Neden Cumhuriyetçilerin Okul Savaşlarını Kazanmasına İzin Veriyoruz?

Dahi kafalar

New member
Uyarı işaretleri her yerde. 30 yıl boyunca anketler, Amerikalıların halk eğitimine yatırım yapma ve okulları güçlendirme konusunda Cumhuriyetçiler yerine Demokratlara güvendiğini gösterdi. Ancak geçtiğimiz yıl içinde Cumhuriyetçiler aradaki farkı kapattılar; yakın zamanda yapılan bir anket, iki tarafın bu konuda hata payının altında bir farkla ayrıldığını gösteriyor.

Cumhuriyetçi Glenn Youngkin, eğitimi merkezi bir kampanya konusu yaparak Virginia’nın valilik yarışında üzücü bir galibiyet elde ettiğinden, eyaletten sonra eyaletteki Cumhuriyetçiler, maske emirleri, ebeveyn hakları ve ırk hakkında öğretim ve onların hakları konusundaki öfkeden yararlandılar. strateji işe yarıyor gibi görünüyor. Artık Amerikan okullarını tüketmekle tehdit eden kültür savaşları, beklenmedik bir koalisyon üretti – sağda popülistleri ve solda sayıları giderek artan varlıklı, eğitimli beyaz ebeveynleri içeren bir koalisyon. Her iki grup da giderek Demokrat Parti ile çelişiyor.

Bir ara dönem stratejisi oluşturmakla görevli parti liderleri için bu gelişme alarm vermelidir. Seçkinler tarafından küçümsendiğini hisseden seçmenler şimdi bu elitlerle ortak bir neden buluyorlar ve bu, yalnızca Demokratlara ara seçimlere mal olmayacak, aynı zamanda Amerikan siyasetini temelden yeniden düzenleyebilecek bir ittifak oluşturuyorlar.

Demokratlar bir sorunları olduğunu biliyorlar. Demokratik Valiler Derneği tarafından yakın zamanda yapılan bir analiz bunu açıkça ortaya koydu: “Eğitimin kazanan bir konu olarak yeniden ele alınması gerekiyor.” Ancak eğitim konusundaki güvenilirliklerini geri kazanmak, daha bilgili mesajlaşmadan daha fazlasını gerektirecektir. Demokratların temel bir varsayımı yeniden düşünmeleri gerekecek: eğitim, ekonomik eşitsizliği ele almanın anahtarıdır.

Partinin mevcut eğitim sorunu, onlarca yıl önce yapılan yanlış yönlendirilmiş bir politika değişikliğini yansıtıyor. Siyasi merkezi geri kazanmaya hevesli olan Demokrat politikacılar, ekonomik sorunlarımızın çoğuna yanıt olarak işçi sendikaları veya ilerici bir vergi kanunu yerine giderek artan bir şekilde eğitimi çerçevelediler ve Barack Obama’nın daha sonra “fırsat merdivenleri” olarak adlandıracağı şeyi “iyi” gibi kucakladılar. “Devlet okulları ve kolej dereceleri, bir bildiriden ziyade bir “el kaldırma” teklif edecek. Bill Clinton ünlü bir şekilde “Kazandıklarınız öğrendiklerinize bağlıdır” demiştir.

Ancak bu mesajın bir zamanlar partinin çekirdeğini oluşturan insanları derinden yabancılaştırdığı kanıtlandı. Filozof Michael Sandel’in yakın tarihli “Liyakat Tiranlığı” kitabında yazdığı gibi, Demokratlar genellikle yaşam standartları düşen insanların suçlanmasının yalnızca kendilerinin olduğunu ima ediyor gibiydi. Bu arada, daha varlıklı seçmenler zekaları ve sıkı çalışmaları için tebrik edildi. Kendilerini alıp üniversiteye gitmelerinin söylenmesinden bıkan emekçiler giderek Demokratlara karşı döndüler.

