Kafeslerde Alıkonan Her Hayvan Azap Görüyor

arkamikontrolet

New member
Bundan birkaç ay evvel toplumsal medyada gündeme gelen, Kanada’da bir akvaryumda esir edilmiş Kiska isimli balinayı hatırlıyor musunuz? Kiska, 44 yıllık hayatının 42 yılını esaret altında geçirdi. Bir ortada yaşadığı 5 yavrusu ve arkadaşlarının da vefatından daha sonra 10 yıl boyunca beton bir tankın ortasında tek başında yaşadı. ‘Doğal olarak’ psikolojisi bozulan Kiska’nın başını duvara vurarak intihar etmeye çalıştığı anları o günlerde hepimiz acı ve öfkeyle izledik.

Ne yazık ki tutsak edildiği alanda psikolojisi bozulan Kiska yalnız değil, kafeslere hapsedilen her hayvan birebir şeyleri yaşıyor ve hissediyor. Birkaç ay evvel açığa çıkan bu olayın bir öteki örneği bugün Türkiye’de yaşandı. Antalya’da bir yunus parkında yaşananlar, Hayvan Hakları İzleme Komitesi (HAKİM) tarafınca kamuoyu ile paylaşıldı.

Akvaryumlarda teşhir edilen yunusların dişleri çekiliyor

Hayvan Hakları İzleme Komitesi’nin bildirisi, burada tutsak edilmiş bir yunusun yaşadıklarının birinci ağızdan anlatılmasıyla başlıyor. Keşke yaşananları anlamak ve yapılan haksızlıkların önüne geçmek için kendimizi onların yerine koymamızın gerekmediği bir dünyada yaşıyor olsaydık. Lakin hayvanların da tıpkı biz beşerler üzere hissedebilir canlılar olduğunu hatırlatmak ismine bir yunusun akvaryumda yaşadıklarını HAKİM’in lisana getirdiği biçimde aktarıyoruz:

“Ben Ada. Antalya, Kemer Ayışığı Dolphin Park’ta beşerler tarafınca tutsak edildim. Burayı ziyarete gelen insanlara ‘gösteri yapmak, onlarla yüzmek ve onları eğlendirmek’ zorunda bırakılıyorum. Beşerlerle yüzerken ya da eğitim esnasında içgüdüsel bir reaksiyon gösterip kimseyi ısırmayayım diye dişlerimi çektiler, çenemin yapısı bozuldu. Gülüyormuş üzere gözüken yüz sözüme bakıp memnun olduğumu düşünenler yanılıyor. Burada tutsağım ve azap görüyorum…

Çene yapısı bozulan Ada’ya yakından bakın

Hayvanların ne münasebetle olursa olsun tutsak edilmesi aslına bakarsan kabul edilemezken bu canlılar; hayvanat bahçeleri, sirk, akvaryum ya da yunus parklarında büsbütün ticari getirileri niçiniyle yasal olarak hapsedilirler. Ömürlerinin sonuna kadar her geçen an, maruz kaldıkları acı katlanarak artar.

Ada ve daha kaçları, denizlerde özgürce yüzmesi gerekirken bu biçimde “su birikintilerinde” esir ediliyor. Üstelik burada hayvanlar ziyaretçileri mutlu etmek ve onları eğlendirmek için aç bırakılarak, yiyeceklerle şartlandırılarak birtakım hareketleri yapmayı alışkanlık haline getiriyor. HAKİM’e gelen ihbarla birlikte gönderilen fotoğraflarda da görüldüğü üzere, bu hayvanlar sağlıklı bir hayatın mümkün olmadığı daracık kirli havuzlarda tutsak ediliyor. Bu alanlarda hayat onlar için eziyete dönüşüyor.

Tutsak edilen her hayvan, yaşadığı gerilimin tesiriyle olağandışı yenidenlayan davranışlar (İleri ve geri adımlar atma, sallanma vb.) stantlar. Sebepsizmiş üzere görünen tıpkı hareketi yenidenlama hareketi burada yaşanan zulmün en büyük delilini oluşturur. Tıpkı daha evvel Antalya’da bir hayvanat bahçesindeki boz ayı, İstanbul Çekmeköy’de bir hayvanat bahçesindeki kurt, Kanada’da bir akvaryumdaki balina gibi… Kemer’deki akvaryumda mahkûm edilen bir öbür yunus da gerilimden başını fayanslara vuruyor.

Hayvan Hakları İzleme Komitesi Antalya, bildirilen bu durum üzerine Cumhuriyet Başsavcılığına cürüm duyurusunda bulunacağını; Tarım Orman Bakanlığı ve Sıhhat Bakanlığı’ndan kontrol isteyeceklerini duyurdu.

Yunusların yaşadıkları ortamdan fotoğraflar:

Hayvanlarda gözlenen ‘Anormal yenidenlayan Davranış’ örnekleri:

Antalya hayvanat bahçesindeki Boz Ayı:

Çekmeköy hayvanat bahçesindeki Kurt:

Kanada’daki akvaryumdaki Balina: