Kazanmak: Avrupa ve Şantaj Ekonomisi

Dahi kafalar

New member
Kırk yıl önce bir yılımı ABD hükümetinde Ekonomik Danışmanlar Konseyi kadrosunda çalışarak geçirdim. (Merak edenler için: Evet, bu Reagan yönetimiydi; hayır, Cumhuriyetçi değildim.) Teknokratik bir işti. Ben baş uluslararası ekonomisttim; baş yerli ekonomist Larry Summers adında bir adamdı. Ona ne oldu?

Her neyse, zamanımın çoğunu ofiste sayılarla uğraşarak geçirdim. Bununla birlikte, kabine düzeyinde birkaç toplantıya katıldım ve özellikle Avrupa’nın Sovyetler Birliği’nden gaz ithalatını büyük ölçüde artıracak bir boru hattı inşa etme planlarını içeren bir toplantıyı hatırlıyorum. Bazı yetkililer projeyi caydırmanın yollarını arıyorlardı ama kimsenin iyi bir fikri yoktu.

Ancak bu yetkililer, Sovyet – daha sonra Rus – gazına bağımlılığın stratejik kırılganlık yaratacağından endişe etmekte haksız değillerdi. Gerçekten de, Avrupa’nın Rus gazına bağımlılığı, tartışmasız şu anda dünya ekonomisinin karşı karşıya olduğu en büyük risk haline geldi.

Rusya üçüncü sınıf bir ekonomik güçtür, ancak o ve Ukrayna bazı önemli emtiaların ana tedarikçileridir veya öyleydi. Vladimir Putin komşusunu işgal ettiğinde, çoğu Ukrayna, Rusya ve Kazakistan’a uzanan “Kara Dünya” kuşağında yetişen buğday ve çoğu Ural Dağlarında çıkarılan petrol fiyatları yükseldi.

Ancak daha yakın zamanlarda, savaştan kaynaklanan fiyat şokunun çoğu azaldı. BM’nin Gıda ve Tarım Örgütü’ne göre, dünya gıda fiyatları savaş zamanı dalgalanmalarının çoğundan vazgeçti:

Solan bir yemek şoku. Kredi… Gıda ve Tarım Örgütü

Ve petrol fiyatları da zirvelerinden önemli ölçüde düştü:

Biraz kaba bir rahatlama. Kredi… FRED

Bu durumlarda olan, hem tarımsal emtiaların hem de petrolün esasen dünya piyasalarında alınıp satılmasıdır, bu da daha iyi veya daha kötüsü için çok fazla esnekliğe izin verir. Örneğin, Rusya petrolünü Avrupa yerine Hindistan’a satabilir ve Avrupa da aksi takdirde Hindistan’a gidecek olan Ortadoğu petrolünü satın alabilir. İyi bir ABD buğday hasadı ve sorunlu bir Çin’den gelen zayıf petrol talebi gibi faktörleri ekleyin ve genel emtia fiyat şoku birçok kişinin korktuğundan daha küçük oluyor.

Bununla birlikte, bir istisna vardır ve bu bir sersemliktir: Avrupa doğal gazı.

Petrol ve buğday piyasalarının aksine, gaz piyasası tam anlamıyla küresel değildir. Gaz taşımanın en ucuz yolu normalde, dünyayı boru hatlarının çalıştığı yere göre tanımlanan ayrı bölgesel pazarlara bölen boru hatlarıdır. Ana alternatif, gazın boru hatlarıyla hizmet vermeyen pazarlara bu şekilde sıvılaştırılmış halde sevk edilmesidir, ancak bunun için özel olarak tasarlanmış nakliye ve bir krizde hızla eklenemeyen terminaller gerekir.

Bu da bizi şimdiki ana getiriyor. Rusya’nın Avrupa’ya gaz sevkiyatı bir yıl öncesine göre yaklaşık yüzde 75 düştü. Ruslar teknik zorluklar yaşadıklarını iddia ediyor ama kimse buna inanmıyor; bu açıkça, Batı’ya Ukrayna’ya desteği kesmesi için baskı yapmayı amaçlayan fiili bir ambargodur. Sonuç, Avrupa gaz fiyatlarında inanılmaz bir artış oldu:

Ama aşırı gaz ağrıları. Kredi… BUZ

Tarihsel bir karşılaştırma yapmak isterseniz, Avrupa gaz fiyatlarındaki yaklaşık on katlık son artış, 1970’lerin stagflasyonunda büyük rol oynayan 1973-4 ve 1979-80 petrol fiyat şoklarını gölgede bırakıyor.

En son fiyat artışının Haziran ortasında başlaması muhtemelen tesadüf değil. Bu, aşağı yukarı Rusya’nın Ukrayna’daki ikinci taarruzunun -ki Kiev’i ele geçirmeye yönelik feci ilk girişimini takip eden- kesin sonuçlara ulaşmayacağı ve askeri dengenin Batılı olarak Ukrayna’nın lehine değişeceği netleştiğinde gerçekleşti. silahlar geldi. Böylece Rusya bunun yerine ekonomik savaşa döndü.

Avrupa, özellikle şeylden çok fazla doğal gaz üreten ABD’den sıvılaştırılmış doğal gaz ithal ederek bu açığı kısmen kapatıyor. Ancak LNG sevkiyatı kapasitesi sınırlıdır, bu nedenle ABD doğal gaz fiyatları yükselirken Avrupa fiyatları kadar artmadı:

ABD aynı gemide değil. Kredi… FRED

Bütün bunlar nasıl olacak? Sofistike, gelişmiş ekonomilerin uyum için muazzam kapasiteleri var ve Avrupa kışı atlatmak için gaz stoklarını artırıyor; Kıta çok az Rus gazı alsa bile idare etmenin yollarını bulacaktır. Ancak bir yüksek enflasyon nöbeti kaçınılmaz ve bir Avrupa durgunluğu son derece muhtemel görünüyor.

Bununla birlikte, makroekonomik hususlar, Avrupa’nın birçok ailenin yükselen enerji faturalarından karşı karşıya kalacağı aşırı zorluklarla nasıl başa çıkacağı sorusuna muhtemelen ikincildir. Hükümetler bu yükü hafifletmenin yollarını bulmak zorunda kalacaklar – enerji tasarrufu için teşvikleri de korumak istediklerinde zor bir sorun. Gaz fiyatları politikasının önümüzdeki birkaç ay içinde aşırı derecede çalkantılı olması muhtemeldir.

Putin’in ekonomik şantajı, Batı’nın saldırganlığına karşı muhalefetini baltalamayı başarabilecek mi? Muhtemelen değil. Diğer şeylerin yanı sıra, Rus baskısı karşısında en az kararlı görünen ülkeler – merhaba, Almanya – Ukrayna’yı desteklemek için en az şeyi yapıyorlar, bu yüzden sinirlerini kaybetmeleri önemli değil.

Ama şimdi ne olursa olsun, ekonomik olarak otoriter rejimlere bağımlı hale gelmenin tehlikeleri konusunda nesnel bir ders alıyoruz. Ekonomistler, geçmişte sıklıkla suistimal edilen uluslararası ticareti sınırlamaya yönelik ulusal güvenlik argümanlarına uzun süredir şüpheyle bakıyorlar. Ancak Rusya’nın eylemleri bu argümanlara çok daha fazla güç verdi.