Sinema İzleyicileri Artık Neden Evde Kalıyorlar?

Dahi kafalar

New member
Gelen kutumuzdan daha fazlası:

• Elon Musk ‘Tren Kazası’
  • Kadın Sağlığı
  • Chatbot Tuzakları
“Armageddon Time” gibi bazı filmler, sinemalarda yalnızca üç hafta kaldıktan sonra artık dijital olarak kiralanabilir hale geliyor. Kredi… Anne Joyce/Focus Özellikleri

Editöre:

“Oscar İçin Yapılmış Prestijli Filmler, Etkilemede Başarısız” (ön sayfa, 9 Aralık):

Teknoloji, izleyicilere yalnızca filmler büyük bir ekran ve büyük konuşmacılar için haykıracak kadar büyük olduğunda sinemaya gitmeyi öğretiyor. Hiç bitmeyen Marvel taksitlerini, gürültülü, kinetik aksiyon filmlerini ve tabii ki hafta sonları çocuklarını evden çıkarmak isteyen ebeveynler için güvenilir bir çekiliş olan Disney/Pixar filmlerini düşünün.

Alışılmadık derecede manzaralı olmadıkça, en ciddi, karakter odaklı Oscar adayları özel bir geziyi derecelendirmez. Rahatlık ve rahatlık adına, insanlar bu başlıkları evde yayınlamak için giderek daha fazla bekleyecek. Bunun değişeceğinden şüpheliyim.

Ciddi dramlar sergileyen tiyatrolar artık, gelişmiş yiyecek ve içecek servisi ve hatta ücretli bir üyelik yapısına ve diğer bağış toplama faaliyetlerine izin veren kar amacı gütmeyen statüye geçiş dahil olmak üzere diğer gelir kaynaklarına güvenmek zorundadır. Bu yaklaşım bile yalnızca daha varlıklı veya yoğun nüfuslu bölgelerde işe yarayacaktır.

Sonuç olarak, sinema salonları için zorlu bir ortam olmaya devam ediyor. Ne yazık ki bu da değişmeyecek.

John Farr
Bedford, New York
Yazar, Bedford Playhouse’un kurucusudur.

Editöre:

Kocam ve ben (88 ve 83 yaşlarında) sinema tutkunuyuz ve – akış öncesi – yüksek kaliteli, “prestijli” filmleri bir önceki veya haftada iki kez izlemeye giderdik. Sinema salonuna gitmeyeli üç yıl oldu.

Covid kesinlikle rol oynadı ama şimdi Covid riski azaldığına göre hala sinema salonlarına dönmedik. Neden? Niye?

Kocam işitme engelli ve alt yazı yazmaya güveniyor. Film sırasında sık sık tuvalete gitme ihtiyacı duyarız. Sinemaya gitmek için kolayca 20 dolardan fazla para harcayabiliriz (benzin ve park ücreti hariç).

Evde 61 inçlik bir televizyon ekranımız var. Altyazı her zaman açıktır ve gerekirse sinemayı kolayca durdurabiliriz. Sinema salonlarının değil, bize uygun olan zamanlarda film izleyebiliriz. Ayrıca, bir akış kanalına yıllık 100 ABD doları abonelik, tiyatro fiyatlarından çok, çok daha ucuzdur. Tek yapmamız gereken bir filmin yayınlanmasını beklemek. Bekleme genellikle bir ay kadar kısadır.

neden biz durmadansinema salonuna geri dönmek mi?

Ellen Shaffer Meyer
Wilmington, Del.

Editöre:

Son zamanlarda Oscar adayı olan filmler hakkındaki ufuk açıcı makaleniz, stüdyoların hala dünyanın eski haline döneceğini düşündüklerini gösteriyor.

TV, ardından VHS ve DVD’ler ve şimdi de akış, insanların filmleri yeni şekillerde tüketmesine izin verdiği için sinemaya gitme onlarca yıldır düşüşte. Aslında, 1995 ile 2019 yılları arasında ABD’deki toplam sinema kabulü sayısı neredeyse hiç değişmemişken, nüfus yüzde 23 artmıştı. Ardından pandemi geldi.

Yayın savaşları yatıştıkça, pandemi ile hızlanan tiyatro girişlerindeki düşüşün devam edeceğine şüphe yok. Bu yıl sinemalarda gösterime giren en başarılı filmler, çoğunlukla aynı anda binlerce ekranda gösterilen gençlik ve aile odaklı mega devam filmleri oldu.

Stüdyolar ne yazık ki tiyatro modelini, bir düğmeye basarak hizmetleri değiştirebilen kararsız bir izleyici kitlesi için içeriğin büyük maliyetlerle üretilmesi gereken sürdürülemez akış rekabeti ile destekledi. Disney ve Netflix’teki karışıklık sadece başlangıç.

İleriye dönük bir yol var, ancak bu, yeni düşünme ve muhtemelen daha düşük bütçeler ve sinema gösterimi için esnek bir yaklaşım gerektiriyor. Umarım bu, sadece mega gençlere yönelik franchise’lar yerine değerli orijinal filmlerin yapımına ve sergilenmesine izin verecektir.

İbrahim Ravid
New York
Yazar, Yeshiva Üniversitesi Syms School of Business’ta finans profesörüdür ve film endüstrisini kapsamlı bir şekilde araştırmıştır.

