Sen ve ben olmak için özgürsün. Ya da değil.

Dahi kafalar

New member
1970’lerde veya 1980’lerde Amerika’nın herhangi bir uzaktan liberal yerleşim bölgesinde büyüdüyseniz, birkaç şeye inanarak büyüdünüz.

Çocukların özgür olduğu, bir uzunlukta ya da bir kız olmanın fark etmediği, çünkü ikisinin de seçimlerinizi sınırlayamadığı bir ülkede yaşadığınıza inandınız – ne çocukken ne de büyüyünce. William’ın bir oyuncak bebek istemesinin gayet iyi olduğuna inandınız ve eğer bir kız olsaydınız, onun sizinkini almasına çok sevinebilirdiniz.

Bunlara “Özgür Olmak … Sen ve Ben” nedeniyle inandın. Geçen ay 50. yılını kutlayan o dönüm noktası niteliğindeki albüm ve beraberindeki kitap, bir nesli şekillendirdi. Medeni haklar ve kadın hakları hareketlerinin idealizmini ve değerlerini aldı ve onları bir zamanlar ciddi, aptalca ve tüm kalbiyle özlü şarkılar, şiirler ve öykülerden oluşan bir hazineye paketledi. Bu, bir çocuğun hem bağlı hissettiği hem de biraz utandığı türden bir şeydi. Film müziği kafanıza takıldı. Kitap dikiş yerlerinden dağıldı.

Yani belli bir kuşak için “Özgür Olmak” öyleydiçocukluk.

Ve bu başarı, yaşınız ne olursa olsun kutlanacak bir şey. Ne yazık ki, Marlo Thomas’ın ve Carole Hart, Letty Cottin Pogrebin ve Mary Rodgers gibi diğer öncülerin buluşu olan bu başarıyı işaretlemek, aynı zamanda bu fikirlerin erozyonuyla boğuşmak anlamına da geliyor. “Özgür Olmak … Sen ve Ben” eşitlikçi ideallerini geçmiş olmamız mümkün mü ve eğer öyleyse, bu ileriye doğru bir adım mı?

Kredi… aracılığıyla

Bir cevaba ulaşmak için, “Özgür Olmak İçin Özgür”ün ne demesi ve şarkı söylemesi gerektiğini düşünelim. Albüm, “Bu topraklarda her uzunluk kendi adamı olmak için büyüyor. Bu topraklarda her kız kendi kadını olmak için büyür.” Bu şimdi pek kulağa hoş gelmiyor ama o zamanlar devrim niteliğindeydi. Anne babanız ne kadar özgür olursa olsun, daha geniş kültür hâlâ erkekler ve kızlar için katı roller üstleniyordu, ikincisi hâlâ kırılgan cinsiyet olarak görülüyordu. Yedi erkek kardeşim olduğunu öğrendiğimde insanların bana kaç kez “Seni korumaları için onlara sahip olduğun için ne kadar şanslısın!”

“Özgür Olmak” erkek ve kız çocukları bu tür toplumsal cinsiyet klişelerinden kurtardı. Pogrebin’in kitabın önsözünde yazdığı gibi, “Aradığımız şey, seçimi kutlayan ve hiçbir çocuğu ırk veya cinsiyet, coğrafya veya aile mesleği, din veya mizaç nedeniyle zevklerinden mahrum bırakmayan bir insan çeşitliliği edebiyatıdır.” Şimdi kısa bir süre gibi görünen bir süre boyunca, erkekler ve kızlar aynı kötü boğazlı kazakları ve geniş fitilli kadifeleri giydiler. Ebeveynler, kızlarını doktor ve polis memuru olmayı hayal etmeye teşvik etti. Erkeklerden duygularını ifade etmeleri istendi. Herkesin ağlamasına izin verildi.

Sonra geri itme başladı. Bir kısmı, feminizmin kazanımlarına karşı devam eden muhafazakar direnişten kaynaklandı. Bir kısmı parayla ilgiliydi. Ve bir kısmı, kadın ve erkeklerin ortadan kaldırmak için çok uğraştığı bazı klişeleri yeniden amaç edinen bir ilerlemecilik türünden ortaya çıktı.

Bu hamleler, 80’lerde kadın hareketine karşı bir tepkiyle başladı ve çoğu ideolojik olsa da, şaşırtıcı olmayan bir şekilde bir kısmı da parayla ilgiliydi. Kazançlı patlamalar ebeveyn olduğunda, oyuncak endüstrisi oyuncakları ayrı koridorlara yeniden böldü. Pogrebin, bu yıl da Ms. İnternetten bir oyuncak sipariş ettiğinizde ‘Kız için mi yoksa bir uzunlukta mı’ diyorlar. ‘Bu çocuk doğayla mı yoksa böceklerle veya dinozorlarla mı ilgileniyor’ demiyorlar. ‘Kız mı erkek mi?’ Bu, 70’lerde ve 80’lerde gitmişti. Ama bunların hepsi geriye doğru kaydı.”

