Oscar Kasırgası Küba'da iki gün elektriksiz kaldı

Fantestik lady

Global Mod
Global Mod
Küba Meteoroloji Enstitüsü Tahmin Merkezi, kısa bir süre önce, Guantanamo eyaletindeki Punta Maisí meteoroloji istasyonunun saatte 80 km'lik sürekli rüzgar ve 116 km/saatlik sert rüzgar rapor ettiğini söyledi.

Kasırga, adanın en önemlisi olan Antonio termoelektrik santralindeki arıza nedeniyle cuma gününden bu yana elektriksiz Küba'ya ulaştı ve ulusal sistemin çökmesine neden oldu.

Küba hükümeti Pazar günü erken saatlerde şunları söyledi: Pazartesi günü hizmetin yeniden başlatılmasını bekliyordum adanın büyük çoğunluğu için geceleri. Ancak ulusal elektrik şirketine göre, bu duyurudan kısa bir süre sonra Havana'da 200.000'den fazla kişiye hizmet getirmeyi başardıktan sonra yeni bir başarısızlık kaydedildi.

X'teki Küba Enerji ve Maden Bakanlığı, “Birkaç dakika önce Elektrik Sisteminde (SEN) başka bir kesinti meydana geldi. Restorasyon çalışmaları derhal başladı” dedi.

Birkaç dakika önce Elektrik Sisteminde (SEN) başka bir kesinti meydana geldi. Restorasyon çalışmalarına hemen başlandı.

— Küba Enerji ve Maden Bakanlığı
🇨🇺
(@EnergiaMinasCub)
20 Ekim 2024

Bu portföyün bakanı Vicente de la O Levy, bir konferansta “yarın, Pazartesi sabahı, öğleden sonra ve gece arasında” hizmetin Kübalıların çoğunluğu için yeniden sağlanacağını belirtmiş ve “son müşteri belki de” diye belirtmişti. Önümüzdeki Salı (hizmeti) alabilirsiniz.”

Bakan, yetkililerin halihazırda ülkenin o bölgesini etkileyen kuvvetli rüzgarlar nedeniyle bu bölgelerdeki iletim hatlarının etkilenmesi için hazırlık yaptığını açıkladı.

Başkan Miguel Díaz-Canel Cumartesi gecesi X kanalında “Oscar Kasırgası'nın yaklaştığı göz önüne alındığında, insanları ve ekonomik kaynakları korumak için halihazırda sıkı çalışmalar yapılıyor” dedi. Yetkili, adanın “enerji durumunun” da ele alındığını ekledi.

güvencesiz sistem

Adada elektrik, bazı durumlarda arızalanan veya bakıma alınan 8 adet eskimiş, yakıta dayalı termoelektrik santralin yanı sıra devletin Türk şirketlerine kiraladığı çok sayıda yüzer santral ve jeneratör setleri aracılığıyla üretiliyor.

Bu altyapının çalışması için çoğunlukla yakıt gerekiyor.

Gıda ve ilaç kıtlığı, hızla yükselen enflasyon ve üretim faaliyetlerinin gelişimini sınırlayan kronik elektrik kesintileriyle Küba, son otuz yılın en kötü ekonomik kriziyle karşı karşıya.

Elektrik kesintileri, 11 Temmuz 2021'deki tarihi gösterilerin tetikleyicilerinden biriydi.

Zorluk üstüne zorluk

Yetkililer dersleri ve temel çalışma faaliyetlerini Çarşamba gününe kadar askıya aldı; yalnızca hastaneler ve nüfusa yönelik hayati hizmetler faaliyette kalacak.

“Bu elektrik kesintisi Kübalılar için hayatı çok zorlaştırıyor. Durum çok zor ama sakin olmaya çalışıyorum çünkü bu ülkede zaten çok fazla stres var.” AFP Yaima Valladares, 28 yaşında bir dansçı.

72 yaşındaki ev hanımı Isabel Rodríguez uyuyamamaktan şikayetçi. “Hiçbir şeyimiz olmazsa, su motorlarımız bile çalışmazsa hayatımız nasıl mahvolmasın” dedi.

56 yaşındaki özel işçi Adismary Cuza, çaresiz durumda olduğunu Pazar günü şöyle açıkladı: “Soğuğum (buzdolabım) üç gündür çözülüyor ve her şeyin bozulacağından korkuyorum.”

Cuza kadar endişeli olan 68 yaşındaki Serguei Castillo, “İki gün elektriksiz, bu nedir beyefendi? Ne olacak? Kübalılar çok yoruldu” diye ekliyor.

Perşembe günü Díaz-Canel, krizin, Washington'un 1962'den bu yana adaya uyguladığı ambargo nedeniyle elektrik sisteminin ihtiyaç duyduğu yakıtın satın alınmasındaki zorluktan kaynaklandığını söyledi.

Aynı gün hükümet, son haftalarda birçok ilin nüfusunu günde 20 saate kadar elektriksiz bırakan krizle yüzleşmek için devlet çalışmalarının felç olduğunu duyurdu.

Kübalılar, ulusal kapsama alanında yüzde 30'a varan açıkla üç aydır uzun süreli elektrik kesintilerinden muzdarip. Perşembe günü, yani toplam elektrik kesintisinden bir gün önce bu oran %50'ye ulaştı.