Kasaba ve Cüppe Masalları: Kampüs İzole mi?

Dahi kafalar

New member
Editöre:

Re “Elit Üniversitelerin Bağlantısı Yok. Blame the Campus,” Nick Burns (Sunday Opinion, 7 Ağustos):

Bay Burns, özellikle seçkin üniversitelerde öğretim üyelerinin ve öğrencilerin, kampüslerin kendilerinin izole doğası nedeniyle toplumdan çok fazla izole edildiğini yazıyor. Aşırı genelleştirilmiş argümanında bir kusur var. 40 yılı aşkın bir süredir bir şehir kampüsünde öğretmenlik yaptıktan sonra, kampüs-topluluk etkileşimlerini gözlemlemek için bolca fırsatım oldu.

Bay Burns’ün önerdiği gibi, daha fazla öğrenciyi kampüs dışında yaşamaya zorlamak, sadece şehir kıyafeti ayrımını şiddetlendirir. Öğrenciler, birimlere yığılarak ve maliyetleri paylaşarak kiraları artırır.

Geçici sakinler olarak, öğrencilerin bir topluluğa katılmaya çok az teşvikleri vardır. Genellikle uzun süreli ikamet eden aileleri yerinden ederler. Geride kalanlar, hayatlarını sadece daha az konforlu değil, aynı zamanda daha az güvenli hale getiren, hayal edilebilecek en saygısız davranışlardan bazılarının pençesinde. Gürültü, kamusal sarhoşluk, büyük partiler ve pervasız davranışlar toplulukları aşağılar ve çoğu zaman üniversite yöneticileri tarafından cezasız kalır.

Martin Ross
Rockport, Mass.

Editöre:

Nick Burns, seçkin üniversitelerin kampüs coğrafyası nedeniyle gerçeklikten ve çevresindeki topluluklardan uzak olduğunu iddia ediyor ve örnek olarak Yale’i kullanıyor.

Yale topluluğu üyeleri New Haven’dan kopmak şöyle dursun, şehri kucaklıyor. Birçok öğretim üyesi, personel ve tabii ki öğrenciler New Haven’da yaşıyor ve Homebuyer Programımız 1.300’den fazla üniversite çalışanının şehirde ev satın almasına yardımcı oldu.

New Haven ve Yale, karşılıklı yarar sağlayan büyümeyi desteklemek için her gün birlikte çalışır. Şehir sakinleri için işe alım girişimlerini, ekonomik kalkınma projelerini ve lisans ve yüksek lisans öğrencileri için hizmet fırsatlarını birlikte sürdürüyoruz. New Haven gençlerini birçok eğitim programı aracılığıyla destekliyoruz ve Yale çalışanları sivil faaliyetlerde bulunuyor ve yerel kurullarda hizmet veriyor. Ayrıca eğitim ve sağlık devalarına erişimi iyileştirmek, çevre sorunlarıyla mücadele etmek ve diğer zorlukların üstesinden gelmek için şehirle ortaklık yapıyoruz.

Ortaklığımız yakın zamanda Yale’den 140 milyon dolarlık bir taahhütle pekiştirildi. Yale ve New Haven arasında duvar yoktur; geçmişimiz, bugünümüz ve geleceğimiz ayrılmaz bir şekilde iç içe geçmiş durumda.

Peter Salovey
New Haven, Conn.
Yazar, Yale Üniversitesi’nin başkanıdır.

Editöre:

Kolejler, özellikle seçkin olanlar, büyük ölçüde üst sınıftan olan öğrenci ve öğretim üyelerinin şehirlerindeki sıkıntılardan az çok habersiz yaşadıkları ütopyalar olabilir.

Bununla birlikte, üniversitelerin kampüslerini merkezden uzaklaştırmaları, öğrencileri çevredeki mahallelere göndermeleri ve kendilerini ev sahibi şehirlerden ayırt edilemez kılmaları gerektiğini önermek, onları kimliklerinden ve çekiciliğinden yoksun bırakmaktır.

