SAT ve ACT’yi İsteğe Bağlı Hale Getirmek Düşük Beklentilerin Yumuşak Bağnazlığıdır

Dahi kafalar

New member
Bu günlerde George W. Bush döneminden çıkan iyi bir şeyi hatırlamak moda değil, ancak “düşük beklentilerin yumuşak bağnazlığı” ifadesi bunlardan biriydi. Bu asla unutulmadı ve haklı olarak, çünkü toplumumuz tam olarak bu tür tutumlarla dolu.

Yüksek Mahkemenin, muhtemelen bir sonraki döneminde Harvard Üniversitesi ve Chapel Hill’deki Kuzey Karolina Üniversitesi. Bazıları için bu, yaklaşmakta olan bir krize işaret ediyor – 2019’da The Nation için yazan Mark Huelsman, UNC davasının potansiyel etkisini şu şekilde değerlendirdi: “Amaç yüksek öğrenimi yeniden ayırmaksa, çabalar büyük ölçüde işe yaramıştır.” Geçen yıl, The Atlantic’ten Adam Harris, olumlu eylemin sona ermesinin, “ABD’nin yüksek öğrenim sisteminin her zaman ayrı ve eşitsiz olduğu gerçeğiyle yüzleşmek zorunda kalacağı” anlamına geleceğini yazmıştı.

Ama kendimi başka şeyler hakkında düşünürken buluyorum, birçok Siyah ve Latin öğrencinin yanı sıra Pasifik Adalı ve Kızılderili öğrencilerin rekabet edebileceği fikrinden nasıl vazgeçtiğimiz de dahil.

İnsanlardan daha azını beklememizin nedeni, genellikle onlar hakkında daha az düşünmemizdir: 1974’te, dilbilimsel antropolog Elinor Ochs, Madagaskar’ın kırsal köylerinde kadınların erkeklerden daha doğrudan ve dolayısıyla daha az rafine konuşma ile ilişkilendirildiğini belgelemiştir. . Kültürleri dolambaçlı sözlere -diplomatik, hatta hassas konuşmalara- çok değer veriyordu ama yine de kadınların açık sözlü, hatta bazen kaba konuşmaları toplumsal olarak kabul edilebilirdi, çünkü onlardan daha azı bekleniyordu.

Bu tür şeyleri, Siyah ve Latin öğrencilerin çeşitli kurumlarda orantılı olarak temsil edilmeleri için değişen değerlendirme standartlarıyla ilgili olarak düşünüyorum. Bu günlerde, bu tür şeyleri “eşitlik” olarak düşünmek gerekiyor. Buradaki fikir, toplumun her yerinde eşitliğe – kaynaklara eşit erişimde olduğu gibi – çok daha yakın bir şey olana kadar, en azından yüzeysel adaleti katıksız yüzdelerle zorlamamız gerektiği gibi görünüyor.

Ancak siyahlara ve Latin kökenli insanlara sıklıkla iletilen mesaj, performansımız değil, varlığımızın önemli olduğudur. Örneğin, ülke çapında üniversiteye kabul politikalarında standartlaştırılmış test gerekliliklerinin domino etkisi ile ortadan kaldırılmasından rahatsızım.

Ulusal Adil ve Açık Test Merkezi’ne göre, yaklaşık 1.800 kolej ve üniversite, “ACT/SAT sonuçlarını göndermek için 2022 sonbaharında derslere başlamak için başvuruda bulunan” lise mezunlarını gerektirmeyecek. sadece UNC ve Harvard’ın yanı sıra California Üniversitesi, Texas Üniversitesi, Yale Üniversitesi ve Princeton Üniversitesi gibi prestijli kamu ve özel kurumlar da bulunmaktadır. Okulların çoğu, standartlaştırılmış testleri isteğe bağlı hale getirmenin nedeni olarak pandemiyi gösteriyor, ancak ben bunu satın almıyorum. Yeterince uzun süredir akademinin içindeyim ve bunun bazı okulların zaten yapmak istediği bir politika değişikliğini örtbas olduğundan şüphelenecek kadar uzun süredir ırksal tercihler üzerine yapılan tartışmaları yeterince deneyimledim.

Testlerin öğrenci performansını ne kadar öngördüğüne dair sorular memnuniyetle karşılanır ve yüksek puanları olan bazı öğrencilerin üniversitede zorlandıkları, bazılarının ise düşük puanları olan bazılarının başarılı olduğu kesinlikle doğrudur. Ancak bu sorular, hangi öğrencilerin üniversitede başarılı olmaya hazır olduğunu değerlendirmek için bir araç olarak testlerin faydasını kesin olarak reddetmez. Ve bu testleri ortadan kaldırmanın veya kabulleri “test-opsiyonel” hale getirmenin motivasyonlarından biri (bazı kolejlerin şimdi söylediği gibi, sanki öğrenciler seçmeli sınavlara girmeye hevesliymiş gibi) daha fazla Siyah ve Latin öğrencinin kabul edilmesine izin vermektir.

Bu dürtü, Ulusal Eğitim İstatistikleri Merkezi’ne göre, Siyah, Latin, Pasifik Adalı, Amerikan Yerlisi ve Alaska Yerlisi çocukların ortalama olarak bu testlerde iyi performans göstermediği varsayımına dayanmaktadır. beyaz ve Asyalı yaşıtları olarak, testler bir şekilde ırksal olarak önyargılı olmalıdır. Ama bu gerçekten ne anlama geliyor? Testler ırksal olarak önyargılı sorular mı soruyor? Hangileri? Siyahi veya Latin kökenli bir öğrenciye soyut bilişsel beceri testi vermenin bir şekilde adil olmadığı ve Siyahi ve Latin kökenli öğrencilerin farklı şekilde test edilmesi gerektiği mi? Bu, diğerleri kadar zeki olmadıklarını söylemeye tehlikeli bir şekilde yakın görünüyor. Niyet bu değilse, o zaman bu testlerde iyi performans göstermelerini engelleyen kültürel bir şey olduğu çıkarımı mı? Öyleyse ne olmuş?

