Küçük Çocukların Uykusu Neden Vahşidir?

Dahi kafalar

New member
Geçen gece çocuklarım büyükanne ve büyükbabalarının dairesinde uyudu. İkisi de uyumakta güçlük çekiyorlardı, ki bu evden uzaktayken alışılmadık bir durum değildi ve zavallı ailem çocuklarla yatakları paylaşmaya karar verdi. Küçük olan, bütün gece büyükbabasını sırtına tekmeledi.

Eğer ailem bana sorsaydı, onlara yatağı paylaşmanın büyük bir hata olduğunu söyleyebilirdim – tam da bu nedenle evimizde katı bir kendi yatağınızda uyuma politikamız var. 9 yaşındaki oğlum idare edebilir ama 5 yaşındaki oğlum manyak gibi uyuyor. Bazen sabah kalktığımda ilk pozisyonundan 180 derece dönüyor ve ayakları yastığının üzerinde. Diğer zamanlarda, rahatsız edici görünen, neredeyse bale gibi bir pozla yatağın yarısında olacak. Başarısız bir şekilde, sanki bir dönüş döngüsünden geçmiş gibi uyanıyor.

Bu bana, “Çocuklar nasıl uyuyacağını bilmiyor” diyen komedyen Nate Bargatze’yi hatırlatıyor. Çok fazla yollarda olduğu için, evdeyken o ve karısı yatağı kızlarıyla paylaşıyor, ancak kendi ifadesiyle: “Kral yatağını ikiz gibi hissettiriyor. Yani, sınırdayım. Bir otelde tek başıma yattığımda, başım komodinin üzerinde uyumak zorunda kalıyorum. Nasıl yatağa gideceğimi bildiğim tek yol bu. Yan dönüyor, baş aşağı. Yarın baş aşağı uyansaydın hastaneye giderdin.”

Ben de bu senaryoda bir doktor çağırırım. Babam (bir doktor!) bana çocuğumun bütün gece onu tekmelediğini söyleyene kadar, onun uyku davranışının ne kadar vahşi göründüğünü hiç derinlemesine düşünmemiştim. Ancak bu deneyim bana küçük çocukların neden yetişkinlerden ve hatta daha büyük çocuklardan uyurken neden daha fazla hareket ettikleri konusunda üç uyku uzmanına e-posta göndermem için ilham verdi.

(980070

(98001)

“Uyku sırasında hareket etmek çoğu çocuk için, özellikle de okul öncesi çağındaki bebekler için gerçekten önemli” diyor, nöroloji ve nöroloji bölümlerinde klinik doçenti Shelby Harris. Albert Einstein Tıp Fakültesi’nde psikiyatri ve davranış bilimleri. Yetişkinler dahil herkes uyku döngüleri arasında uyanır.

Harris’e göre, küçük çocukların neden yetişkinlerden daha fazla hareket ettiğini kesin olarak bilmiyoruz, ancak şöyle dedi: “Başınızı yastığa ve ayaklarınızı dibe doğru yatırma fikri, öğrenilmiş bir yapı.” Bu nedenle, küçük çocuklar uyku döngüleri arasında uyandıklarında, rahat olmak için vücutlarını hareket ettirirler ve ayakları yatağın kenarından sarkarken doldurulmuş pandalarını yastık olarak kullanıyorsa deva yapmazlar.

Amerikan Uyku Tıbbı Akademisi’nden ve “Çocuğunuzun Uyku Koçu Olun: Uyku Zamanı Doktorunun 5’i” kitabının yazarı Lynelle Schneeberg, küçük çocukların da kendilerini uyutmak için biraz alışılmışın dışında yöntemler geliştirmiş olabileceğini söyledi. Adım Kılavuzu, 3-10 Yaş.” Rutinleri “bacaklarını tekmelemek, ayaklarını birbirine sürtmek veya vücutlarını sallamak gibi bir şey” içerebilir. Birçok çocuk bunu yapar, ancak çoğu zamanla büyür, “dedi Schneeberg.

Küçük kızımın gece telaşına rağmen, dördümüz arasında en iyi uyuyan o ve mutlaka neşeli, enerji dolu ve günle yüzleşmeye hazır uyanıyor. Bununla birlikte, çocuğunuz çılgınca uyuyorsa ve dinlenmiş görünmüyorsa, bu, çocuk doktorunuzla konuşabileceğiniz bir konu olabilir. Yale New Haven Çocuk Hastanesi’ndeki pediatrik uyku tıbbı programının direktörü Dr. Craig Canapari, “Uyku bozuklukları aslında huzursuz uyku olarak kendini gösterebilir” dedi. Dedi ki:

Bu hastalıklardan herhangi biri için endişeleniyorsanız, her zaman olduğu gibi ilk durağınız çocuğunuzun çocuk doktorudur. Ancak, Dr. Canapari’nin dediği gibi, “ebeveynlerin uykuları yetersizse gecelik yatak paylaşımını durdurmayı düşünmeleri mantıklıdır. Evdeki herkes iyi uyumayı hak ediyor.” Amin buna.

Çocuklar ve Uyku Hakkında Daha Fazlasını mı İstiyorsunuz?

• Çocuklarım bizim yatağımızda uyumasa da gece yarısı bizi uyandırıyorlar. Kasım ayında bunun neden güvenlik kapsamına girebileceğini ama çocuklara nasıl bırakılacağını da yazmıştım.

• Eylül ayında, Shelby Harris bana “anne uykusuzluğu”ndan bahsetti – başka bir deyişle, bir tür özgürlük hissetmek için olması gerekenden daha geç uyandığınız intikam yatma zamanı ertelemesi olarak bilinir – ve diğer ebeveyn uyku sorunları.

• The New York Times Company’ye ait bir ürün tavsiye sitesi olan Wirecutter’daki personel, çocuklarının uyumasına yardımcı olmak için en sevdikleri pijamaları, kitapları ve gece lambalarını önerir. Benim tavsiyem: Büyük kızım ve ben uykuya dalmada sorun yaşadığımızda, Sleepiest uygulamasından kısa meditasyonlar ve hikayeler dinliyoruz.
Küçük Zaferler

Ebeveynlik bir eziyet olabilir. Minik zaferleri kutlayalım.

Tiny Victory’nizi yayınlamak için bir şans istiyorsanız, bizi Instagram
@NYTparenting adresinde bulun ve #tinyvictories hashtag’ini kullanın; bize e-posta ; veya Küçük Zaferinizi bu sayfanın altına girin. Tam adınızı ve konumunuzu ekleyin. Küçük Zaferler, netlik ve stil için düzenlenebilir. Adınız, konumunuz ve yorumlarınız yayınlanabilir, ancak iletişim bilgileriniz yayınlanmaz. Bize göndererek, bize gönderdiğiniz tüm içerik ve diğer bilgilerle ilgili Okuyucu Gönderim Koşullarını okuduğunuzu, anladığınızı ve kabul ettiğinizi kabul etmektesiniz.