Şili eski başkanına böyle veda ediyor

Fantestik lady

Global Mod
Global Mod
Sebastián Piñera'nın kazada ölümü

Piñera'nın Salı günü helikopterini kullanırken ölmesi, aynı anda Valparaíso'da 131 kişinin ölümüne yol açan mega yangınların yasını tutan ülkeyi şok etti.

Birinci ve ikinci dönemlerinde (2010-2014 ve 2018-2022) Piñera hükümetine muhalefeti temsil eden Gabriel Boric, Pazartesi günü eski cumhurbaşkanıyla yangın felaketine yönelik yardımı koordine etmek için görüştüğünü söyledi.

Boric, Santiago'daki eski Kongre'de tüm kabinesinin ve siyasi yelpazenin her yerinden liderlerin önünde, “Geçmişte yaşadığımız toplumsal farklılıklara rağmen, yardım ve tavsiye vermekten asla çekinmediğini kabul ediyorum ve takdir ediyorum.” dedi.

Sevgiyle kucaklaşmalar ve Piñera'nın cenazesi

RODRIGO GARRIDO
(REUTERS)

Piñera'nın ölümünü öğrendikten sonra derhal üç günlük devlet cenaze töreni yapılmasına karar veren 37 yaşındaki mevcut başkan, “Hükümeti döneminde şikayetler ve suçlamalar bazen adil ve makul olanın ötesine geçti” diye itiraf etti.

Yöneticinin jestleri Piñera'nın dul eşi Cecilia Morel ve dört çocuğu tarafından vurgulandı ve Boric'e şefkatle sarılarak teşekkür etti.

Magdalena Piñera, Ekim 2019 protestolarından sonra babasının son hükümetine damgasını vuran sosyal ve siyasi bölünmeye atıfta bulunarak, “Bu anma töreninin bu ülkede birliğin ve sivil dostluğun yeniden ortaya çıkmasına hizmet etmesini umuyorum” dedi.

Eski Hıristiyan Demokrat başkan Eduardo Frei'nin (1994-2000) sözlerini takiben, sosyalist Michelle Bachellet (2006–2010 ve 2014–2018), Piñera'yı “hem diktatörlükte hem de (sosyal) salgında kurumsal çözümü seçen” bir politikacı olarak vurguladı. oylama yoluyla halkın sesini duyurmak”.

Eski başkanın tabutu askeri törenle katedrale nakledildi, ardından La Moneda başkanlık sarayında haraç verildi ve daha sonra özel bir törenle Santiago'daki Parque del memoria mezarlığına gömüldü.