Bugün, orta sınıf zenginlerin daha da gerisine düştükçe, eğitimin ekonomik eşitsizliğin tek çaresi olduğu inancı gitgide daha yanlış yönlendiriliyor. Yine de Demokratlar son 30 yılı okulu iyi yaşama giden en kesin yol olarak düşünerek harcadıkları için, eğitim sistemimizi daha adil hale getirmeye yönelik herhangi bir girişim, Demokratik reformların dikkatle hazırlanmış yardım planlarını tehdit edebileceğinden endişelenen varlıklı liberallerin şiddetli direnişiyle karşılandı. çocukları öne geçer.

Kaliforniya’da, matematik başarısındaki kalıcı ırksal ve sosyoekonomik eşitsizlikleri ele almak amacıyla matematiğe daha az vurgu yapma planları şiddetli tepkilere yol açtı. Geçen sonbaharda New York City okullarının, ayrımcılığı şiddetlendirdiği için geniş çapta eleştirilen yetenekli ve yetenekli programlarını sona erdireceği duyurusu da yapıldı – Belediye Başkanı Eric Adams’ın geri adım atmaya başladığı duyurusu.

Bay Youngkin, bu endişelerin siyasi kazanç için kullanılabileceğini ilk fark edenlerden biriydi ve mesajlarını hem varlıklı ailelerden hem de muhafazakar hareketten gelen ebeveynlere dikkatle uyarladı. Cumhuriyetçi tabana yaptığı çağrılarda, eleştirel ırk teorisine karşı çıktı ve George Soros’un müttefiklerinin yerel okul kurullarına “operatörler” yerleştirdiğini iddia etti. Merkezci ebeveynlere, mezunların düzenli olarak Ivy League üniversitelerine devam ettiği Virginia’nın prestijli Thomas Jefferson Bilim ve Teknoloji Lisesi’ndeki çeşitliliği artırmayı amaçlayan kabul politikası değişikliklerini geri alma sözü verdi.

Bu vaatler işe yaramış görünüyor. Demokratik bir anket şirketi tarafından yakın zamanda yürütülen bir odak grubu, Bay Youngkin’e oy veren veya oy vermeyi düşünen Joe Biden destekçilerinin en çok değindiği konunun eğitim olduğunu gösterdi. Katılımcılar, Virginia okullarında ırk ve sosyal adalete odaklanmanın çok ileri gittiği ve temel akademik konuları gölgede bıraktığı hissi de dahil olmak üzere, eğitimle ilgili bir dizi şikayete atıfta bulundular. Benzer suçlamalar, son derece seçici bir liseye kabul sürecinde yapılan değişikliklere öfkelenen Asyalı Amerikalı seçmenler, üç okul yönetim kurulu üyesini görevden alma hareketini alevlendirdiği için, geçen ay San Francisco okul yönetim kurulu seçimlerinde de yankılandı.

Demokratlar bu bağdan nasıl kurtulabilir? Kısa vadede, Cumhuriyetçilerin çocuklara okulda öğretilenleri sınırlamaya yönelik çabalarının, geçmişleri ne olursa olsun öğrencilere zarar vereceğini seçmenlere hatırlatabilirler. Örneğin, College Board’un Gelişmiş Yerleştirme programı, yakın zamanda, gerekli konular yasaklandığında AP atamasını derslerden kaldıracağı konusunda uyardı. AP programının sınırlamaları ne olursa olsun, tüm sınıf geçmişlerinden gelen öğrenciler bunu üniversite kredisi kazanmak ve zorlu kurslara katılım göstermek için kullanmaya devam ediyor. Demokratlar ayrıca Bay Youngkin’in oyun kitabından bir sayfa alabilir ve onun yaptığı gibi, parti çizgileri arasında yankılanan bir konu olan “eğitime her zamankinden daha fazla yatırım yapma” sözü verebilirler.

