Meksika ve ABD, Fujikura tesisindeki incelemeyi başarıyla tamamladı

Fantestik lady

Global Mod
Global Mod
Meksika hükümeti tarafından Çalışma ve Sosyal Refah Bakanlığı (STPS) aracılığıyla yürütülen soruşturmada, “Meksika çalışma mevzuatının ihlali veya özgürlük haklarının reddi teşkil ettiği iddia edilen eylemlerin varlığını tespit etmek için yeterli delil bulunamadı. STPS ve Ekonomi Bakanlığı (SE) ortak bir bildiride, tesisteki “birlik ve toplu pazarlık” konusunu ele aldıklarını bildirdi.

Ancak işçilerin ve sendikanın yeteneklerini güçlendirmek için aşağıdaki eylemler gerçekleştirildi:

1. Sendikal ilişkilerde tarafsızlık taahhüdünün bir mektubu ve Fujikura personelinin davranış kurallarını tanımlayan bir belge yayımlandı ve dağıtıldı;

2. Şirketin ayrımcılık, taciz ve fırsat eşitliği politikasının yaygınlaştırılması güçlendirilmiş;

3. Şirket, tüm tesis çalışanlarına tarafsızlık mektubunun içeriği ve davranış kuralları konusunda eğitim verdi;

4. STPS, tüm fabrika işçilerine Meksika'da örgütlenme özgürlüğü ve toplu pazarlık hakları konusunda eğitim verdi;

5. STPS, ülkedeki altı fabrikasında tüm Fujikura İnsan Kaynakları personeline örgütlenme özgürlüğü ve toplu sözleşme hakları konusunda eğitim verdi; Ve

6. STPS, Coahuila'da bulunan dört fabrikadaki tüm Fujikura sendikası delegelerine örgütlenme özgürlüğü ve toplu pazarlık hakları konusunda eğitim verdi.

İnceleme, ABD'nin Aralık 2023 ortasında T-MEC'in Tesise Özel Hızlı Müdahale Çalışma Mekanizmasını (MLRR) etkinleştirmesinden sonra gerçekleştirildi.