Sudan’daki Kızılderililer, ordu ve paramiliter güçler arasındaki çatışmanın ortasında içeride kalmalarını istedi

Dahi kafalar

New member
İki taraf, çatışmayı başlatmakla suçlandı.

Hartum, Sudan:

Sudan’daki Kızılderililer, paramiliter güçler ve düzenli ordunun üslere karşılıklı saldırılar gerçekleştirmesi nedeniyle başkentte meydana gelen patlamalar ve açılan ateşin ardından ülkenin Afrika ulusuna yönelik misyonu tarafından sığınmalara davet edildi.

“Bildirilen silahlı çatışma ve çatışmaların ışığında, tüm Kızılderililere aşırı önlemler almaları, evlerinde kalmaları ve acilen geçerli olmak üzere dışarı çıkmamaları tavsiye ediliyor. Lütfen sakin olun ve güncellemeleri bekleyin.”

TÜM KIZILDERİNLERE NOT

BİLDİRİLEN VURUŞLAR VE CİHAZLARLA İLGİLİ OLARAK, TÜM KIZILDERLERİNİN MAKSİMUM ÖNLEMLER ALMASI, EVLERDE KALMASI VE ACİL ETKİLİ BİR KONUMDA DIŞARI ÇIKMALARI TAVSİYE EDİLİR. AYRICA LÜTFEN SAKİN OLUN VE GÜNCELLEMELERİ BEKLEYİN.

– Sudan’da Hindistan (@EoI_Khartoum) 15 Nisan 2023
Askeri lider Abdel Fattah al-Burhan ile iki numaralı paramiliter komutan Mohamed Hamdan Daglo arasında haftalarca süren gerilimin ardından, Cumartesi günü Sudan’da paramiliter Hızlı Destek Güçlerinin (RSF) düzenli orduya planlanan entegrasyonu üzerine şiddet patlak verdi.

Tanıklar, güney Hartum’daki bir RSF üssünün yakınında “çatışmalar” ve yüksek sesli patlamalar ve silah sesleri bildirdi.

RSF, tanıkların kamyonlar dolusu militanın havaalanı yerleşkesine girdiğini bildirmesinin ardından güçlerinin Hartum havaalanının kontrolünü ele geçirdiğini söyledi.

Havaalanı yakınlarında, Burhan’ın ikametgahı yakınında ve kuzey Hartum’da silah sesleri duyuldu. AFP haber ajansının bildirdiğine göre, topçu savunması sokakları döverken siviller saklanmak için koşarken görüldü.

İki taraf, çatışmayı başlatmakla suçlandı.

Açıklamada, “Hızlı Destek Güçleri, Cumartesi günü Hartum’daki Soba’daki kamplara giren ve oradaki paramiliter güçleri kuşatan büyük bir ordu gücü karşısında şaşırdı.” denildi.

“Her türlü ağır ve hafif silahla topyekun bir saldırı” sürüyor.

RSF, savaşçılarının Hartum’un kuzeyindeki Merowe’deki havaalanının kontrolünü de ele geçirdiğini söyledi.

Ordu, ağır çatışmalardan paramiliter güçleri sorumlu tuttu.

Ordu sözcüsü Tuğgeneral Nebil Abdallah, AFP’ye “Hızlı Destek Güçleri savaşçıları Hartum’da ve Sudan’ın başka yerlerinde çok sayıda ordu kampına saldırdı” dedi.

Çatışmalar devam ediyor ve ordu ülkeyi korumak için görevini yapıyor” dedi.

Askerler, Hartum’u kardeş şehirleri Omdurman ve Kuzey Hartum’a bağlayan Nil Nehri üzerindeki köprüleri kapattı. Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na giden yolu da kapattılar.

Askeri lider Burhan, ülkeyi sivil yönetime döndürmek ve 2021 darbesinin yol açtığı krizi sona erdirmek için bir anlaşma sağlama görüşmeleri konusunda iki numarası olan RSF komutanıyla anlaşmazlığa düşmüştü.

Analistlere göre, RSF’yi düzenli orduya entegre etme planı ana çekişme noktalarından biri.

İki adam arasında ayrıntılar üzerinde on bir saatlik pazarlık, iki kez sivil gruplarla geçişin ertelenmesi için bir yol haritası belirleyen bir anlaşmanın imzalanmasını zorunlu kıldı.

Düzenli ordu Perşembe günü yaptığı açıklamada, “ülke kendisini tarihi tehlikeli bir devrilme noktasında bulduğu için alarm verdiğini” söyledi.

Ordu, “RSF komutanlığı başkentte ve diğer şehirlerde güçleri seferber edip dağıtırken riskler artıyor” dedi.

“Silahlı kuvvetlerin liderliğinin rızası olmadan ve hatta koordineli olarak” gerçekleştirilen operasyonun “güvenlik risklerini artırdığı ve güvenlik güçleri arasındaki gerilimi artırdığı” belirtildi.

RSF, düzenli orduyla koordinasyon içinde çalıştığını ve savaşçılarının “güvenlik ve istikrarı sağlamak için ülke çapında hareket ettiğini” söyleyerek konuşlandırılmasını savundu.

2013 yılında kurulan RSF, on yıl önce dönemin Devlet Başkanı Ömer El Beşir’in savaş suçları suçlamasıyla Batı Darfur bölgesindeki Arap olmayan etnik azınlıklara karşı başlattığı Janjaweed milislerinden doğdu.

Son aylarda Daglo, 2021 darbesinin Sudan’da değişiklik getiremeyen ve bir aylık kitlesel protestoların ardından 2019’da ordu tarafından devrilen Beşir rejiminden geriye kalanları yeniden canlandıran bir “hata” olduğunu söyledi.

Beşir’in otuz yıllık iktidarı altında öne çıkan kuzey Sudanlı bir asker olan Burhan, darbenin daha fazla grubu siyasi sürece çekmek için “gerekli” olduğunu iddia etti.