KTR: ABD'li polis memuru Hintli öğrenciyi öldürmekle suçlanmayacak

Dahi kafalar

New member
Jaahnavi Kandula, 22 Ocak 2023'te trafik kazasında öldü.

Yeni Delhi:

Bharat Rasthra Samithi lideri ve eski Telangana bakanı KT Rama Rao, ABD mahkemesinin geçen yıl Hintli bir öğrenciyi ezen polis memuruna yönelik suçlamaları düşürmesine öfkesini dile getirdi. Andhra Pradesh'ten gelecek vaat eden bir yüksek lisans öğrencisi olan Jaahnavi Kandula'ya, 23 Ocak 2023'te Seattle polis memuru Kevin Dave'in kullandığı hız yapan bir polis aracı çarptı. Mahkemenin Memur Dave'e karşı suç duyurusunda bulunmama yönündeki son kararı halkın yeniden tepkisine yol açtı.

Sert bir yanıt olarak KTR, sonucu “utanç verici ve kesinlikle kabul edilemez” olarak nitelendirdi. ABD Büyükelçisi Eric Garcetti'yi müdahale etmeye ve konuyu ABD hükümeti yetkilileriyle görüşmeye çağırarak onları Jaahnavi Kandula'nın kederli ailesine adalet sağlamaya çağırdı.

KTR, X'teki (eski adıyla Twitter) bir gönderide, “ABD Büyükelçisi Eric Garcetti'yi konuyu ABD hükümet yetkilileriyle görüşmeye ve genç Jaahnavi Kandula'nın ailesine adaleti sağlamaya çağırıyorum” dedi.

Sorumluluk eksikliği konusundaki endişelerini dile getiren KTR, Hindistan Dışişleri Bakanı S. Jaishankar'a da diplomatik müdahalede bulunması çağrısında bulundu. “EA Bakanı S Jaishankar Ji'den konuyu mevkidaşı ile görüşmesini ve konuyla ilgili bağımsız bir soruşturma talep etmesini talep ediyorum. “Büyük hırslara sahip bir gencin hayatının kısalması trajiktir, ancak daha da trajik olan, mağdur için adaletin duygusuzca hiçe sayılmasıdır” diye yazdı.

Bir rezalet ve kesinlikle kabul edilemez!

bunu talep ediyorum @USAmbIndia konuyu ABD hükümeti yetkililerine iletmek ve genç Jaahnavi Kandula'nın ailesine adaleti sağlamak

EA Bakanını soruyorum @DrSJaishankar Ji konuyu mevkidaşı ile görüşmeli ve bir talepte bulunmalı… https://t.co/90pw59LtCo

– KTR (@KTRBRS) 22 Şubat 2024
Jaahnavi Kandula'nın trajik ölümü, Memur Dave'in aşırı dozda uyuşturucu ihbarına giderken 74 mil/saat (119 km/saatten fazla) gibi endişe verici bir hızla arabasını sürerken Seattle'da bir caddenin karşısına geçmesi sırasında meydana geldi. Bayan Kandula, polis devriye arabasının çarpması sonucu 30 metre fırlatıldı.

Geçtiğimiz Eylül ayında Seattle Polis Departmanı tarafından yayınlanan vücut kamerası görüntülerinde, Dave'in ölümcül çarpışmaya yardım etmek için gönderilen meslektaşı ve polis memuru Daniel Auderer'in ölümcül kazaya güldüğü duyuluyordu.

King County savcısı, cezai suçlamaları takip etmeme nedeni olarak “yeterli kanıt” eksikliğini gösterdi, bu nedenle Memur Dave hiçbir yasal sonuçla karşılaşmadı.