Joe Biden, Hintli-Amerikalı Neera Tanden’ı iç politika danışmanı olarak atadı

Dahi kafalar

New member
Neera Tanden şu anda Başkan Biden’ın Kıdemli Danışmanı ve Personel Sekreteridir.

Washington:

ABD Başkanı Joe Biden Cuma günü Hintli-Amerikalı Neera Tanden’i iç siyasi gündemini formüle etmesine ve uygulamasına yardımcı olması için iç politika danışmanı olarak atadı.

Başkan Biden, “Neera Tanden’in ekonomik hareketlilik ve ırksal adaletten sağlık hizmetlerine, göçmenlik ve eğitime kadar benim iç politikalarımın oluşturulmasını ve uygulanmasını ilerletmeye devam edeceğini duyurmaktan memnuniyet duyuyorum” dedi.

Neera Tanden, Biden’ın iç politika danışmanı olarak Susan Rice’ın yerini aldı.

Başkan Biden, “Tanden, tarihteki üç büyük Beyaz Saray politika konseyinden birine başkanlık eden ilk Asyalı Amerikalı olacak” dedi.

“Kıdemli danışman ve personel sekreteri olarak Neera, ulusal, ekonomik ve ulusal güvenlik ekiplerimdeki karar alma süreçlerini denetledi. 25 yıllık kamu politikası tecrübesi var, üç başkana hizmet etti ve yaklaşık on yıldır ülkedeki en büyük düşünce kuruluşlarından birini yönetiyor” dedi.

“Uygun Fiyatlı Bakım Yasası’nın önemli bir mimarıydı ve temiz enerji sübvansiyonları ve aklı başında silahlar reformu da dahil olmak üzere gündemimin bir parçası haline gelen önemli iç politikaların yönlendirilmesine yardımcı oldu. Büyürken, Neera bir iç politika danışmanı olarak yöneteceği bazı kritik programlara güvendi ve bu içgörülerin yönetimime ve Amerikan halkına iyi hizmet edeceğini biliyorum. Yeni rolünde Neera ile yakın çalışmaya devam etmeyi dört gözle bekliyorum” dedi.

Neera Tanden şu anda Başkan Biden’ın Kıdemli Danışmanı ve Personel Sekreteridir.

Hem Obama hem de Clinton yönetimlerinin yanı sıra başkanlık kampanyalarında ve düşünce kuruluşlarında görev yaptı. Son olarak, Center for American Progress ve Center for American Progress Action Fund’ın Başkanı ve CEO’su olarak görev yaptı.

Tanden daha önce Sağlık ve İnsan Hizmetleri Departmanında sağlık reformu konusunda kıdemli danışman olarak görev yaptı ve Beyaz Saray’da Başkan Obama’nın sağlık reformu ekibinde görev yaptı.

Bundan önce, Obama ve Biden başkanlık kampanyalarının iç politika direktörü ve Hillary Clinton’ın başkanlık kampanyasının siyasi direktörlüğünü yaptı. Tanden, New York Şehri Okulları Şansölyesi’nin kıdemli danışmanı, ayrıca Clinton Beyaz Sarayı’nda iç politika müdür yardımcısı ve First Lady’nin kıdemli politika danışmanıydı.

Lisans Derecesini UCLA’dan ve Juris Doktorunu Yale Hukuk Okulu’ndan aldı.

Başkan ayrıca Stefanie Feldman’ın Başkan Yardımcısı ve İnsan Kaynakları Sekreteri olarak görev yapacağını duyurdu. Ayrıca Zayn Siddique, İçişleri Konseyi’nin baş yardımcılığına terfi etti.

(Başlık dışında, bu haber Haberler personeli tarafından düzenlenmemiştir ve sendikasyon beslemesi tarafından yayınlanmıştır.)