Nükleer Patlamaya Tanık Olmak Böyle Bir Şey

Dahi kafalar

New member
Ukrayna’ya karşı savaşının ilk günlerinde, Başkan Vladimir Putin dünyaya ulusunun nükleer kuvvetlerini daha yüksek bir hazır duruma getirme emri verdiğini söyledi. O zamandan beri uzmanlar, generaller ve politikacılar Rus ordusunun nükleer silah kullanması durumunda ne olacağı konusunda spekülasyonlar yapıyorlar.

NATO ne yapardı? ABD kendi nükleer silahlarıyla karşılık vermeli mi?

Bu spekülasyonların hepsi bana boş geliyor. Duygusuz, inandırıcı olmayan sözler.

1958’de, ABD Donanması için genç bir bilim adamı olarak, Marshall Adaları’ndaki Eniwetok Atolü’nde bir mavna üzerinde duran 8.9 megatonluk bir termonükleer silahın patlamasına tanık oldum. Grubumun atmosferik radyasyonu ölçmek için enstrümantasyon hazırladığı Parry Adası’ndaki plajda lagünün karşısından izledim. Altmış üç yıl sonra, gördüklerim zihnimde kazınmış olarak kalıyor, bu yüzden 2022’de nükleer silah kullanımının bu kadar cüretkar bir şekilde tartışılabileceği konusunda çok endişeliyim.

Her ne kadar nükleer silahların potansiyel dehşeti Hiroşima ve Nagazaki filmlerinde donmuş halde kalıyor, bugün halk Soğuk Savaş’ın riskleri ve Ukrayna’daki savaş kasten veya kazara kontrolden çıkarsa ne beklenebileceği hakkında çok az bilgiye sahip.

Kod adı Oak olan tanık olduğum test, 1958’de birkaç ay boyunca 35 nükleer patlamayı içeren Hardtack I adlı daha büyük bir serinin parçasıydı. Atmosferik testlerin montajı konusunda dünya çapında endişe duyan ordu, herhangi bir atmosferik moratoryum ilan edilmeden önce mümkün olduğu kadar çok farklı silah türünü test etmeye hevesliydi. Oak testinde kullanılan hidrojen bombası sabah 7:30’da patlatıldı Yakınlardaki Bikini Mercan Adası’nda öğle saatlerinde ikinci bir bomba patlatıldı.

Operation Hardtack Oak, Haziran 1958 Kredi… Wikimedia Commons aracılığıyla fotoğraf

Nükleer bir patlamada, termal ve şok etkileri en ani ve hayal bile edilemez. Bir termonükleer patlamada meydana gelen fisyon-füzyon süreci, saniyenin milyonda birinde gerçekleşir.

20 mil öteden izlediğimde, bombadaki, mavnadaki ve çevreleyen lagün suyundaki ve havadaki tüm malzemeler, birkaç fit yarıçapa kadar buharlaştı ve on milyon derecelik bir sıcaklığa yükseldi. .

Bombadan gelen X-ışınları ve nötronlar dışarı doğru hızla ilerlerken, daha ağır madde parçacıklarını geride bırakarak çevredeki hava tarafından emilen bir radyasyon cephesi yarattılar. Radyasyon, absorpsiyon, yeniden radyasyon ve genişleme süreçleri devam etti ve bomba kütlesini milisaniyeler içinde soğutdu.

Dış yüksek basınçlı şok bölgesi soğudu ve bana doğru koşarken opaklığını kaybetti ve daha sıcak bir iç ateş topu yeniden ortaya çıktı.

Patlamadan yaklaşık üç saniye sonra, ateş topu yarıçapı zaten yaklaşık 5,500 fit iken, süreçteki bu noktaya kaçış denir.

Şimdiye kadar, ateş topu yükselmeye başlamış, gitgide daha fazla atmosferi yutmuş ve mercan ve daha fazla lagün suyunu devasa bir sütuna süpürmüştü. Ateş topu sonunda 1.65 mil yarıçapına ulaştı.

Zaman durmuş gibiydi. Saniye sayımı kaybetmiştim.

Isı dayanılmaz hale geliyordu. Ayak bileklerimdeki çıplak noktalar acıtmaya başlamıştı. Korumak için tasarladığım alüminyum folyo başlık bozulmaya başlamıştı.

Başımın arkasındaki saçların alev alabileceğini düşündüm.

Patlamanın yarattığı ışığın parlaklığı açıklamaya meydan okuyor. Yüksek yoğunluklu gözlüklerimin arızalanacağından endişelendim.

Operation Hardtack Poplar, Temmuz 1958 Kredi… Wikimedia Commons aracılığıyla fotoğraf

Gözlerimi kapalı tutarak ateş topunun kenarını görene kadar döndüm.

