Sabah 9'dan akşam 5'e kadar mı çalışıyorsunuz? Konuşmamız gerek!

pembikbulut

Global Mod
Global Mod

1. Sabah 9'dan akşam 5'e kadar mı çalışıyorsunuz? Konuşmamız gerek!

Bir süredir yazılım geliştirme alanında çalışıyorsanız muhtemelen “dokuzdan beşe” geliştirici terimiyle karşılaşmışsınızdır. Belki bir meslektaşınız bu şekilde çağrılmıştır, hatta siz bile. Kural olarak bu ifade olumlu anlamda değil, aşağılayıcı bir anlamda kullanılmaktadır. Çünkü “9'dan 5'e kadar” çalışanlar – en azından bu klişeye göre – 9'dan önce çalışmayı düşünmüyorlar – 5'ten sonra ise çok daha az.

Duyuru

Ve bu genellikle kınanması gereken bir durum olarak kabul edilir, çünkü bir geliştiriciden beklenebilecek en az şey, yazılım geliştirme üzerinde çalışmak ve günün her saatinde eğitime devam etmektir. Ancak bunun çoğu insanın gerçekliğine uymadığı sıklıkla gözden kaçırılır. Ve tam da bu abartılı beklentilerden bahsetmemiz gerekiyor. Geliştiricileri çalışma saatlerine göre değerlendirmek gerçekten adil mi, hatta mantıklı mı?

Günlük yaşamımız zamanlanmıştır

Günlük yaşamlarımızın tümü büyük ölçüde zamanlıdır. Aslında buna küçük yaşlardan beri alışığız. Öğrencilerin sabah 8'de okula gelebilmeleri için sabah belli bir saatte kalkıp belli bir saatte hazırlanmaları gerekmektedir. Üniversitede gün genellikle daha geç, saat 9 veya 10 civarında başlar ve çoğu ofiste saat 9 gibi erken bir saatte başlar. Bu saatler artık iyice yerleşmiştir ve çoğu insan, biyolojik ritimlerine uygun olup olmadığına bakılmaksızın bu saatleri takip etmektedir.

Önerilen editoryal içerik

İzniniz doğrultusunda harici bir YouTube videosu (Google Ireland Limited) buraya yüklenecektir.

Her zaman YouTube videolarını yükle

YouTube videosunu şimdi indirin

9'dan 5'e kadar mı çalışıyorsunuz? Sadece yap…

Ancak işlerin adaletsiz olmaya başladığı yer burasıdır: Güne erken başlamaktan en çok etkilenenlerin (çocuklar ve gençler) sabah erkenden başlamaları gerekir. Bu, okula geç başlamanın zihinsel ve fiziksel gelişim açısından daha iyi olacağı artık kanıtlanmış olmasına rağmen. Ama hayır: çocuklar ve gençler şikayet etmemeli; Her gün erkenden sınıfa büyük bir konsantrasyonla oturabileceksiniz. Ve eğer bir çocuk bu konuda zorluk yaşıyorsa, bu elbette sistemin değil, çocuğun hatasıdır…

Larklar ve baykuşlar

Her halükarda, daha erken kalkma eğiliminde olan insanlar ve güne daha geç başlama eğiliminde olan diğer insanların olduğu inkar edilemez: Tarla kuşları ve baykuşlar olarak adlandırılanlar. Günlük ritimleri sizinkine uymadığı için insanları küçümsemenin ne zaman popüler hale geldiğini bilmiyorum ama tarla kuşları genellikle baykuşları suçlu hissettirmeye çalışır. Sabahları çok özlediğinizi iddia edip, geç uyuyanlardan, tembellerden şikayet ediyorlar. Tam tersine akşamları kendilerine sıkıcı olduklarını ve hayatlarının olmadığını söyleyen baykuşları dinlemek zorunda kalırlar. Her sabah bu kadar erken kalkmasalardı, akşamın ilerleyen saatlerinde onlarla bir şeyler yapabilirdiniz.

İşte burada her biri kendisinin üstün olduğuna inanan iki biyolojik model buluşuyor. Gerçekte tüm tartışma tamamen yararsızdır. Ancak “5 kulübü” gibi girişimlerde bu tür farklılıklar başkalarını küçümsemek ve görünüşte üstün ve elitist bir grubun parçası olarak kendini yüceltmek için kullanılıyor. Şahsen ben bu yaklaşımın hayranı değilim.

Ancak bu tür tavırlardan hoşlanmamam gece kuşu olmamdan kaynaklanmıyor: Ben de çoğu zaman nispeten erken kalkıyorum. Bununla ilgili sorunum, bu davranışın temelde kibirli ve kibirli olmasıdır. Toplum olarak herkese adaleti sağlamaya çalışmalıyız. Bu aynı zamanda Çevik Manifesto'nun temel gereksinimine de karşılık gelir: “Süreçler ve araçlar üzerinde bireyler ve etkileşimler”. BT ve yazılım geliştirmede çalışma saatlerinin mutlaka sabit saatlere bağlı olması gerekmez. Bu hem işin ne zaman yapılacağı sorusu hem de işin süresi için geçerlidir.

