Kadınlar Yürüyüşte

Dahi kafalar

New member
Belki de büyük haberi kaçırdınız: 2023’te ülke çapında rekor kıran 12 kadın vali olarak görev yapacak. Önceki kayıt olan … dokuzun çok üzerinde.

Ve tepkiniz:

• Hey, bu yüzde 24 – fena değil.

• Bu çeyrekten az!

• Bunlardan herhangi biri cumhurbaşkanlığına aday olacak mı? Bu, Kamala Harris’i tartışmamız gerektiği anlamına mı geliyor? Çünkü ben gerçekten süresi değilim. …
Tamam, her seferinde bir şey lütfen. 2023’ü Kadın Valiler Yılı olarak düşünün.

Öyle bile olsa, daha gidecek çok yolumuz var. On sekiz eyalet şimdiye kadar bir kadın vali seçmedi. Kaliforniya! Pensilvanya! Ve Florida – gerçekten Florida, senin hakkında şikayet etmek için ne kadar süremiz var, bir sınırı var.

New York geçen ay ilk kez bir kadın seçti, bu gelişme o zamanlar Lt. Vali Kathy Hochul, Andrew Cuomo’nun cinsel taciz skandalı nedeniyle işe alındı. Üzgünüm Andrew ama tarih bunu New Yorklulara son hediyen olarak hatırlayabilir.

Arizona yeterince ilgi görmedi – Katie Hobbs’u beşinci kadın vali olarak seçmek onu ulusal rekor sahibi yaptı. İyi iş çıkardınız çocuklar! Aynı zamanda kadın-kadın yarışına sahip eyaletlerden biriydi, Arizona olmasına rağmen çılgın bir alt plana sahipti. Yenilen Cumhuriyetçi Trump hayranı Kari Lake, her şeyi mahkemeye taşıyor.

Kadın valilerin sayısı artarken, niteliğinin farklı olduğunu kabul etmek önemlidir. Mevcut görevliler arasında, Covid aşısına karşı tutumu en iyi ihtimalle son derece isteksiz olan Güney Dakota’dan yeni seçilen Kristi Noem yer alıyor. (Noem, turizmi teşvik etmek için reklamlara 5 milyon dolarlık salgın yardım fonu harcadı.)

Öte yandan, geçen ay Demokratları eyalet çapında canavarca bir taramaya götüren Michigan’ın şu anki valisi Gretchen Whitmer var. Bunu yapmak için çok şey yaşadı – Wolverine Watchmen adlı bir grubun onu kaçırmayı planladığını ve vatana ihanetten yargılandığını hatırlıyor musunuz?

Hem görevdeki hem de yeni seçilen kadın valilerimizin geniş bir ideolojik yelpazesi var, ancak yine de benzer siyasi geçmişlere sahip bir grup erkeğe göre kadın sorunları – çocuk deva ve cinsel saldırı gibi – konusunda daha bilinçli olmaları çok olası.

Ve kürtaj hakları – ancak Noem gibi bazıları kesinlikle o gemide değil. Yüksek Mahkeme’nin Dobbs kararı, sonbaharda kadın seçmenleri o kadar harekete geçirdi ki, valilik yarışlarında bayrağı taşıyan daha fazla kadın göreceğimizi düşünürsünüz.

Rutgers Üniversitesi Amerikan Kadınları ve Politikaları Merkezi direktörü Debbie Walsh, “Sonuç olarak adaylıkların ortaya çıktığını görmek için çok geç kalmış olabilir,” dedi ve dalgalanmanın devam edeceğini umuyor.

Eğer öyleyse, bir asır öncesine dayanan bir destanda bir sonraki bölüm olacak – vali seçilen ilk iki kadın, 1925’te Wyoming ve Teksas’ta işlerini kazandı.

Wyoming galibi Nellie Tayloe Ross, önceki valinin dul eşiydi. O öldüğünde, partisi aday olmaya karar vermeden önce onun yerine geçmesi için onu aday gösterdi. Nasılsa kazandı ve görünüşe göre işi beğendi. Ross yeniden seçilmek için koştu ve kaybetti, ancak ABD Darphanesi’nin müdürü olarak başarılı bir kariyer oluşturmaya devam etti. Ancak Wyoming, o zamandan beri vali olarak bir kadın seçmedi. Harekete geç, Wyoming.

Bir asır önce vali olan diğer kadın biraz daha az cesaret vericiydi. Texas’tan Miriam “Ma” Ferguson, bu davada görevden alınan kocasının da yerini aldı. “Anne” temelde kocasının pek itibarlı olmayan uygulamalarını sürdürmeye söz verdi. Onu seçin, seçmenlere söz verdi ve “bir fiyatına iki tane” alın. Hatırlarsanız, Bill Clinton 1992’de başkanlığa aday olduğunda böyle demişti – onu seçin ve Hillary’yi de alın.

Arkansas’lı çift için Teksas’taki çiftten çok daha iyi çalıştı. Ma Ferguson kazandı ve seçmenler ayda ortalama 100 mahkumu affeden bir vali buldu. Çoğu, soğuk nakit dışında herhangi bir temelde serbest bırakılmaya değer görünmüyordu. Ama hey, kesinlikle bir aile geleneğini sürdürüyordu.

Kendi başına vali seçilen ilk kadın Connecticut’ta Ella Grasso idi. Bu 1974’teydi ve o sırada Hartford’daydım, eyalet yasama organını kapsayan kariyerime başlıyordum. Müvekkillerim, milletvekillerinin neler çevirdiğini duymak için küçücük bir miktar parayı dağıtan küçük gazetelerdi. Normal basın odası, yeni gelenler için yer olmadığına karar verdi ve ben – ortağım Trish Hall ile birlikte – Capitol tavan arasında çalışmak üzere gönderildim.

Bahsedilen çatı katındaki diğer tesisler arasında yasa koyucular için sadece erkeklere özel bir bar vardı. O dönemde yasama meclisindeki 35 kadın, konu içki mahallerine erişim olduğunda ayrımcılığa üzülmüş görünmüyordu. Muhtemelen, Hawaii Odası olarak bilinen söz konusu tesis, tavandan sarkan tozlu plastik perdelerle karanlık, küflü bir alandı.

Ama tavan arasında çalışmak zorunda olduğumdan şikayet ettim ve bir gece orada yalnızken – gerçekten oldukça geç oldu – Ella Grasso kalacak yeri kontrol etmek için geldi. Dar odada yürürken, tavandan bir yarasa uçtu ve saçlarına girdi.

Çok iyi karşıladı.

The Times yayınlamaya kararlı çeşitli harfler editöre. Bu veya makalelerimizden herhangi biri hakkında ne düşündüğünüzü duymak isteriz. İşte bazıları ipuçları . Ve işte e-postamız: [email protected] .

The New York Times Görüş bölümünü takip edin
Facebook , Twitter (@NYTopinion) ve instagram .