Önce Sri Lanka Çöktü Ama Son Olmayacak

Dahi kafalar

New member
Bir Sri Lankalı olarak, ülkemin ekonomik ve siyasi çöküşünün uluslararası haber kapsamını izlemek, herkesin nasıl öldüğün hakkında spekülasyon yaptığı kendi cenazene katılmak gibi.

Batı medyası Çin’i bizi borç tuzağına çekmekle suçluyor. Tucker Carlson çevresel, sosyal ve kurumsal yönetim programlarının bizi öldürdüğünü söylüyor. Herkes geçen ay öfkeli Sri Lankalıların büyük protestoları onları kovana kadar bizi yöneten yozlaşmış siyasi hanedan Rajapaksas’ı suçluyor.

Ama benim durduğum yerden, nihai suç, gelişmekte olan ülkeleri borçla beslenen bir sömürgecilik biçiminde tutan Batı’nın egemen olduğu neoliberal sistemde yatıyor. Sistem krizde, Ukrayna savaşının sarsılan domino taşlarının sallantılı temelleri ortaya çıktı, bu da gıda ve yakıt kıtlığına, salgına ve tüm dünyada baş gösteren iflas ve açlığa neden oldu.

Sri Lanka, Ek A’dır. Eğitimli bir nüfusa ve Güney Asya’nın en yüksekleri arasında ortalama bir gelire sahip olan bir ekonomik umuttuk. Ama bu bir illüzyondu. 450 yıllık sömürgecilik, 40 yıllık neoliberalizm ve politikacılarımız tarafından dört yıllık toplam başarısızlığın ardından Sri Lanka ve halkı dilenciliğe maruz kaldı.

Eski Başkan Gotabaya Rajapaksa borç sorunlarımızı derinleştirdi, ancak ekonomi yönetimler arasında yapısal olarak sağlam değil. Çok fazla ithal ediyoruz, çok az ihraç ediyoruz ve aradaki farkı borçla kapatıyoruz. Bu sürdürülemez ekonomi her zaman çökecekti.

Ama biz sadece kömür madenindeki kanaryayız. Tüm dünya bu başarısız sisteme takılmış durumda ve acısı yaygınlaşacak.

İşte son birkaç ayın nasıl hissettirdiği.

Şimdi dev bir kağıt ağırlığına dönüşen bir arabam var. Sri Lanka’da kelimenin tam anlamıyla benzini bitti, bu yüzden çocuklarım içinde oynayabilirler mi diye sordular. İyi olduğu tek şey bu. Yakıt almak için günlerce can sıkıcı kuyruklarda beklemek gerekiyor. Pes ettim. Otobüs veya bisikletle dolaştım. Ekonominin çoğu hareket etmeyi bıraktı. Şimdi yakıt karneye bağlandı, ancak mantıksız bir şekilde. Zenginler, benzin tüketen SUV’lar için yeterli yakıt alırken, çalışan taksiler yeterince alamıyor ve traktör sahipleri hiçbir şey elde etmek için mücadele ediyor.

Rupi, Mart ayından bu yana değerinin neredeyse yarısını kaybetti ve birçok ürün stokta kalmadı. İlk sorun belirtisinde tepki vermeyi öğreniyorsunuz: Birkaç ay önce elektrik kesintileri başladığında karım ve ben pahalı bir şarj edilebilir fan aldık; gün sonra satıldılar. Yakıt kesintileri ciddileşince hemen bisiklet aldık ve ertesi gün fiyatları arttı. Pirinç, sebze, balık ve tavuk gibi temel gıdaların fiyatları arttı.

Birçok Sri Lankalı günde bir öğün yemek yiyor; bazıları açlıktan ölüyor. Her hafta kapıma hayatta kalmak için dilenmeye indirgenmiş yeni bir insan sınıfı getiriyor.

Çevrimiçi yazar olarak dolar kazanıyorum, bu yüzden rupi değer kaybettiğinde ve değer kaybettiğinde, etkili bir şekilde zam aldım. Gücü açık tutmak için güneş enerjisi ve pil yedekleri alabiliriz. Ancak diğerleri, elektrik kesintilerinin insafına kalmış durumda. Fabrikalar ve diğer işyerleri kapandığı için insanlar çalışamadı ve çocuklar sıcakta uyuyamadı. İlk büyük protestolar, tüm ülkenin uykusuz ve öfkeli göründüğü tam bir gecenin ardından Mart ayında başladı.

Geçen ay protestocular cumhurbaşkanlığı konutunu ve başbakanlık ofisini ihlal etti ve iyi hissettiren tek şey buydu. Binlerce sıradan Sri Lankalı ile birlikte bu sömürge döneminden kalma kalelerin içini ilk kez görme fırsatım oldu. Spontane, güvenli ve saygılıydı. Çiftler orada randevuya çıktı, ebeveynler çocuklarını getirdi. Başkanın evinde şarkı söyleyen insanları, yeni yürümeye başlayan çocuğuyla dans eden bir anneyi, havuzda yüzen insanları gördüm. İngiliz sömürgecilerinin isimlerini taşıyan ve sorunsuz bir şekilde kendi başkanlarımızın isimleri haline gelen plaketlerle dolu bir salonda dolaştım.