Birçok çevrede, bunun gibi sorular üzerinde durmak bile kötü bir davranış olarak görülüyor. Eşitlik hedeftir ve bu nedenle, Siyah ve Latin çocuklar, sizden beyaz ve Asyalı Amerikalı çocukların beklendiği şekilde başarılı testler yapmanızı istemeyeceğiz. Kabul kararlarında yarışı hesaba katacağız ve ardından üniversite kampüslerine getirdiği çeşitliliği alkışlayacağız, ancak Siyah ve Latin öğrencileri testlerde daha iyi hale getirmek için çabalarımızı iki katına çıkarmayacağız.

Ocak ayında yazdığım gibi, kabul standartlarını sosyoekonomiye göre ayarlama mantığının tamamen arkasındayım. İpliği kaybettiğim yer, orta sınıf veya varlıklı Siyah ve Latin öğrencilere düşük beklentilerin dayatılmasıdır. Daha önce daha ayrıntılı olarak tartıştığım gibi, hipotezim, bazı Siyah öğrencilerin, kısmen bilimsel çaba hakkında zamanla devam eden, kurnazca içselleştirilmiş tutumlar nedeniyle standart testlerde düşük performans gösterdiğidir. Eylül ayında yazdığım gibi, Brown v. Board of Education’ı takip eden dönemde:

Ayrıca 1997’de yapılan bir çalışmada açıklanan daha sessiz bir fikre dikkat çektim, bu da yazdığım gibi, “sekizinci ve dokuzuncu beyaz Sınıf öğrencileri kendilerini ebeveynlerini memnun etmek için ödev yaptıklarını düşünürken, Siyah olanlar kendilerini öğretmenleri için yaptıklarını düşünüyorlar.”

Elbette, akademik eğitim alanı, çocukları bu engelleri aşmanın yollarını bulma görevine bağlıdır. Ancak bu arada, eşitlik yaklaşımına takılıp kaldık. Ve özünde olan şey – kimse bunu yüksek sesle söylemek isteyip istemediği – standart testlerden yavaş yavaş kurtuluyoruz çünkü tek başlarına bunlar performansın mükemmel tahmin edicileri değiller (hiç kimse öyle olduğunu düşünmemişti) ve daha fazlası çünkü bazı renk öğrencilerinin onlarla diğerlerinden daha fazla sorunu var.

Testlerin değerine ikinci olarak değinmeyi tercih ederim, ilk önce bu azınlık öğrencilerinin – kaynak sıkıntısı çekmeyen orta sınıf ve varlıklı çocuklar da dahil olmak üzere – standart sınavlara girip aynısını yapabildiklerini gösterdikten sonra. toplamda, beyaz ve Asyalı Amerikalı öğrenciler olarak. Bana göre, bir Siyah Amerikalı olarak (ve sanırım, birçok Latin ya da Hispanik Amerikalı için de) bu Siyah ya da kahverengi bir gururdur.

Bazıları için bu geri almak gibi görünebilir. Ama ben bunun ilerici olduğunu düşünüyorum ve bir kanıt olarak okuyucudan şunu düşünmesini istiyorum: “Belirteççilik” fikrine ne oldu?

O kadar da eski olmayan günlerde, beyaz olmayan insanlara simge olarak davranmak -bizi sadece sayılar elde etmek için konumlara yerleştirmek- sadece bağnazlık olarak görülmekle kalmıyordu, aynı zamanda sürekli olarak teşhir edilen türden bir şeydi. medya ve gündelik tartışmalar. Sözde tokenizme karşı çıkmak, George HW Bush’un Yüksek Mahkeme’de Thurgood Marshall’ın halefi olarak Clarence Thomas’ı aday göstermesini reddedenlerin argümanlarının merkezinde yer alıyordu. Konsept, ırk meselelerinin genel tartışmasından silindi, ancak yine de Siyah Cumhuriyetçiler, özellikle Donald Trump’ın Siyah destekçileri hakkında konuşmalarda ortaya çıkmayı başarıyor. Ama soldaki konularda, bunun yerine eşitlikten bahsediyoruz. Sürekli olarak “temsil önemlidir” ifadesini duyuyoruz.

Çok sık olarak, ırk veya etnik kökenin herkesten sorgusuz sualsiz beklediğimiz mükemmellik anlayışlarının alternatiflerini gerektirdiğini iddia ettikten sonra uygun temsili elde ettiğimizi beyan ederek, beyaz olmayan insanları simgeleştirerek bu eşitliği oluşturuyoruz. Ve bence bu bahanenin çoğu, beyaz öğretmenlerin ve yöneticilerin ırkçılığın varlığını ve etkisini inkar ettikleri suçlamasına karşı kendilerini aşılamalarına izin vermek. Belki bu onlara yardımcı olur, ama bu başka bir tür düşük beklentidir.

Geri bildiriminiz var mı? [email protected] adresine bir not gönderin.

John McWhorter (@JohnHMcWhorter) Columbia Üniversitesi’nde dilbilim alanında doçenttir. “Lexicon Valley” adlı podcast’e ev sahipliği yapıyor ve en son “Woke Irkçılık: How a New Religion Has Betrayed Black America”nın yazarı.