Ancak Demokratlar, işçi sınıfının oylarının kanamasını durdurmak istiyorlarsa, eğitim ve okulların neler yapıp yapamayacağı hakkında farklı bir hikaye anlatmaya başlamaları gerekiyor. Bir nesil boyunca Demokratlar, bir üniversite diplomasını ekonomik hareketliliğe giden ana yol, orta sınıfı genişletmenin kusursuz bir yolu olarak belirlediler. Ama şimdi çocuklar düzenli olarak üniversiteden çöken öğrenci borçlarıyla ve istikrarlı işler bulmak için mücadele ederek çıkıyorlar. Bu mezunlar ve aileleri için derecelerin mutlaka başarıyı garanti etmediği çok açık. Bir nesil önce, Bay Clinton, eğitimin tüm insanların sorunlarını çözebileceğine dair ikna edici bir iddia ortaya koymuş olabilir, ancak bugün Demokratlar, bu yorgun mantraya bağlı kalarak ilgisizlik – veya daha kötüsü – riskiyle karşı karşıyadır.

Dolayısıyla, evet, gençlerin sağlığı ve esenliği için güçlü okullar çok önemlidir: Okullar kendilerine güven duydukları, yetişkinlerle ve birbirleriyle ilişkiler kurdukları, dünyayı ve mahallelerinin ötesinde bir hayat hayal etmeye başlarlar. Ancak okullar, ırksal eşitsizlik ve giderek keskinleşen sınıf ayrımlarıyla gölgelenen bir oyun alanını eşitleyemez; aksini iddia etmek hem kötü politika hem de kötü politikadır. Üstelik, tek başına okulların fırsat eşitliğini teşvik edebileceği fikri, yalnızca mevcut eşitsizliği haklı çıkarmakla kalmayıp, aynı zamanda ekonomimizdeki kazananları kaybedenlerle karşı karşıya getirerek siyasi farklılıklarımızı da şiddetlendiren tehlikeli bir büyülü düşünce biçimidir.

Demokratlar, eğitimi kazanan bir konu olarak geri alabilirler. Hatta, bu ülkede neden halk eğitimi aldığımıza dair daha ikna edici bir hikaye anlatarak, üniversite diplomasına sahip olanlar ile olmayanlar arasındaki uçurumu kapatarak, çok ihtiyaç duyulan bazı ortak zemini bile oluşturabilirler. Ancak parti son birkaç on yılda kaybettiği emekçi insanların bir kısmını geri kazanmak istiyorsa, bu hikaye toplumsal hareketlilik mücadelesinin ötesine geçmelidir.

Okullar eşitsizliği çözemeyebilir. Ancak gençlere ortak bir dizi sosyal ve yurttaşlık değerlerinin yanı sıra yalnızca bir amaç olarak değil, kendi başına değerli olan bir eğitim türü verebilirler. Gelecek nesle borçlu olabileceğimiz her şeyden elimizi yıkamak için eğitime vergilerimizi finanse etmiyoruz. Bunun yerine, öğrencileri demokratik bir toplumun eşit üyeleri olarak kaçınılmaz olarak oynayacakları çok çeşitli rollere hazırlayarak topluluklarımızı güçlendirmek için yapıyoruz.

Jennifer Berkshire (@BisforBerkshire) serbest gazetecidir ve Jack Schneider (@Edu_Historian) Massachusetts Lowell Üniversitesi’nde doçenttir. Onlar, “Okul Kapısındaki Bir Kurt: Halk Eğitiminin Sökülmesi ve Okulun Geleceği”nin yazarları ve “Duydunuz mu?” adlı eğitim politikası podcast’inin ev sahibidir.

The Times, editöre çeşitli mektuplar yayınlamaya kararlıdır . Bu veya makalelerimizden herhangi biri hakkında ne düşündüğünüzü duymak isteriz. İşte bazı ipuçları . Ve işte e-postamız: [email protected] .

Facebook , Twitter (@NYTopinion) üzerinden The New York Times Opinion bölümünü takip edin ) ve Instagram .