Elbette giyim, oyuncak ya da kitapların cinsiyeti belirlendiğinde, o ürünleri satan şirketler daha çok para kazanıyor. Lori Rotskoff ve Laura L. Lovett, 2012 tarihli “Olmakta Özgür Olduğumuz Zamanlar: Bir Çocuk Klasiğine ve Yarattığı Farka Bakmak” başlıklı antolojilerinde dehşet içinde, “Kaba ticaricilik gerçek renklerini gösterdiğinde, pembe ve mavi donar. ‘Mor yaparlar, yeşil yaparlar, ebeveynler kız ve erkek çocukların farklı oyuncaklara, kitaplara, web sitelerine ve bilgisayar oyunlarına ihtiyaç duyduğu varsayımına her inandıklarında karı katlayarak artırırlar.

Bu tür klişeler, Mel Brooks ve Marlo Thomas’ın çok sevilen “Boy Meets Girl” skeçinde verdiği dersleri yalanlıyor. kokteyl garsonu. 1980’de, üçüncü sınıf sınıfımın kitabın oyun versiyonunu canlandırdığı Main Street School’da, bunlar en gıpta ile bakılan rollerdi. Herkes o bebeklerden biri olmak istedi! bölümü anlamadım ama yaptı mesajı al Diğer özgürleşmiş çocuklar gibi, ben de bir kız olduğum biyoloji biliminin gerçekliğini kabul ettim ve pembe elbiselere ve Barbie’lere yönelmem gerektiğini söyleyen cinsiyetçi toplumsal gelenekler kurgusunu reddettim.

Şimdi bu ilerlemeleri kaybetme riskiyle karşı karşıyayız. Çocukları toplumsal cinsiyetten kurtarmak yerine, bazı eğitimciler çocuklara küçük yaşlardan itibaren kendilerine yapıştırmaları için bir dizi etiket -cinsiyet kimliği, cinsiyet rolü, cinsiyet performansı ve cinsiyet ifadesi- sunarak ikiye katladılar. Bazıları cinsiyetin insanlara doğumda “tanıştırıldığını”, aynı zamanda insanlarda cinsiyetin bir spektrum olduğunu öne sürecek kadar ileri gider (kabul edilen bilim insanlarda cinsiyetin temelde ikili olduğunu ve çok az sayıda insanın interseks özelliklere sahip olduğunu kabul etmesine rağmen) ). Tüm bunların etkisi, bugün her iki cinsi de toplumsal cinsiyet kalıp yargılarından kurtarmaya çalışmak yerine, insanları – özellikle çocukları – her zamankinden daha fazla cinsiyete göre tanımlamamızdır.

Oh, Thomas ve Harry Belafonte’nin anne ve babaların – ve buna bağlı olarak, ebeveyn olup olmadıklarına bakılmaksızın kadın ve erkeklerin – artık gelenekçi beklentiler tarafından geride tutulmaması gerektiğini önerdiği “Ebeveynler İnsandır” günleri için. Rotskoff ve Lovett’in belirttiği gibi, “kabul edilebilir ‘erkek’ veya ‘kız’ davranışının hakim normlarını aşabileceklerini.” Temelde herkesin “cinsiyete uygun olmayan” olmakta özgür olduğunu. (2015’te Thomas’a “Özgür Olmanın” transseksüel haklarına uyup uymadığı sorulduğunda, mesajının herkesi kapsadığını söylediğini belirtmekte fayda var.)

Çocukların özgürce koştuğu o topraklara gelince, artık çok az koşuşturma var. Serbest çalışan ebeveynlik konusundaki çabalara rağmen, çocuklar her zaman üzerinde gezdirilir: Okulda GoGuardian ve ClassDojo gibi gözetim sistemleri ve ebeveyn portalı tarafından. Boş zamanlarında, akıllı saatlerine ve telefonlarına yerleştirilmiş konum cihazlarıyla. Evde, dadı kameraları ve akıllı cihazlarla. Ve muhtemelen çocuklar vardırBiri “Akşam yemeği!”

Çocukları hapsetmenin yeni yollarını bulduk.

2012’de “Free to Be”nin 40. yıldönümünde Marlo Thomas ile röportaj yaptığımda bana “Fikirlerin asla modası geçemez” demişti. Ancak 35. yıl dönümü yeni resimli bir baskıya sahipken ve 40. yıl Slate ve CNN gibi yerlerde bir deneme ve öykü antolojisi ile kutlanırken, 50. yıl dönümü sessizce kayıp gitti, ancak NPR’de sunucunun not ettiği kısa bir bölüm için ardından “cinsiyet söz konusu olduğunda büyük değişiklikler” ve albümün bazılarını “tarihli” olarak adlandırdı.

Olumlu değişiklikleri kaybetmeyelim. Hâlâ yaygın olarak bulunabilen kitabı neden yeniden açmıyorsunuz? Albümü çocuklarınız için Spotify’da dinleyin. Bu, saati biraz geri sarmanın aslında ileriye doğru gerçek bir adım olacağı bir durumdur.

The Times yayınlamaya kararlı çeşitli harfler editöre. Bu veya makalelerimizden herhangi biri hakkında ne düşündüğünüzü duymak isteriz. İşte bazıları ipuçları . Ve işte e-postamız: [email protected] .

The New York Times Görüş bölümünü takip edin
Facebook , Twitter (@NYTopinion) ve instagram .