatta da yararlı olan bir tabir. “Bunu daha önce hiç duymadım. Çok iyi,” dedi Flyvbjerg. “Bunu yazacağım.”

Kitap 11 zihinsel kısa yol ile sona eriyor: 1. Bir inşaat ustası kiralayın. 2. Takımınızı doğru yapın. 3. “Neden?” diye sorun 4. Lego ile inşa edin (başka bir deyişle, her seferinde bir parça). 5. Yavaş düşün, hızlı hareket et. 6. Dışarıdan bakın (diğer bir deyişle, benzer projeler üstlenmiş diğerlerinden öğrenin). 7. Olumsuz tarafınıza dikkat edin. 8. Hayır deyin ve uzaklaşın. (“Aslında, yaptıklarımız kadar yapmadıklarımızdan da gurur duyuyorum,” dedi Steve Jobs evvel.) 9. Arkadaş edin ve onları arkadaşça tut. 10. İklim azaltımını projenize dahil edin. 11. En büyük riskinizin kendiniz olduğunu bilin.

Flyvbjerg’e yeni kitabı yazarken kendi kurallarına uyup uymadığını sordum. Tabii ki dedi. “Yayıncılardan tekrar tekrar ‘Bent, bu asla olmaz! Her teslim tarihini karşılıyorsunuz’” dedi.

Flyvbjerg, milyonlarca veya milyarlarca dolara mal olan projeleri araştırarak adını duyursa da, çoğunun – siyasi kısım bir yana – mutfak veya banyoyu yenilemek gibi sıradan ev eşyaları için geçerli olduğunu iddia ediyor. Projeniz bir sonraki Joseph Sutter’ın emin ellerindeyse, onun tavsiyesine ihtiyacınız olmayacak. Aksi takdirde, tehlikede görmezden gelin.

Görünüm: Thomas Simons ve Aneta Markowska

Ekonomistler Thomas Simons ve Çalışma İstatistikleri Bürosu’na göre Cuma günkü patlayan iş sayısı – mevsimsellikten arındırılmış bordro istihdamı Ocak ayında 517.000 arttı – “son derece etkileyici”, ancak Ocak verisi “her zaman bir zerre kadar şüpheyle alınmalı”. Jefferies & Company’den Aneta Markowska geçen hafta bir müşteri notunda yazdı. Bunun nedeni, işverenlerin aslında istihdam edilmemiş insanları tasfiye etmek için yıl sonunda maaş bordrolarını temizlemesi ve eski çalışanların yıllık işten çıkarılması için veriyi mevsimsel olarak ayarlamasının zor olmasıdır. İşgücü piyasasındaki gücün açık bir işareti, işsizlik oranının Mayıs 1969’dan bu yana en düşük olan yüzde 3,4’e düşmesiydi. ekonomistler yazdı.

Günün Sözü

“Entelektüeller, demokrasiyi her zaman büyük ideolojilerin güzelliğinden, mükemmelliğinden ve tutarlılığından yoksun vasat bir sistem olarak gördüler.”

— Mario Vargas Llosa, El País ile röportaj, 2 Mart 2018

Geri bildiriminiz var mı? not gönder [email protected] .