Mağdura Ne Diyorsunuz?

Dahi kafalar

New member
Birkaç hafta önce bir konuşma yaptım ve ardından izleyicilerden gelen sorular dizin kartlarında bana geldi. Soruların çoğu siyaset ya da toplumla ilgiliydi, ancak bir kartta şunlar yazıyordu: “Ölmek isteyerek hayatını geçirdiğinde ne yaparsın?”

O kartı yazan kişi hakkında hiçbir şey bilmediğim ve ne diyeceğimi bilmediğim için cevap vermedim. Ama bana musallat oldu ve o zamandan beri kartı komodinimde tuttum.

Keşke sana verecek bir cevabım yok deseydim, ama bir cevabım var. Cevabım senin hakkında bildiğim tek şeyle başlayacaktı: Hayatın boyunca çok acı çektin. İnanılmaz dayanıklılık güçlerine sahipsin çünkü hala buradasın. Bana ulaştığın için hâlâ savaştığını biliyorum. Cevabım size derin bir saygı duymakla başlıyor.

Bildiğim diğer şey ise yalnız olmadığın. Dünyada her zaman çok fazla acı vardır ve son birkaç yılda yüksek umutsuzluk dalgaları gördük. İnsanların acılarının kaynakları farklı olabilir – keder, utanç, dışlanma, kalp kırıklığı, fiziksel veya zihinsel sağlık sorunları – ama bunlar neredeyse her zaman bir tür tecrit, diğerlerinden kopukluk hissini içerir.

Kendi acı çektiğim dönemlerde, kendini izole etmenin ve en çok ihtiyacın olan insani teması kendinden koparmanın ne kadar cezbedici olduğunu, duygusal acının mide ve göğüste fiziksel acıyı yakmak gibi hissettirmesi karşısında şok oldum. . Ama iş aşırı acıya gelince, bu konuda benden daha çok şey bilen insanlara bakmam gerekiyor ve bu insanlardan biri de Nazi ölüm kamplarından sağ kurtulan Viktor Frankl.

Frankl, hayatta başımıza gelenleri çoğu zaman kontrol edemediğimizi, sadece ona nasıl tepki verdiğimizi kontrol edebileceğimizi savundu. Korkunç koşullara azim, cesaret, özveri ve haysiyetle yanıt verirsek, hayata daha derin bir anlam katabiliriz. Zor koşullara karşı küçük günlük zaferler kazanılabilir.

Kamplarda yaşamaktan çok ölmeyi isteyen birçok insan vardı. Frankl, “İnsanın Anlam Arayışı”nda, “hayatın onlardan hâlâ bir şeyler beklediğini; gelecekte onlardan bir şey bekleniyordu. Frankl, Nietzsche’nin sözlerini yorumlamayı severdi: “Yaşamak için bir nedeni olan, neredeyse her nasıla dayanabilir. ”

Mukaddes Kitap, zaman zaman hayata bunalmış olan ve hayattan kurtulmak isteyen karakterlerle doludur – Jonah, İlyas, Eyüp ve hatta Musa. İncil hikayesinin merkezinde yer alırlar çünkü ıssızlık insan deneyiminin bir parçasıdır, yaşamlarımızı inşa ettiğimiz tuğla ve harcın bir parçasıdır.

Acının hepimiz üzerinde olduğu gibi bu karakterler üzerinde de çok derin ve öngörülemez etkileri oldu. Acı çekmek insanları bencil, sevgisiz, mizahsız ve öfkeli yapabilir. Ancak, acı çekmenin insanları kırmadığı, ancak onları açık bıraktığı – onları başkalarının acılarına karşı daha duyarlı ve bilgili hale getirdiği durumları hepimiz biliyoruz. Ve bilgeliğe giden yolda acı çektiğimizi söyleyen eski söz yanlış değil. Genellikle zor zamanlardan mutlu olanlardan daha fazlasını öğreniriz.

Ve bu yüzden acı çekenlere saygı ve güvenilirlikle muamele etmekte haklıyız. “Yaranız olmasaydı gücünüz nerede olurdu?” Thornton Wilder yazdı. “Alçak sesinizi insanların yüreğinde titreten şey, tam da sizin pişmanlığınızdır. Meleklerin kendisi, bir insanın yaşam çarkı üzerinde kırıldığı gibi, dünyadaki sefil ve hata yapan çocukları ikna edemez. Aşkın hizmetinde sadece yaralı askerler hizmet edebilir. ”

Bu, acı çekenlerin dışarı çıkıp vaazlar ve konferanslar vermesi gerektiği anlamına gelmez. Hepimiz bu koşullarda kelimelerin zayıflığını biliyoruz. Ama ıssızlığı tatmış olan, acı çekenler, ıssızlıklarında güçlü bir şekilde başkalarıyla birlikte otururlar.

Haham Elliot Kukla bir keresinde beyin hasarı olan ve bazen yere düşen bir kadını tarif etmişti. Etrafındaki insanlar, daha o tam olarak hazır olmadan onu hemen ayağa kaldırmak için acele ederdi. Kukla’ya şunları söyledi: “Bence insanlar bir yetişkini yerde yatarken görmekten çok rahatsız oldukları için bana yardım etmek için acele ediyor. Ama gerçekten ihtiyacım olan şey, birinin benimle birlikte yere inmesi. ”

Kukla, yere yatmanın endişe yaratabileceğine ve birisi derin bir umutsuzluğa düştüğünde, en güçlü bakıcı için bile tehlikeli olabileceğine dikkat çekti. Ama bazen sadece yere düşersin.

Hepimizin tanıklara ihtiyacı var – başkalarına tanık olmak, tanık olmak, birbirimizden ilham almak. Michael Ignatieff, “Teselli Üzerine” adlı yeni kitabında “Teselli, uzayda bir dayanışma eylemidir” diye yazdı. ”

Bir papaza acı çeken insanlara ne dediğini sordum. Söylediği bir şey, “Senin için daha fazlasını istiyorum. Bu cümleyi dünyanın her istediğimi yaptığına dair bir yanılsama ile değil, sadece bir iyi niyetin ifadesi, hepimizin ortak kırılganlığımızla nasıl oturduğumuzun ve hayatın öngörülemez olduğunun kabulü olarak tekrar ediyorum. Değişir. Pek çok hacının ilerleyişinde, umutsuzluğun bataklığı yerini büyülü topraklara bırakır.

İntihar düşünceleriniz varsa, Amerika Birleşik Devletleri’nde 800-273-8255 numaralı telefondan Ulusal İntiharı Önleme Yaşam Hattını arayın (TALK) veya şuraya gidin: İntihardan Konuşmak. com/kaynaklar ek kaynakların listesi için. Gitmek burada Amerika Birleşik Devletleri dışındaki kaynaklar için.

The Times yayınlamaya kararlıdır
harf çeşitliliği editöre. Bu veya makalelerimizden herhangi biri hakkında ne düşündüğünüzü duymak isteriz. İşte bazıları ipuçları . Ve işte e-postamız: harfler@nytimes. com .

The New York Times Opinion bölümünü takip edin
Facebook , Twitter (@NYTopinion) ve Instagram .