Pandemide Ailemin Başlattığı ve Korumak İstediğimiz Üç Alışkanlık

Dahi kafalar

New member
Bu Covid-19 yılları başladığında tam olarak kabul etmediğim bir şey, bunların nasıl alışkanlık oluşturacaklarıydı. Günlük pratikler ve alışkanlıklar hakkında sık sık yazıyorum ve düşünüyorum, ancak iki yıl önce ailem ve ben karantinaya girdiğimiz için, yaşama, çalışma ve başkalarıyla etkileşim kurma şeklimizdeki bu gerekli ama radikal değişimin bizi bireyler olarak nasıl şekillendireceğini tam olarak düşünmedim. ve toplum olarak.

Amerika Birleşik Devletleri’nde Covid-19 nedeniyle kaybedilen yaklaşık bir milyon canla birlikte, son iki yıl şaşırtıcı ve yürek burkucuydu. Şimdi, etkili aşıların yaygın olarak bulunmasıyla, bazı insanlar ilerlemeye hevesli, bazıları suçluluk duyuyor veya ilerleme konusunda emin değil ve bazıları ilerlemek için hala çok erken ve riskli olduğunu düşünüyor.

Yine de ülke genelinde bir şeylerin değiştiğini hissediyor. Yakın zamanda bir Covid zafer geçit töreni olmasını beklemiyorum ve Covid ile savaşmak ve Amerika Birleşik Devletleri’nde gelecekteki olası dalgalanmalara hazırlanmak için hala yapılacak işler var. Ancak birçok insan iki yıldır kaçındıkları faaliyetlere geri dönüyor. Amerikan okullarının çoğu yüz yüze eğitime geri döndü. Spor etkinlikleri, konserler ve kilise ayinleri ve düğünler gibi toplu toplantılar da giderek daha fazla yüz yüze yapılmaktadır. Times’tan David Leonhardt bu ayın başlarında ABD Covid oranlarının Ocak ortasından bu yana yüzde 95 düştüğünü bildirdi. İşler geri dönüyor gibi görünüyor – buna yeni bir normal demeyeceğim çünkü hepimiz bu terimden bıktık. Ama görünüşe göre bir dönüm noktasındayız.

Yeni bir mevsime girerken, son birkaç yılda edindiğimiz alışkanlıklar ve uygulamalar hakkında -kasıtlı veya kasıtsız da olsa- düşünmek için biraz zaman ayırmak akıllıca olacaktır.

Birçoğumuz izolasyon ve endişe alışkanlıkları geliştirdik. Bunlar muhtemelen cinayet, aşırı doz ve trafik ölümlerindeki artışlar gibi sosyal krizlere katkıda bulunuyor. Ayrıca, artan yalnızlık, kaygı, sosyal düşmanlık ve sürekli risk hesaplamasından kaynaklanan yorgunluk gibi daha yaya yollarında kendilerini gösterirler.

Yine de çoğumuzun önümüzdeki günlere taşımak istediğimiz bazı iyi alışkanlıklar ve uygulamalar edindiğimizden şüpheleniyorum. Bunlardan bazıları, seyahat ederken el yıkama veya maske takma konusunda titizlik gibi hastalıkların önlenmesiyle ilgili olabilir. Diğerleri, bu zor yıllarda ortaya çıkan, daha bütünsel yollarla sağlık ve hatta neşe getiren beklenmedik hediyeler olabilir.

Son iki yılı düşündüğümde, (en azından) ailemle birlikte benimsediğimiz ve devam etmeyi umduğum üç uygulamayı düşünüyorum. İlk olarak, pandeminin ilk günlerinde, beş kişilik ailem kendimizi aniden küçük bir eve tıkılmış bulduğunda, hafta içi her gün öğleden sonra 4:30 civarında çay içme pratiği geliştirdik. Kurabiyeler, Earl Grey, çocuklar için meyve suyu ve bazen yetişkinler için bir kadeh burbon ile o gün neyin işe yarayıp neyin yaramadığını konuştuk. Birbirimize, “Bugün kimden özür dilemeniz veya kimle uzlaşmanız gerekiyor?” diye sorardık.

Sardalya gibi hissettiğimiz günler oldu – huysuz, stresli, Zoom’lu sardalye. Ailedeki herkesin (5 aylık hariç) ailedeki herkese “özür dilerim…” veya “seni affediyorum” demek zorunda kaldığı günler oldu. Hatta ara sıra çok kısa bir şekerleme yüzünden soğukkanlılığımı kaybettiğim için bebekten özür dilemek zorunda kaldım.

