Omicron’u beklemek

Dahi kafalar

New member
Sırf bitirmek için Omicron’u almak istemeniz gerekmiyor. Uzmanlar, art arda kalma umuduyla virüsü yakalamaya çalışmamak için art arda makaleler halinde uyarıda bulunuyorlar.

Sonunda sağlık sistemi üzerindeki dayanılmaz baskıya katkıda bulunabilirsiniz ya da Covid’i sizden daha savunmasız birine verebilirsiniz. Tedaviler birkaç ay içinde daha yaygın hale gelecek. Bu yüzden, hem korkunç hem de görünüşte kaçınılmaz olan bir şeyle karşı karşıya kaldığımda, dürtüm onu olabildiğince hızlı bir şekilde atlatmak olsa da, almam söylenen tüm önlemleri ve birkaç tane daha tedbiri görev bilinciyle aldım.

Bu haftaya kadar, kendimi evdeki koronavirüs testlerinde gözlerimi kısarak ve ikinci bir kırmızı çizginin görünmesini isterken buldum, tıpkı yıllar önce hamile kalmaya çalışırken olduğu gibi.

Salı sabahı hafif bir boğaz ağrısı şikayetiyle uyandıktan sonra 9 yaşındaki oğlumun testi pozitif çıktı. Çocuklarım hasta olduğunda sık sık paniğe kapılırım ama bu sefer garip bir teslimiyet duygusu hissettim. Covid’den korunma çabası, değişen derecelerde, neredeyse iki yıldır hayatımıza hükmetti ve şimdi, onu bırakabileceğimi düşündüm. Bazı sağlık yetkilileri size enfekte çocuklarınızı evdeyken maskelemenizi söyleyecektir ama bunu yapmak hiç aklıma gelmemişti; Omicron’un aşırı bulaşıcılığı göz önüne alındığında, hepimizin buna çok yakında sahip olacağını varsaydım. Kızımın testi negatif çıktı, ancak evini okuldan da uzak tutmaktan sorumlu görünüyordu.

Birkaç korkunç haftadan sonra bunun bizim için biteceğini umuyordum. Onları Covid’e kaptırmamız konusunda endişelenmek zorunda kalmayacak ailelerle sıcak kapalı mekanlarda yemek yeme, film ve oyun buluşmalarıyla dolu bir kış hayal ettim.

Yani bekliyorduk. Ve şimdiye kadar hiçbir şey olmadı.

İşte ayrıcalığımı kabul ettiğim kısım. Ailem sağlıklı, aşılı ve sigortalı. Oğlumun semptomları bir günden az sürdü. Çocuk bakımından yoksun olmak berbat ama bizim için bu bir felaket değil; kocam ve benim esnek işlerimiz ve anlayışlı patronlarımız var. (Oğlumun bakıcımıza Pazartesi günü bulaşmış olabileceğinden endişelendim ama şu ana kadar testi negatif çıktı. ) Kocam işten bir sürü hızlı test yaptırdı ve ben daha fazlasını verecek bir eczane buldum. Şu anda iyiyiz ve Covid bize çarptığında muhtemelen yine de iyi olacağız.

Ancak şu anda her türden ailenin katlanmakta olduğu bu belirsizlik korkunç. Yakında hasta olmayı beklerken, iyi olmayı takdir etmek zordur. İnsanların ilk semptomları görmeden bir ila iki gün önce ve iki ila üç gün sonra bulaşıcı olduklarını ve virüsün kuluçka süresinin yaklaşık üç gün sürdüğünü söylüyorlar. Bu yüzden ailemin geri kalanının henüz sahip olmamasına şaşırmış olsam da, yakında kolayca alabiliriz. Karantinadan korkarak, her birimiz günler arayla hastalanırsak, karantinaya almanın daha kötü olasılığını düşünmemiştim. Sadece şununla bitirmek istiyorum.

Elbette, kademeli karantinalar bizim için son derece tatsız olsa da, uzaktan çalışamayanlar için muhtemelen felakettir. C.D.C., semptomları yaşamadıkları takdirde insanların sadece beş gün tecrit etmeleri gerektiğini söylese de, New York City’de çocuklar hala 10 gün boyunca okula dönemezler. Birden fazla çocuğu olan insanlar haftalarca evde mahsur kalabilir.

Ya da değil. Omicron evimde göründüğünden beri, bu konuda garip bir şey öğrendim. Hepimizin bildiği gibi, felaketle bulaşıcıdır. Yine de etrafa sormaya başladığımda, bazılarının kaptığı ve diğerlerinin almadığı, hepsi aşılanmış kaç aile tanıdığım karşısında şok oldum.

Bir arkadaşının iki oğlu aldı, o ve kocası evde hiçbirinin maske takmamasına rağmen negatif kaldı. Başka bir arkadaşının karısı ve üç çocuğu, Noel tatilinde bunu atlatırken, o bundan kaçındı – bu haftaya kadar, testi pozitif çıkana kadar. Bir arkadaşımın kızı aldı ve benim gibi diğer çocuğunu da okuldan evde tuttu, onun da alacağını düşündü ama o asla yapmadı, o da yapmadı. Tanıdığım biri, kendisine hiç bulaşmadan karısını kötü bir dönemden profesyonelce emzirdi.

Omicron’dan kaçan aşılar hakkında o kadar çok konuşuyoruz ki bazen öyle olmadığını unutmak kolay.

Yani Omicron’u aşmaya çalışmakla ilgili bir sorun, bunun size bağlı olmayabileceğidir. Başka insanlarla yaşıyorsanız, dişlerinizi sıkıp sonunda her şeyi geride bırakmaya karar veremezsiniz.

Tanrı biliyor ya, bunu yapma özlemini anlıyorum. Bu pandemiden 22 ay sonra psikolojik olarak sallanıyorum. Bu noktada, birkaç haftalık kötü bir grip bile, bu düşük anın sürekli kaygı ve karar yorgunluğuna, refleks olarak diğer insanları viral vektörler olarak düşünmeye tercih edilir görünüyor.

Belki şimdi söylemesi benim için kolay ama ayrı bir hastalık dönemi -eğer ihtimaller benim lehimdeyse ve uzun süre Covid’e yakalanmazsam- katlanmak, hastalıktan kaçmak için uzun ve muhtemelen beyhude bir mücadeleden daha kolay görünüyor. Basitçe söylemek gerekirse: Artık dayanamıyorum. Teslim olmaya hazırım.

Ama virüsün umurunda değil. Omicron’un üstesinden gelme arzusu, kontrol edilemeyen bir durumda bir miktar kontrol uygulama arzusudur. Ailemin geri kalanının hastalanıp hastalanmayacağını görmek için beklediğim bu ara dönem, gerçekten ne kadar az kontrole sahip olduğumuzu hatırlatıyor. Şu anda kendimi iyi hissediyorum. Bu korkunç.

The Times yayınlamaya kararlıdır harf çeşitliliği editöre. Bu veya makalelerimizden herhangi biri hakkında ne düşündüğünüzü duymak isteriz. İşte bazıları ipuçları . Ve işte e-postamız: harfler@nytimes. com .

The New York Times Opinion bölümünü takip edin
Facebook , Twitter (@NYTopinion) ve Instagram .