Şimdi Nasıl Yaşıyoruz?

Dahi kafalar

New member
Ben kedere yabancı değilim. Sonuçta, yaklaşık 65 yıldır hayattayım. Ve neredeyse 40’ını psikoterapist olarak, insanların kederini ebe olarak geçirdim: Çocuğu öldükten sonra ayrılan çift, çünkü birbirlerine kaybı hatırlatıyorlar, ölen kocasına yemin eden kadın her gece onunla konuşuyor, üç yıl geçmesine rağmen ölen karısının dolabını temizleyemiyor.

Herhangi bir terapist size ölümün keder için tek fırsat olmadığını söyleyecektir. Bağlandığımız her şeyin yasını tutabiliriz: bir evcil hayvan, bir iş, bir ev, bir yaşam biçimi. Yas sırasında, bizim için en iyi olan şey -sevme yeteneğimiz- acımızın kaynağı olur. Tüm kederlerin uzun sürmemesi ve acımasızlığı karşısında sersemlemiş bir yaşamda dolaşmak yerine herkesin yeniden sevebilmesi bir mucize. Ve herhangi birinin, kederin aşamaları ve zaman sınırları olduğuna veya kederden ne bekleyebileceğimizi bilmek için nasıl çalıştığı hakkında yeterince bilgimiz olduğuna gerçekten inanması şaşırtıcıdır.

İşimin beni kederin tüm çeşitleriyle tanıştırdığını düşündüm. Ama sonra bir tane daha aldım. Kasım 2019’dan beri, küçük bir New England kasabasının ilk seçicisiyim (nüfus: yaklaşık 1.575). Bu demek oluyor ki ben onun icra kurulu başkanıyım, aynı zamanda polis şefi, ağaç bekçisi ve mezarlık sancağıyım ve İskoçya Cemaat Kilisesi’nde saati kuruyorum.

Yeni işin eskisi ile sandığınızdan veya en azından benim düşündüğümden çok daha fazla ortak noktası var. Her iki durumda da mutsuz insanlar, kendilerini rahatsız eden şeyin ne olduğunu söylerler ve bu konuda bir şeyler yapmamı beklerler (hatta talep ederler). Bununla birlikte, yüksek vergiler veya su basmış fırtına kanalizasyonlarıyla ilgili endişelere yanıt vermek, genellikle bir şikayetçinin geçmiş travmasının kazısını gerektirmez; Bir telefonla sorunu çözebildiğimde hiç ummadığım bir şekilde mutlu oluyorum.

Amerikan Psikiyatri Birliği geçen sonbaharda Ruhsal Bozuklukların Tanısal ve İstatistiksel El Kitabına uzun süreli yas bozukluğunu eklediğinde, örgütün başkanı Vivian B. Pender, şunları açıkladı: “İçinde yaşadığımız koşullar” insanları uzun süreli keder nöbetlerine karşı daha duyarlı hale getirdi. Dernek, Covid ölümlerine ek olarak, Amerikalıların o sırada “Afganistan’daki durgunluk, sel, yangın, kasırgalar ve silahlı şiddet” dahil olmak üzere devam eden birçok felaketle karşı karşıya olduğunu kaydetti.

Dr. Pender, birini kaybettiyseniz “kendinizle kontrol edin” dedi. “Bu koşullarda yas merkezi, ama belirli seviyelerde değil ve günün büyük bir bölümünde değil, aylardır neredeyse her gün. Yardım mevcuttur.”

Dr. Pender’ın yorumları, derneğin uzamış yası olası bir zihinsel bozukluk olarak tanımlamasıyla, yaklaşık on yıl önce başlayan bir sürecin doruk noktası oldu. uzun süreli yasın beyin kimyası, uzun süreli yas bozukluğu ve depresyon arasındaki fark ve çeşitli konuşma ve ilaç terapilerinin faydaları. Nöral devreleri belirlediler, tanı kriterlerini keskinleştirdiler ve tedavi rejimleri geliştirdiler. Bunun için My Grief adlı çalışma altında bir uygulama bile var.

Eleştirmenler, ben de dahil olmak üzere, psikiyatrinin hayata bir başka müdahalesi olarak nitelendirerek, uzamış yas bozukluğunu yas tutmayı, ne olursa olsun, herhangi bir biyolojik belirteç bulunmadığına ve henüz kimsenin buna sahip olmadığına dikkat çekti. Bırakın keder kadar karmaşık bir deneyim bir yana, sinirsel devrelerin herhangi bir deneyime nasıl yol açtığını anlamaya yaklaşın.