Gece korsanının romantik görüntüsü

Daha önce de söylediğim gibi: Ben baykuş değilim. Genelde erken kalkmayı severim. Herkesten önce uyanmayı, doğanın uyanışını deneyimlemeyi, ilk kuşların sesini duymayı ve güneşin doğuşunu izlemeyi seviyorum. Yılın zamanına bağlı olarak bazen sabah dört ya da beşte kalkıyorum. Ancak benim için bu her zaman kolay olmuyor ve bu aynı zamanda akşam erkenden yatmam gerektiği anlamına da geliyor.

Ama bunlar da şaka değil: Yaklaşan randevular nedeniyle erken kalkmak zorunda kalmasaydım, çoğu zaman sabah beşe kadar ayakta kalıp ancak ondan sonra uyumak isterdim. Bunu okul ve üniversite tatillerinde sık sık yapardım: Kelimenin tam anlamıyla geceyi gündüze çevirdim. Bu aynı zamanda “The Matrix”teki Neo gibi sabah 9'dan akşam 5'e kadar değil akşam 9'dan akşam 5'e kadar çalışan hackerların romantikleştirilmiş fikrine de bir şekilde karşılık geliyor. En azından geçici olarak bu modele kesinlikle alışabilirim. Yani bir bakıma bazen dokuzdan beşe geliştirici olmayı isterim.

Günlük ritmin etkisi

O zaman daha mı üretken olurdum? Şart değil. Çünkü sabah 9'dan akşam 5'e ya da akşam 9'dan sabah 5'e kadar çalışırsam her ikisi de sekiz saattir. Ve bu zamanların hiçbiri doğası gereği diğerlerinden daha iyi ya da daha kötü değil. Bu yüzden insanları çalıştıkları zamana göre yargılamanın, hatta kınamanın pek mantıklı olduğunu düşünmüyorum. Bir geliştirici daha erken veya daha geç başladığı için daha iyi bir iş çıkarmaz.

İşin kalitesi daha çok çalışma saatlerinin kişinin günlük ritmine uygun olup olmamasına bağlıdır. Eğer sürekli olarak kendi iç saatime karşı çalışmak zorunda kalırsam bu elbette işimin kalitesini etkiler. Aksi olsaydı da tuhaf olurdu. Ancak biyolojik saatimizi hesaba katsak bile günlük rutinimiz her gün aynı olmuyor. Biz robot değiliz ve toplumumuz bunu dikkate almalı.

Sekiz saat sekiz saat değil

Ancak işin başka bir yönü daha var: Sekiz saat sadece sekiz saat değil. Bir geliştiricinin sekiz saatte yaptığını başka bir geliştiricinin bir haftada yapamaması veya tam tersi. Belirli bir açıdan bakıldığında yazılım geliştirmeyi yalnızca zaman bazında ölçmek pek mantıklı değil. Bu, montaj hattındaki tamamen fiziksel görevler için mantıklıydı çünkü mevcut olmak aynı zamanda çalışma süresi anlamına da geliyordu.

Ancak yazılım geliştirme gibi özünde yaratıcı ve entelektüel bir faaliyette durum böyle değildir. Sekiz saat boyunca bir ofiste oturabilirim, çok meşgul görünebilirim ve bütün gün kesinlikle hiçbir şey yapamam. Ya da yatakta uykusuz bir gece geçirip bir sorun üzerinde düşünürken aniden bütün hafta aklıma gelmeyen bir çözüm bulabilirim. Bunu nasıl derecelendirirsin? Daha önceki gereksiz düşünceler olmasa bile o gece belirleyici düşünceyi bulabilir miydim? Kim bilir. Ve daha da derin düşünüyorum: Sabah duşta aklıma gelen fikri ne pahasına olursa olsun kaydetmeliyim?

Bir deneyim sorusu

Ne olursa olsun, bir görevi tamamlamak için gereken süre büyük ölçüde deneyimime bağlıdır. Canlı programlama konferanslarında bana sıklıkla, yazılımı ne kadar hızlı tasarlayıp programlayabildiğimin etkileyici olduğu söylenir. Çoğu zaman gözden kaçırılan şey, söz konusu dersi bu veya buna benzer şekilde belki yüz defa vermiş olmamdır. Yani ne yaptığımı, hangi sorunların ortaya çıkabileceğini ve amacımın ne olduğunu tam olarak biliyorum.