Bu ritüel, ailemizin birbirimize sıkı sıkıya sarıldığımız, ısırdığımız veya bağırdığımız yolların sorumluluğunu üstlenmesine ve bağışlanma dilemesine yardımcı oldu. Yakın çevrede birlikte geçireceğimiz bu kadar çok zaman varken, küçük küskünlüklerin oluşmasına izin verirsek, bunların yakında yükseleceğini biliyorduk. Bu yüzden, küçük ve sıradan şekillerde bile birbirimizi nasıl yaraladığımızı fark edip tövbe etmek için zaman ayırdık. Çayı daha bağlı, birbirimize karşı daha şefkatli, sevgiyi daha fazla sunabilen ve alabilen ve gün boyunca daha başarılı hissettiren bir duygu bırakacaktık.

Covid önlemleri değiştikçe uzlaşma çaylarımız konusunda daha az temkinli davrandık. Ama bu pratiği ve niyeti (intentionaliTEA?) bir sonraki normale bile taşımayı umuyorum. Artık her gün uzlaşma için amaçlı bir zaman ayırmıyoruz, ama bunu en azından haftalık bir ritim yapmak istiyorum.

Pandeminin ikinci, bir veya iki ayında, insanları dışarıda görmenin etkileşim kurmanın daha güvenli bir yolu olduğu anlaşılınca, gecelerimizi arka bahçemizdeki şömineye odaklamaya başladık. İnsanları davet eder, dışarıda, sosyal mesafeli, ateşin etrafında yemek yerdik. Bazen marshmallow veya sosisli sandviç kızartırdık. Elbette, daha önce yangınların etrafında takıldım, ama asla Covidtide sırasındaki kadar sık olmadım. Bu, derinden insancıl ve insancıl bir faaliyettir. Atalarımız yüz binlerce yıl ateşlerin etrafında oturdular ama ben bir şekilde bu eski geleneği kaybetmiştim.

Ateşi kişisel olarak yeniden keşfetmem bir zevkti. Bu titreyen alevlerle ilgili bir şeyin başkalarıyla daha kolay bağlantı kurduğunu tekrar tekrar keşfettim. Bir restoranda, barda veya hatta hemen evimin içinde buluşmak yerine, dışarıda bir ateşin etrafında oturmak hepimizi yavaşlattı. Alabama Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, ateşe bakmanın çıtırtısı ve güzelliği aslında kan basıncını düşürür. Duman gece göğüne tütsü gibi yükselirken alevlerin sıcaklığı kahkahalara ve kırılganlıklara yol açtı.

Son birkaç hafta içinde iki kez, akşam arkadaşlarımız geldi. Hepimizin aşıları eksiksizdi ve CDC’ye göre içeride yemek yemek oldukça güvenli olurdu. Ama dışarısı sıcaktı, Teksas’ta bahar çiçek açmaya başladı, biz de sırf zevk olsun diye ateşin etrafında takıldık.

Son olarak, yürüyüş uzun zamandır ailelerin en sevdiği aktiviteydi, ancak Covid bunu yeni bir düzeye taşıdı. Şehir oyun alanlarının kapanması ve evden dışarı çıkma özlemi ile bebeğimizi yanımızda taşımak için bir yürüyüş çantası aldık ve patika yollara düştük. Biz sert çekirdek değiliz. Aylak aylak aylak aylak aylak aylak aylak aylak aylak aylak aylak aylak aylak aylak aylak aylak aylak aylak aylak ayrilanlar var Bazen çok sıcak. Bazen çok soğuk. Bazen 20 dakikalık bir yürüyüşe çıkıyoruz ve evde oturup televizyon izlemeliydik diye düşünüyoruz.

Ancak olağanüstü veya güzel bir şey gördükten sonra patikalardan keyifle ayrıldığımız günler vardır. Bir zamanlar, tanıdık bir patikada, bir hafta önce küçük bir sel, arkasında yeni bir şelale bıraktı. Bir zamanlar, her biri bir başparmak büyüklüğündeki 100 yavru kurbağanın neşeyle yeni bacaklarını denediği doğal bir havuza rastladık. Ve çocuklarım bir keresinde koca ayak izini bulduklarına yemin ediyor. (Bu görüşü teyit edemem.) Patikaya çıkmak her zaman bir risktir, bu yüzden bunun bir alışkanlık haline gelmesine sevindim. Bu yüzden umarım bunu devam ettiririz, şimdi bile içeride başka insanlarla birlikte olmak daha güvenliyken.

Son iki yılda alınan Covid tedbirlerine bakıldığında, önümüzdeki sezonlarda hangi uygulamaları, alışkanlıkları veya bakış açılarını sürdürmek istiyorsunuz? [email protected] adresine bir e-posta göndererek (adınızı ve yaşadığınız yeri ekleyin) bize bildirin ve yanıtlarınızdan bazılarını önümüzdeki haftanın haber bülteninde yayınlamak üzere seçebiliriz.

Tish Harrison Warren (@Tish_H_Warren) Kuzey Amerika’daki Anglikan Kilisesi’nde bir rahip ve “Namazda Gece: Çalışan, İzleyen veya Ağlayanlar İçin” kitabının yazarıdır.