Ancak, yeni teşhisin zaten tam olarak bir teşhisin yapması gereken şeyi yaptığını kabul etmeliyiz – acı çeken insanlar için kaynaklar toplamak ve onların acılarına dikkat çekmek. Uzamış olsun ya da olmasın, keder vesileleri çoğalıyor gibi görünüyor ve yas tutanların Covid ya da savaş ya da iklim değişikliği nedeniyle kaybedilmesinden daha fazlası var. Kutuplaşmış, felç olmuş siyasetimizle birleştiğinde, bu felaketler kültürel, politik ve doğal dünyalarımızın temellerini tehdit ediyor gibi görünüyor. Kederi zihinsel bir bozukluğa dönüştürmek, en azından yüz yüze olduğumuz kayıpların muazzam büyüklüğüne ve hepsinin altında yatan yaslara dikkat çeker: tanıdıkların kaybı.

Kayıpların düzensizlikleri ile sık sık karşılaşıyorum. Bazen, bir çiftin aşırı dozdan ölen oğulları için satın aldıkları mezarlık arsasının yeri konusunda öfkeli olması gibi, bu barizdir. Diğer zamanlarda, örneğin bir balıkçılık ruhsatı başvurusunda bulunan birinin Belediye Binası’nda zorunlu kıldığımız maskeleri Nazizm’e benzetmesi veya genç bir çift, kucağında bebek, bana yeni imzaladığım tabanca izinlerini söylemesi gibi, pek de burnu havada değil. çünkü onlar kendilerini savunabilsinler ama bir kadının, Başkan Biden’a oy veren insanlara yönelik bir müstehcenlik ile komşusunun bayrağı hakkında bir şey yapılıp yapılamayacağını sormak için ne zaman veya ne zaman çağırdığını tam olarak söyleyemezler.

Ama onu görmek için biraz gözlerinizi kısmanız gerekse bile, kayıp her zaman oradadır, öfkenin arkasında pusuya yatmaktadır: kontrol kaybı, kesinlik, sıkı çalışmanın ve ısrarın bir tıslama ile tıslayacağına dair güven kaybı. öngörülebilir ve güvenli bir hayat.

Kasabamın bir Donald Trump kasabası olduğunu tahmin etmiş olabilirsiniz ve haklısınız: Burada Hillary Clinton ve Bay Biden’ı kolayca yendi ve MAGA şapkaları burada kamyonların veya inşaat ekipmanlarının reklamını yapmak kadar yaygın görünüyor. . O kapaklarda yazan kaybı görmek için gözlerini kısmana gerek yok. Nostalji, en azından hayal gücünde, öncekine duyulan özlemden ve ona yeniden sahip olma arzusundan başka nedir? Öfke, değerli bir şeyin sonsuza dek gittiğinin farkına varmaya eşlik eden çaresizliği savuşturmanın bir yolu değil mi?

Aydınlanma rüyasının hüküm sürdüğü zaman için de nostaljik biriyim. Bu hoşgörü, farklılıklarımızı öne çıkaracak ve böylece akıl, gerçekleri ortak paydamız olacak şekilde çözebilecektir. Bu adalet ve özgürlük farklı yönlere çekebilir ama bizi ayırmaz. En azından bir virüsle savaşmak için birleşebiliriz. Aynı zamanda, ortak bir dünyanın yasını tutmak şöyle dursun, kaybedilen şey üzerinde bile anlaşamayacağımız kadar bütünlüklü bir ortak dünyanın yeni başlayan kaybından dolayı kahroldum, kalbim sıkıştı. Veya bu konuda, parçaları toplayın ve onlardan daha iyi bir şey yapıp yapamayacağımıza bakın.

Belki de Amerikan Psikiyatri Birliği, uzun süreli kederi bir hastalığa dönüştürmekte ve bu iddiayı desteklemek için dünya çapında tarihi felaketlerin çeşitliliğini göstermekte haklıdır. Teşhis, tedavi edilecek hatalı beyin devrelerinin bulunmasına yol açacağından değil, bildik dünyamızın tedarik zincirindeki halkalar zayıflayıp koptuğu için, öfke ve suçlamanın arkasında yas olduğunu hatırlatmamız gerekebileceğinden, biz de olabiliriz. uzun bir yas çağına giriyoruz ve birbirimizden başka kayıplarımız için bizi teselli edecek ya da birlikte yeni bir şeyler inşa edecek kimsemiz yok.

Gary Greenberg, son olarak “The Book of Woe: The DSM and the Unmaking of Psychiatry” adlı dört kitabın yazarıdır. Harper’s’ta katkıda bulunan bir editördür.

The Times, editöre çeşitli mektuplar yayınlamaya kararlıdır . Bu veya makalelerimizden herhangi biri hakkında ne düşündüğünüzü duymak isteriz. İşte bazı ipuçları . Ve işte e-postamız: [email protected] .

Facebook , Twitter (@NYTopinion) üzerinden The New York Times Opinion bölümünü takip edin ) ve Instagram .