Üniversitemin cazibesinin büyük bir kısmı, komşularımın öğrenci arkadaşlarım olduğu bir üniversite kasabasında olmasıydı. Derslerim, gönüllülük fırsatlarım ve üniversite için çalışmalarım sayesinde birçok farklı geçmişe sahip insanlarla hâlâ etkileşim kurabiliyordum. Öğrencileri farklı geçmişlere sahip insanlarla kaynaşmaya teşvik etmenin daha iyi bir yolu, kelimenin her anlamıyla çeşitlilik gösteren bir sınıfa kaydolmaktır.

Nick Burns’ün belirttiği gibi, “makul insanların” sizinle aynı fikirde olmayacağı her zaman doğru olacaktır, ancak onların sınıfınızda bulunabileceğini savunuyorum.

Javier Nishikawa
Birmingham, Ala.

Editöre:

Aynı eski şehir kıyafeti tartışması. Görünüşe göre yazarın asıl amacı, biz akademisyenlerin çok liberal olmamız, çünkü tüm zamanımızı kapalı kampüslerde geçiriyoruz.

Meslektaşlarım ve ben gerçek dünyadaki mahallelerdeki evlerimize belediye otobüsleri kullanıyoruz, çocuklarımız genellikle devlet okullarına gidiyor, ortaklarımızın genellikle akademi dışında işleri var ve yerel bakkallardan ve marketlerden alışveriş yapıyoruz. Öğrencilerimin çoğu, öğrenim ücretlerini artırmaya yardımcı olmak için kampüs dışında gerçek dünyada iş tutuyor.

Akademide yaygın olan liberal görüşlere yol açan şey, kampüs dışındaki dünyayla iletişim eksikliği değil – eleştirel düşünmek ve bu zanaatı günlük olarak uygulamak için eğitilmek, etrafımızdaki dünyaya bakarken bizi libs muhafazakarlarının bu kadar sevmediği hale getiriyor. Üniversite binalarını toplulukların etrafına dağıtmak, eleştirel bakışımızı değiştirmeyecek.

Eliot A. Brenowitz
Seattle
Yazar, Seattle, Washington Üniversitesi’nde profesördür.

Editöre:

Nick Burns, izole edilmiş bir kampüsün önemini ve büyük faydalarını anlamıyor.

Öğrencileri yoğun çalışmadan uzaklaştırabilecek dikkat dağıtıcı şeylerden ve öğretmenler ve akranlarla yapılan tartışmalarda kendi kendini yansıtma fırsatından izole edilmiş dört yıl geçirmek için söylenecek çok şey var.

Üniversiteye kabul personeli işlerini iyi yapmışsa, her öğrenci, muhtemelen öğrencinin geldiği liseden ve öğrencinin yöneldiği çalışma ortamından daha çeşitli, çeşitli bir öğrenci topluluğuyla tanışma fırsatına sahip olacaktır.

Büyük orta öğretim sonrası eğitim altyapımızda, bir üniversite eğitimi için hem izole hem de sivil olarak daha meşgul yerler için yeterince yer olmalıdır. Birçok toplumsal gelişme, manastırlardan, manastırlardan ve izole kampüslerden kaynaklandı. Henry David Thoreau bile gerçek dünyadan koptu; kendisi ve toplum için büyük yararları vardı.

Joseph C. Küçük
Princeton, ABD

Editöre:

Bu kuşbakışı manzara, çağdaş kent üniversitesinin sokaklarında yürüyerek bir perspektif kazanacaktır. Üniversiteler araştırma girişimlerini ve toplum hizmetlerini genişlettikçe, kaleyle çevrili kampüsün mirası uzun zamandır aşılmıştır. Harvard, Pensilvanya Üniversitesi ve Columbia, son 25 yılda yerel hükümet yetkilileri ve toplulukları ile birlikte ortak kampüs planlamasından geçti.

