Stephen Sondheim İçin Bir Şarkı, Julie Andrews ve Diğerleri

Dahi kafalar

New member
Editöre:

“Stephen Sondheim, 1930-2021: Broadway Müzikalini Yeniden Şekillendiren Virtuoso” (ölüm ilanı, ön sayfa, 27 Kasım):

Stephen Sondheim’ın ölümü, Amerikan Broadway müzik çağını derinden ve kararlı bir şekilde kapatır. Bu sadece başka bir büyük bestecinin ölümü değil, son 70 yıldır bildiğimiz modern Amerikan türünün de sonu.

Endüstrinin devleri artık yok: Rodgers ve Hammerstein, Jerry Herman, Frank Loesser, Jerome Robbins, Michael Bennett, Bob Fosse, Hal Prince. Katkıları birçok kalıbı ve yeni bir çığır açtı. Zarfı zorlayan, ancak her zaman Amerikan müzikalinin en iyi geleneklerine batmış olan orijinal kreasyonlarıyla karşılaştırılabilir hiçbir şey olmamıştır.

İronik olarak, olağanüstü şöhretine rağmen Steve bana sürekli hatırlatıyordu: “Bir ödül daha ve bir övgü ama benim şovlarım para kazandırmıyor. ”

John Breglio
New York
Yazar, 40 yıl boyunca Bay Sondheim’ın avukatı ve temsilcisiydi.

Editöre:

Bu kadar taptığımız bir dahinin başına gelmemeli! Düşüncelerimden asla uzak olmayacak. Ondan alıntı yapmak için:

Bir gün geçmiyor
Tek bir gün değil
Ama sen bir yerlerde hayatımın bir parçasısın
Ve kalacak gibisin.

Gerçekten sen olacak,sevgili Steve.

Julie Andrews
Long Island, N.Y.
Yazar, oyuncu, şarkıcı ve yazardır.

Editöre:

Saat 17.00’den kısa bir süre sonra sevgili bir arkadaştan gelen bir mesaj. m. Cuma: “Omg Sondheim. ”

Ne anlama geldiğini hemen anladım.

Stephen Sondheim, dünya olaylarını etkileyen bir başkan değildi. Ancak, 20. yüzyılın ikinci yarısında kültürel manzara üzerindeki etkisinin göz ardı edilemeyeceği tartışılmaz.

Bu ayın başlarında pandemiden bu yana “Şirket”in ilk performansına katıldım. Evin ışıkları kapanmadan kısa bir süre önce, zaten fazlasıyla enerjik olan seyircilerden bir mırıltı yükseldi ve Bay Sondheim’ın birkaç sıra önümde oturduğunu gördüm. Tabii ki seyirciler ayağa kalktılar (“Herkes ayağa kalksın!”) Onu gök gürültülü bir şekilde alkışladı, bu onun hakkıydı. Kendi şovlarından birine katıldığında genellikle seyircilerin en coşkulu üyesi olduğunu duymuştum ve bunun o gece doğru olduğunu söyleyebilirim.

Hiç tanımadığım ama çalışmalarıyla hayatımı ve sanata bakış açımı büyük ölçüde etkilemiş birinin bu kaybını hâlâ işliyorum. Stephen Sondheim’ın olmadığı bir dünya hayal etmek ve bir sonraki şovunu artık dört gözle bekleyemeyeceğimizi anlamak zor.

Sanırım “özür dilerim-minnettarım. “Teşekkürler, Bay Sondheim.

Jeffrey Sosnick
New York

Editöre:

Stephen Sondheim’ın çalışmalarının uzun zamandır hayranı olan bir gazeteci olarak 1994’te aklıma çılgınca bir fikir geldi: Onun eserlerine ayrılmış bir dergi başlatacaktım. İznine ihtiyacım yoktu ama ona bir mektup yazdım. Şaşırtıcı bir şekilde, bir Pazar öğleden sonra beni aradı. Bir dergiye koyacak pek bir şey olmayacağını düşünmesine rağmen fikrin iyi olduğunu söyledi.

Daha sonra yazdığı şov hakkında üç saat konuştuk: “Tutku. Dayandığı İtalyan filmi Passione D’Amore’u görüp görmediğimi sordu. ” bende yoktu. Ertesi hafta, filmin bir video kaseti postaya geldi. Stephen Sondheim böyle bir adamdı.

Paul Salsini
Milwaukee
Yazar, The Sondheim Review’un kurucusu ve eski editörüdür.

Editöre:

Büyük kırmızı harflerle yazılmış “Stephen S” yazan bir tabelayı gergin bir şekilde tutuyorum. Ben onu görmeden o beni fark ediyor. Küçük, yıpranmış bir gece çantasıyla ve kendine özgü çarpık gülümsemesiyle yaklaşıyor. Onu Dallas’taki Turtle Creek’teki Rosewood Mansion’daki süitine götürürken rahat ve canlı sohbet beni rahatlatıyor. Bazı yeni fikirlerin ortasında olduğu için süitte onu bekleyen bir kuyruklu konser piyanosunun olmasından heyecan duyduğunu söyledi.

Ertesi akşam Dallas Sanat Müzesi’nde, Dallas Beşeri Bilimler ve Kültür Enstitüsü için bir gala bağışı etkinliğinde sahne alacağız. Sahneye çağrılmayı beklediği yeşil odaya giriyorum.

Ayağa kalkarken, hafif gür kaşları, parıldayan gözleri ve siyah ceketinin omuzlarına dökülen kepek pulları ile bana babamı hatırlatıyor. Onu üzerimden atmama izin verip vermeyeceğini soruyorum. “Kesinlikle ve çok teşekkür ederim canım” diyor. Cevap veriyorum, “Bu benim için bir zevk, Bay Sondheim. “Sahneye çıkıyor.

Laurie-Jo Straty
Dallas