Başbakanın ofisinde biri piyano çaldı ve Sri Lanka bayrağına sarılı gömleksiz bir adam kanepede uyudu. Dört adam bir karambol oyunu kurmuş ve diskleri fırlatıyorlardı. Bir çocuk dışarıdaki çimenliğin üzerinde neşeyle yuvarlandı ve bir ortak mutfak, aç olan herkese pirinç servisi yaptı. Elitlerin daha önce silahlı muhafızlarla çevrili kanepeleri ısırdığı bir alanda güzel bir manzaraydı. Umut vericiydi.

Ancak kısaca gerçek demokrasi gibi hissettiren şey uzun sürmedi. Parlamento, Başkan Rajapaksa’nın yerine sadece birkaç kez başbakan olan ancak 2020’de parlamento koltuğunu kaybeden yandaşlarından Ranil Wickremesinghe’yi getirdi. Orduyu göstericilere çevirdi ve protestocuları ve sendikacıları tutukladı. Bunların hepsi “anayasal” oldu, tüm liberal demokratik sisteme olan inancı aşındırdı.

Sri Lanka – ödeme gücü için mücadele eden diğer birçok ülke gibi – yönetimi Uluslararası Para Fonu’na devredilen bir sömürge olmaya devam ediyor. Hala ucuz işgücü ve kaynakları ihraç ediyoruz ve temel sömürge modeli olan pahalı bitmiş malları ithal ediyoruz. Ülke hala yerel seçkinler tarafından bölünmüş ve fethedilmiş durumdayken, gerçek ekonomik kontrol yurtdışında tutuluyor. IMF, Sri Lanka’ya her zaman sıkı koşullarla 16 kez kredi verdi. Alacaklılar tarafından daha fazla sömürü için bizi yeniden yapılandırmaya devam ediyorlar.

Ve Batı, Çin’in yağmacı kredilerini suçlasa da, Sri Lanka’nın dış borcunun sadece yüzde 10 ila 20’si Çin’e borçlu. Çoğunluk ABD ve Avrupa finans kurumlarına veya Japonya gibi Batılı müttefiklere borçlu. Büyük ölçüde Batılı bir borç tuzağında öldük.

Diğer ülkeler de aynı tehlikeyle karşı karşıya. Düşük gelirli ulusların yaklaşık yüzde 60’ı ve orta gelirlilerin yüzde 30’u borç sıkıntısı içinde veya yüksek risk altında. Pakistan, Bangladeş, Tunus, Gana, Güney Afrika, Brezilya, Arjantin, Sudan — başı dertte olanların listesi hızla büyüyor. Dünya işgücünün tahmini yüzde 60’ı pandemi öncesine göre daha düşük reel gelire sahip ve zengin ülkeler çok az yardım sunuyor veya hiç yardım sunmuyor. .

Ancak büyük ekonomiler de acı çekiyor. Avrupa enerji belirsizliği ile karşı karşıya, Amerikalılar tanklarını doldurmakta zorlanıyor, ABD şimdiden resesyonda olabilir, varlık balonu patlama tehlikesiyle karşı karşıya ve İngiliz aileleri gıda endişeleriyle karşı karşıya.

Daha da kötüye gidecek: IMF az önce küresel bir resesyon olasılığının arttığı konusunda uyardı. Ekonomiler çökerken, Batılı krediler geri ödenmeyecek ve yoksul ülkeler Batılı yaşam tarzlarını destekleyen dolar sisteminden çökecek. O zaman Amerikalılar bile para basıp beladan kurtulamayacaklar. Şimdiden başladı. Hindistan, Rus petrolünü ruble ile satın alırken, Sri Lanka Hindistan rupileriyle kredi vermeye başladı. Çin, Suudi petrolünü yuan ile satın alabilir.

Liderlerimizi deviren Sri Lanka ayaklanmasının adı Aragalaya . “Mücadele” anlamına gelir. Uzun sürecek ve dünyaya yayılıyor.

Indrajit Samarajiva (@indica) Sri Lankalı bir yazardır. Indi.ca adlı blogunda siyasetten ekonomiye, arkadan kültüre her konuda yazılar yayınlıyor.

The Times yayınlamaya kararlı harf çeşitliliği editöre. Bu veya makalelerimizden herhangi biri hakkında ne düşündüğünüzü duymak isteriz. İşte bazıları ipuçları . Ve işte e-postamız: [email protected] .

The New York Times Opinion bölümünü takip edin
Facebook , Twitter (@zeynep) ve Instagram .