Bugün üniversite kampüsleri çeşitli işyerleri ve ekonomik motorlardır. Klinik uygulamaları, halka açık programlamayı ve sahne sanatlarını yürütürler. Birçoğu sendika işverenidir ve güvenilir hizmet işleri ve sözleşme fırsatları sunar. Üniversite konutları, öğrencilere açık piyasada bulunmayan uygun fiyatlı kısa vadeli kiralamalar sağlar.

Üniversite kampüsünün geleceği, özellikle çevrimiçi eğitimin popülaritesi göz önüne alındığında belirsizdir ve vatandaşların kampüsün refahında çıkarları vardır. Belki de yarının gençleri metaverse’de okurken, bu kampüsler yaşlanan bir nüfusa yaşam boyu öğrenme, barınma ve topluluk sunacak.

Lori Pavese Mazor
New York
Yazar, Hunter College’da yönetimden sorumlu eski başkan yardımcısı ve New York Üniversitesi’nde eski bir yöneticidir.

Editöre:

Kampüsler, diğer Amerikan kurumlarının ihmal ettiği çok önemli bir işleve hizmet ediyor: Genç yetişkinler için sosyal alanlar sağlıyorlar. Amerikalı meşru içki yaşı, çoğu zaman barların, konser salonlarının ve dans kulüplerinin, alkol içmeyi düşünmeseler bile 21 yaşından küçük müşterilerini dışlamasına neden olur. Oteller ve kamp alanları bile genellikle 21 yaşın altındakileri ebeveyni olmadan ağırlamayı reddeder.

Buna karşılık, çoğu Avrupa ülkesinde kanuni içki içme yaşı 18 veya daha düşüktür ve dans gecelerinden gençlik yurtlarına kadar sosyalleşme fırsatları daha büyük gençler için (18 yaşından küçükler dahil) oldukça fazladır.

Yaşlı gençlerin ihtiyaçlarını çoğu zaman göz ardı eden Amerikan yasaları ve normları, bu gençlerin başka insanlarla daha fazla zaman geçirmesini istiyorsak değiştirilmelidir.

Leo Reyzin
Needham, Mass.
Yazar, Boston Üniversitesi’nde profesördür.

Editöre:

Columbia Üniversitesi’nde eski bir kampüs sakini olarak, Nick Burns’ün eleştirisini yersiz ve üniversite deneyimime göre gerçek dışı buluyorum.

Columbia, Bay Burns’ün “seçkin” kampüslerinin simgesi olmalıdır: öğrenci konutları ve akademik binalarla çevrili, sınırları çizilmiş bir alan. Yine de okul giriş ve çıkışlarla çevrilidir. 116th Street’teki kapılar 7/24 açık olup öğrencilerin dışarı çıkmasına ve Manhattan’ın içeri girmesine izin verir.

Dört yıl kampüste yaşadım ama Midtown’da staj yaptım, Harlem’de gönüllü oldum ve Lincoln Center’da performans sergiledim. Arkadaşlarım, TriBeCa’dan Washington Heights’a kadar her yerde okumak, çalışmak, spor yapmak ve arka yapmak için düzenli olarak kampüsten ayrıldı. Festivallerde, maratonlarda, hayır kurumlarında, berberlerde, kiliselerde ve sinagoglarda üniversite sisteminin dışında kalan insanlarla tanışıyor, hayatlarını yakından tanıyorduk.

Bunu yapabilirdik çünkü Columbia kampüsünün kurulma şekli. Üniversite, öğrencilere bir ev ve yerleşik bir topluluk sunar, ancak kampüsü diğer yüzlerce kişiye giriş noktası işlevi görür. New York şehri kampüsü çevreler ve içine nüfuz eder; Columbia öğrencilerinin tek yapması gereken kapılardan geçmek.

Nina Francus
Paris