Ateş topundan tekrar uzaklaşırken, gözlüğün içinde gözlerimi açtım ve yakındaki ağaçların ve nesnelerin ana hatlarını gördüm.

Gözlüklerime giren görünür ışık arttı ve sırtımdaki ısı daha da yoğunlaştı. Isıyı yan tarafımdan sırtıma dağıtmak için kıvrandım.

Patlamadan yaklaşık 30 veya 40 saniye sonra gözlüğü çıkardım ve ateş topundan çıkan kızgın mor-kırmızı ve kahverengi bulutu izledim.

Yükselen bulut bir mantar başlığı oluşturmaya başladığında, şok dalgasının gelmesini bekledim. Uzakta, yaklaşan uzun dikey bir gölge görebiliyordum. İçgüdüsel olarak ağzımı açtım ve kulak zarımdaki basınç farkını eşitlemek için çenemi iki yana salladım, gözlerimi kapattım ve ellerimi kulaklarıma koydum.

Güç!

Bana tam bir tokat gibi çarptı ve beni geriye itti. Biraz farklı bir yönden yaklaşan başka bir gölge görmek için gözlerimi açtım. Sonraki birkaç saniye içinde, uzak adalardan gelen basınç dalgasının yansımalarının yarattığı birkaç küçük darbe hissettim.

Ateş topu genişlemeye devam etti ve saatte 200 milin üzerinde hızla tırmanarak yaklaşık 2 mil yüksekliğe ulaştı. 20 mil ötedeki kaynayan kütle, beyaz ve gri bir buhar karışımına dönüştü ve yaklaşık 100.000 fit bir yere ulaşana kadar tırmanmaya devam etti.

Bu arada, lagün suyu bir perdenin geri çekilmesi gibi çekilmiş ve deniz dibi yavaşça ortaya çıkmıştır. Altta genellikle yüzücüleri koruyan köpekbalığı ağı bulunur.

Sonunda su çekilmeyi durdurdu ve Musa’nın denizi ayıran resimleri gibi bir duvar oluşturmuş gibi göründü. Duvar, sonunda kükremeden önce hareketsiz kalmış gibiydi.

Su ikinci kez geri çekildi, ardından daha küçük ve daha küçük dalgalar halinde art arda ve nihayet tüm gün süren lagün yüzeyi boyunca küçük salınımlar olarak.

Operation Hardtack Umbrella, Haziran 1958 Kredi… Wikimedia Commons aracılığıyla fotoğraf

İnsanlık, operasyonları yeraltına taşımadan önce atmosferde 500’den fazla nükleer test gerçekleştirdi ve biz burada 1.500’ü daha test ettik. Silahların tasarımını doğrulamak için testler. Radyasyonun insanlar üzerindeki etkisini ölçmek için testler. Siyasi açıklamalar yapmak için testler.

Donanma kariyerimin başlarında, on milyonlarca insanı öldürebilecek nükleer takasları içeren senaryolara odaklandım – Soğuk Savaş sırasında karşılıklı garantili yıkım olarak bilinen şey.

Ancak Soğuk Savaş’ın sonu bu korkunç silahlara bir son vermedi.

Sadece birkaç ay önce, Ocak ayında Rusya, Çin, Fransa, İngiltere ve ABD, nükleer bir savaşın kazanılamayacağını ve asla savaşılmaması gerektiğini doğrulayan ortak bir bildiri yayınladı.

“Nükleer silahların olmadığı ve herkes için güvenliğin azaltıldığı bir dünya nihai hedefi ile silahsızlanma konusunda ilerlemeye daha elverişli bir güvenlik ortamı yaratmak için tüm devletlerle birlikte çalışma arzumuzun altını çiziyoruz” denildi.

Ukrayna’da nükleer silahlar kullanılırsa, en büyük endişe çatışmanın hızla kontrolden çıkmasıdır. Rusya ile stratejik bir savaşta, tanık olduğum gibi yüzlerce anlam ülkelerimizi kaplayabilir.

Bir termonükleer patlamaya tanık olduktan sonra, umarım hiçbir insan bir başkasına tanık olmak zorunda kalmaz.

Rod Buntzen, “Armageddon Deneyimim: Bir Nükleer Silah Testi Anıları”nın yazarıdır. Portland, Ore’de yaşıyor

The Times çeşitli mektuplar yayınlamaya kararlıdır. editöre. Bu veya makalelerimizden herhangi biri hakkında ne düşündüğünüzü duymak isteriz. İşte bazı ipuçları . Ve işte e-postamız: [email protected] .

The New York Times’ın
Facebook , Twitter (@NYTopinion) bölümünü takip edin ) ve Instagram .