Her tuş vuruşu mükemmel hissettiriyor ve çoğu zaman spontane gibi görünse de çoğu zaman hepsi önceden planlanıyor. Canlı yaptığım hatalar bile vakaların %90'ında dikkate alınıyor çünkü hepimizin bildiği gibi hatalar en iyi öğrenme fırsatını sunuyor. İzleyicilerimi bilinçli olarak tuzağa düşürmeyi ve sonra onlarla birlikte bir çıkış yolu bulmayı seviyorum. Bu, bir şeyin nasıl çalıştığını en başından açıklamanızdan daha eğiticidir. Yani bana her şey kolaymış gibi gelebilir ama gerçekte bunların çoğunu ilk kez yapmıyorum. Ben de sadece suyla yemek pişiriyorum.

Ve bana hiç ilgilenmediğim bir görev verdiğinizde, CSS ile ilgili bir şeyler söyleyelim – o zaman bunu yapmamın CSS konusunda biraz deneyimi olan birine göre çok daha uzun süreceğinden emin olabilirsiniz. Bu, şunu söylerken ne demek istediğimi gösteriyor: sekiz saat sadece sekiz saat değildir. Konuya bağlı olarak, kişisel geçmişleri farklı olduğu için biri veya diğeri aynı görev için daha fazla veya daha az zamana ihtiyaç duyar.

Bu nedenle, birini “dokuzdan beşe” geliştirici olarak itibarsızlaştırmak pek mantıklı değil çünkü: birincisi, bu kişinin gerçekten en üretken olduğu zaman olup olmadığını bilmiyorsunuz ve ikinci olarak, bu çok fazla Daha ilginç bir soru: Kişi bu dönemde neyi başarıyor?

Zamana karşı sonuç

Asıl önemli nokta şu: Bütün bunların sonunda ne ortaya çıkacak? Sonucun kalitesi iyi mi? Sabah 9'dan akşam 5'e kadar çalışan biri, haftada 80 saat gönüllü olarak çalışan birinden daha iyi sonuçlar alabilir. Hatta birisinin günde sadece dört saatte, bir başkasının sekiz saatte yaptığından daha fazlasını yapması bile mümkündür. Her şey konuya ve spesifik göreve bağlıdır ve bu nedenle karşılaştırılamaz.

BT sektöründe bizlerin hala çalışma saatlerini bir ölçüt olarak kullanıyor olmamız aslında saçma: evet, bu ölçü işe yarıyor ama işe yaraması onun iyi bir ölçü olduğu anlamına gelmiyor. “Kod satırları” bile bir kıyaslama noktası olarak kullanılabilir, ancak hiç kimse geliştirici verimliliğinin yazılan satır sayısına göre ölçülmesini ciddi olarak önermez. Gereken süreyi ölçme yaklaşımı da aynı derecede kötü. Bunu sadece daha iyi bir alternatifimiz olmadığı için yapıyoruz. Yani hala iyi bir fikir olmaktan çok uzak.

Kişisel eleştiriden ziyade gerçeklere dayalı eleştiri

Bu bizi makalenin can alıcı noktasına getiriyor: “dokuzdan beşe” terimi genellikle birinin iyi kod yazmadığını veya iyi düşünülmüş çözümler geliştirmediğini ifade etmek için kullanılır. Bu suçlama sonuçta sonuçların kalitesini hedef alıyor. Bu bakımdan: Eleştirmek istiyorsanız, sonuçtan hoşlanmadığınız yönleri teknik veya profesyonel açıdan açıkça belirtin.

İçerik hakkında yapıcı bir tartışmaya katılın. Bununla birlikte, bir insanı yalnızca “sekiz saat” çalıştığı gerçeğine indirgemek ve sonra da tembel ya da rahat olduğu sonucuna varmak pek mantıklı değil – en azından kişisel olarak bunu insani açıdan yanlış buluyorum. Belki bu geliştirici zaten bilgisi ve inancı dahilinde en iyi şekilde çalışıyor ve belki bazı şeyler daha iyi çalışmıyor.

Belki bu deneyim eksikliğinden kaynaklanmaktadır, belki ikinci bir görüş eksiktir, belki kullanılan teknolojiler yeni ve bilinmemektedir veya veya veya. Bu durumlarda, onların çalışma saatleriyle veya görünüşte aşağılık tavırlarla alay etmek yerine, yardımsever ve yapıcı olan ve başkalarının ilerlemesine yardımcı olan kişi siz olmalısınız.

Ve bir dahaki sefere bir meslektaşınızın küçümseyici bir şekilde “dokuzdan beşe” geliştirici olarak adlandırıldığını duyduğunuzda, ona katılmak yerine o kişiyi destekleyin. Olumlu bir şeye katkıda bulunmak için bir dakikanızı ayırın. Kim bilir bununla ne işe yararsın.

(harita)

Haberin Sonu