Kilise Komitesindeydim. Yeni Cumhuriyet Versiyonu Bir Rezalet.

Dahi kafalar

New member
Kongre, başka türlü sorgulanabilir soruşturmaları meşrulaştırmak için ara sıra bunları daha önceki başarılı bir çabanın ardından etiketler. Bu nedenle, “hükümetin silahlandırılması”nı soruşturmayı planlayan, Cumhuriyetçilerin kontrolündeki Temsilciler Meclisi’nin önerilen yeni seçilmiş komitesi, FBI, CIA ve ABD’yi araştıran bir grup senatörden sonra “yeni Kilise komitesi” olarak tanımlanıyor. 1975-76’dan diğer gruplar.

Adını başkanı merhum Idaho’lu Senatör Frank Church’ten alan orijinal Kilise komitesinin hayatta kalan son üyesi olarak, o zamanlar başardıklarımızla otoriter Cumhuriyetçilerin şimdi aklında görünenleri ayırt etmeye özel bir ilgim var.

Temsilci Jim Jordan’ın toplayacağı komitenin ana hatları belirsizliğini koruyor. Retorik satırların arasını okuyan taraftarlar, ulusal hükümetin kurumlarının, muhtemelen 6 Ocak’a katılan bireyler ve sağcı milis grupları da dahil olmak üzere, merkez sağdaki bireyleri ve grupları hedef aldığına ve belki de hala hedef aldığına inanıyor gibi görünüyor. 2021, Kongre Binası’na isyancı saldırı.

Bu, hükümet istihbarat teşkilatlarının yaygın suiistimallerine yanıt olarak kurulan orijinal Kilise komitesinin amacı ile neredeyse tamamen çelişiyor. Amerikan vatandaşlarının anayasal hak ve özgürlüklerini korumaya çalışırken, bu özgürlükleri korumak için kurulan istihbarat ve güvenlik teşkilatlarının bütünlüğünü de korumakla yükümlüydük.

Komitemiz, Amerikan vatandaşlarının mahremiyet haklarının ihlal edilmesini önlemek ve anayasal ilkelerimizi ihlal eden yurtdışındaki örtülü operasyonları durdurmak için ABD istihbarat teşkilatlarını kongre incelemesine tabi tuttu. Yeni komite, federal kurumların gözetimini güçlendirmek yerine, kolluk kuvvetlerinin ve istihbarat teşkilatlarının kanunları – özellikle de kendi demokrasimizdeki isyancı faaliyetlere karşı kanunları – uygulamasını engellemek için tasarlanmış gibi görünüyor.

Barışçıl bir sivil haklar yürüyüşü düzenleyen insanlardan gelen telefon görüşmelerini dinlemek bir şey, ulusal bir seçimin onaylanmasını engellemek için Kongre Binası’na saldırı düzenleyen insanlardan gelen telefon görüşmelerini dinlemek başka bir şey.

İstihbarat ve kolluk kuvvetlerimizi zayıflatmak yerine, Kilise komitesi orijinal yetkilerini geri getirmeye ve odak noktalarını partizan veya siyasi manipülasyondan uzaklaştırmaya çalıştı. Komitemiz iki partiliydi, ne sağa ne de sola eğiliyordu ve başkan yardımcısı John Tower, Barry Goldwater, Howard Baker ve diğerleri de dahil olmak üzere muhafazakar senatörler, başkan Church, Philip Hart, Walter Mondale dahil olmak üzere liberal veya ilerici üyeleri engellemek için çok çaba sarf ettiler. ve ben, ulusal güvenliğimizi zayıflatmaktan.

Zahmet etmelerine gerek yoktu. En genç üye olan ben de dahil olmak üzere hepimiz, federal kolluk kuvvetlerine ve ulusal güvenliğe yönelik saldırıların seçmenlerimiz arasında pek iyi karşılanmayacağını anladık. 1970’lerden farklı olarak, bugünün iç güvenliğe yönelik tehdidi yabancı kaynaklardan çok, anayasal düzeni tarihi kurumlara ve demokratik uygulamalara meydan okuyan otoriter uygulamalarla değiştirmeye çalışan anavatan gruplarından kaynaklanmaktadır.

Kilise komitesi tarafından önerilen oldukça fazla sayıda reform arasında, istihbarat topluluğu için daimi kongre gözetim komiteleri, önemli gizli projelerin cumhurbaşkanı tarafından yazılı bir “bulgu” ile onaylanmasına ilişkin 1974 şartının onaylanması, başkanların bildirimi vardı. bazı gizli projelerin gerçekleştirildikleri sırada gözetim komiteleri ve yabancı liderlere yönelik suikast girişimlerinin ortadan kaldırılması.

O zamanki muhafazakarların endişesine rağmen, benim bildiğim kadarıyla, kabul edilmelerinden bu yana geçen neredeyse yarım yüzyıl içinde bu reformların bir sonucu olarak hiçbir önemli gizli faaliyet tehlikeye atılmadı ve hiçbir gizli bilgi sızdırılmadı. Aslında, gözetim ve bildirim gereklilikleri, siyasi örtü sağlayarak, CIA için bir koruma işlevi görmüştür.

Bu reformların etkinliğine dair kanıtlar, 1985-87’deki sözde İran-kontra tartışmasında gösterildi. Reagan yönetimi İran’a silah sattı ve geliri Nikaragua’daki sosyalist hükümetine karşı gizli operasyonları finanse etmek için kullandı. Bu plan için sorumluluk atamak, buna yetki veren bir belge Beyaz Saray’da bulunana kadar zor oldu. Başkan Reagan bunu imzaladığını hatırlamıyordu; ancak, onun imzasını taşıyordu. Bu tür bir sorumluluk, reformlarımız kabul edilmeden önce mümkün olmazdı.

Senato ve Meclis kuralları, her meclisin hangi daimi komiteleri ve hangi özel komiteleri oluşturabileceğini belirler. Meclis, tabanının önemli bir unsuru olarak algıladığı şeyi korumak için bir komite oluşturmak için bu kurallar dahilinde açıkça özgürdür. Ve eğer amacı nihayetinde otoriter çıkarları korumaksa, muhtemelen bunu yapmakta ve basından ve kamuoyundan gelen eleştirileri kabul etmekte özgürdür. Buna yeni bir Kilise komitesi demek çok çirkin. Demokratik olmayan faaliyetleri meşrulaştırmaya yönelik son derece partizan bir çabayı, on yıllar öncesine ait başarılı bir iki partili komite kisvesine bürünerek gizlemeye çalışmak bir alay konusu.

Gary Hart, Colorado’dan eski bir Birleşik Devletler senatörü ve en son “The Republic of Conscience” kitabının yazarıdır.

The Times yayınlamaya kararlı çeşitli harfler editöre. Bu veya makalelerimizden herhangi biri hakkında ne düşündüğünüzü duymak isteriz. İşte bazıları ipuçları . Ve işte e-postamız: [email protected] .

The New York Times Görüş bölümünü takip edin
Facebook , Twitter (@NYTopinion) ve instagram .