Editöre:

Geçen yılın “yetişkinler için filmlere” mali felaket getirdiğini bildiriyorsunuz. Studios, “Kasım 2022’nin piyasayı daha doğru bir şekilde okumasına karar verdi. O zamana kadar, koronavirüs bu kadar karmaşık bir faktör olmayacaktı.”

Biz yetişkinlerin bu güzel filmlere ilgi duymadığımızdan değil. 88 yaşındaki bir kadın olan benim gibi birçok savunmasız insan için hala Covid zamanı. Aslında, “Tár”ı izleyen bir arkadaşım bana bunun harika olduğunu ama evde değil, büyük ekranda izlenmesi gerektiğini söyledi.

Gerçekten Covid bitene kadar sinemaya gitmeyi bekliyorum değilzorlaştıran bir faktör.

İris Kaufman
Peabody, Mass.

Editöre:

Sinema salonuna katılımın azalmasının bir nedeni olarak belirtilmeyen bir şey, çok sayıda reklam ve gelen ilgi çekici yerlerdir. Ben şahsen gidip öne çıkan filmi görmek ve reklamlarla ve gelecek cazibe merkezleriyle boğulmamak istiyorum.

Geçenlerde evde “Tár”ı izledim ve tüm bu dağınıklığın arasında oturmak zorunda kalmadan bunu yapabildim. Bu nedenle tiyatrolardan kaçınmakta yalnız olmadığımdan şüpheleniyorum.

Donna Fletman
Palm Springs, Kaliforniya

Editöre:

“2001: A Space Odyssey” ve “Titanic” gibi filmler yapın. Harika bir hikaye, oyunculuk, sinematografi. Olgun insanlar daha sonra sinemaya gidecek. Kahretsin, bu seksenlik gidecek.

Gail Dewees
Denville, NJ

Elon Musk ‘Tren Kazası’

Twitter’ın sahibi Elon Musk, şirketin meşru ekibini yenileyerek maliyetleri düşürmeye devam ediyor. Kredi… Mark J. Terrill/İlişkili Basın

Editöre:

“Musk, Twitter’ın Meşru Ekibini Sallıyor ve Savaşa Hazırlanıyor” (Business, 14 Aralık):

Twitter’ın iflas başvurusu yapması için bir şeyler ayarlıyor gibi bir görüntü var. Faturaları ödememek, personeli işten çıkarmak, nakit akışının çökmesi. Her şey o yöne gidiyor. Alacaklılar için hazırlanma zamanı. Belki iflasa bile zorlayabilir.

Yapılacak en iyi şey (burada mali çıkarım yok) bir şekilde Elon Musk’ı çıkmaya zorlamak, alacaklıların işi devralmasını sağlamak ve Twitter’ın içine büyüdüğü zehirli karmaşadan kurtulmaktır.

Bu başlangıç olacak ve Bay Musk çığlık atacak ama işleri yürütmesi için bir yetişkini işe almak, bu tren enkazından bir miktar değer kurtarmanın tek yolu.

Fred Elliott
Milford, mas.

Editöre:

The New York Times’ın belirli bir vatandaşın attığı her adıma Elon Musk’a gösterdiği kadar ilgi gösterdiği en son sefer bu kadar sıcak olmamıştı.

Belki iki günde bir yarım düzine kadar makaleyi kesebilir misiniz? Orada haber değeri olan başka bir şey olmalı.

jeff blake
Portland, Maine

Kadın Sağlığı

Başkan Biden, Evliliğe Saygı Yasası için Beyaz Saray’da ayrıntılı bir imza töreni düzenledi. Kredi… The New York Times için Oliver Contreras

Editöre:

“Biden Eşcinsel Evliliği Koruma Yasasını İmzaladı” (haber makalesi, 14 Aralık):

Bu ne çabuk oldu. Bu arada, Kongre’nin bir kadının kürtaj da dahil olmak üzere kendi sağlık deva kararlarını verme hakkını kanunla düzenlemek için 50 yılı vardı. İkiyüzlülüğü başka gören var mı? Adaletsizlik mi?

Eşcinsel ve ırklararası evliliğin korunması gerektiğine yürekten katılıyorum, ancak sağlık deva kararları verme haklarına karşı çıkan kadınlar da öyle.

Jane Horowitz
Chicago

Chatbot Tuzakları

Yapay zeka araştırmacısı Jeremy Howard, küçük kızından son teknoloji bir yapay zeka sohbet robotu sistemi kullanmasını istedi. Kredi… The New York Times için David Kelly

Editöre:

“Chatbot’lar Şaşırtabilir Ama Aynı Zamanda Yalan da” (Business, 12 Aralık):

İnternetteki büyük gerçek ve kurgu denizinin artık gerçek zamanlı konuşmalara ve soru-cevap oturumlarına damıtılabilmesi şaşırtıcı değil.

Kuşkusuz, bu çok faydalı bir araç olabilir. Bununla birlikte, endişe, insanların kayıtsız hale gelmesi ve bireysel eleştirel düşüncenin yerine geçmesi için buna güvenmesidir.

Makaleyi okuyunca aklıma yakın zamanda sahnelenen “A Man of No Importance” müzikalinden bazı diyaloglar geldi.

Bir karakter, “Keşke senin hayal gücün bende olsaydı, dostum” diyor. Diğeri cevap verir: “Yapıyorsun, sadece kullanmıyorsun.”

Brent Sverdloff
Renbeck, NY
Yazar bir eğitimci ve hafıza ile ilgili kitapların yazarıdır.