Terör Manifestolarında Cevap Yoktur. Sadece Kendi Kendini Mitolojikleştirme Vardır.

Dahi kafalar

New member
Geçen Cumartesi, beyaz üstünlükçü silahlı bir saldırgan Buffalo’daki bir bakkalda 10 kişiyi öldürüp üç kişiyi yaraladığında, şimdiye kadar duymuş olabileceğiniz gibi Siyah Amerikalıları hedef aldı. Hatta mümkün olduğu kadar çok Siyah insanı öldürebilmek için demografik bilgileri doğrulamak için çekimden bir gün önce mahalleye gitti.

Muhtemelen sizin de duymuş olduğunuz gibi, 180 sayfalık bir manifestoda planlarını detaylandırdı, Siyahlara ve Yahudilere olan nefretini ve Dylann Roof gibi ırkçı toplu katillere olan hayranlığını dile getirdi. Ve medyadaki çoğumuzun ve diğerlerinin bu korkunç derecede yaygın silahlı saldırılardan sonra sıklıkla yaptığı gibi, silahlı adamın motivasyonlarını anlamaya çalışmak için manifestoyu taramakla meşguldük. Medyadaki meslektaşlarım bunu bir biyografi ya da belki de bir suç itirafı gibi okuyor gibi görünüyor.

Vox’taki eski işimde beyaz milliyetçiliği ve beyaz üstünlüğünü ele aldım. Ve yıllardır bu iki ideolojiyi de inceliyor ve düşünüyorum. Lisans derecemi tezimi Michigan’da Stalingrad Savaşı’ndan önce ve sonra Nazi propagandası üzerine yazdım ama çocukluğumdan beri beni büyüleyen Amerikan beyaz üstünlüğüdür. Beyaz milliyetçi mesaj panolarında saatler geçirdim ve çok basit bir nedenden dolayı internette ırkçı skeçler okudum: Benden, ebeveynlerimden ve ablamdan neden nefret ettiklerini bilmek istedim ve bir şekilde onların fikirlerini değiştirmelerini sağlayıp sağlayamayacağımı bilmek istedim. .

Yıllar içinde anlamaya başladığım şey, Buffalo’daki beyaz milliyetçi silahlı adamınki gibi manifestoların gerçekten okumaya değer olmadığı. Paylaşmak için yazılmıştır, ancak günah çıkarma değildirler ve harfi harfine okunmamalıdırlar. Manipülatiftirler.

Teröristlerin kendileri hakkında anlatmak istedikleri hikayedir, gerçek değil. Örneğin, Buffalo tetikçisinin manifestosu, hayvan istismarı geçmişinden bahsetmiyor. Kendi hikayesini yazan her yazar gibi, nasıl görünmek istediğine dair seçimler yapıyordu.

Bunun gibi kişilerin manifestolarının iki izleyici kitlesi vardır: ev halkı veya aşırı çevrimiçi insanların norm olarak adlandırabileceği şeyler ve gerçek inananlar. Normlar, çevrim içi ırkçıların dilinde pişmemiş, kasıtlı ironi katmanlarını benimsemeyen insanlardır – örneğin kripto para birimi ve çevre konusunda uzun bir süre – örneğin – teröristlerin Buffalo silahlı adam veya Christchurch, Yeni Zelanda veya Poway, California’daki nişancılar mesajlarını birleştirmek için kullanıyor. (Görünüşe göre Buffalo tetikçisi, Christchurch tetikçisinin manifestosunun bölümlerini doğrudan kopyalamış bile.)

Normal insanlar tipik olarak bir teröristin manifestosunu okurlar ve onu gerçek değerinden alırlar: Eğer X’ten ilham aldığını söylüyorsa, o zaman X’ten ilham almıştır.

2019’da Christchurch’te iki camide 50 kişinin hayatına mal olan silahlı saldırıdan sonra, Trump’ın eski kıdemli danışmanı Kellyanne Conway görünüşte çok saf bir okuyucuydu ve Fox News’e insanların katilin manifestosunu okuması gerektiğini söyleyerek, “Çoğu kişinin aksine, toplu atışlar, bu adam ön makbuzlarla geldi, eğer istersen. 70 sayfalık bir manifesto yayınladı ve sanırım herkes onu araştırdı, Donald Trump’ın adını aradı ve işte orada, bir kez. Ama aynı zamanda Çin’in ideolojisine de yakın olduğunu söyledi. Muhafazakar olmadığını, Nazi olmadığını söyledi. Sanırım kendisinden eko-natüralist ya da eko-faşist olarak bahsetti.” Christchurch tetikçisi Nazi olmadığını söyledi, yani Conway’e göre değildi. Ve Trump’a çok fazla takılmadı, bu yüzden eski başkanın söylediği hiçbir şeyden ilham almış olamaz.

Ve Buffalo atıcılarının manifestosu, Yahudi halkı ve Siyah halkı hakkında kaba ve saldırgan illüstrasyonlar ve tasvirler içeriyor olsa da, aynı zamanda, tetikçinin nasıl şiddetli bir ırkçı olduğunu açıkladığı bir soru-cevap bölümü ile kısmen bu normie izleyiciyi hedef alıyor. ve antisemit. Irkçı katile geçişini okuyucularına bir şekilde mantıklı gelecek bir bağlama yerleştirmeye çalışıyor: Eskiden böyle değildi, ama sonra Siyah Amerikalıların kötülükleri ve Amerika’nın suçları hakkında daha çok “öğrendi”. Yahudiler, memler ve çevrimiçi gönderiler aracılığıyla.

Gerçek inananlardan oluşan kitlesine gelince, aylardır ırkçı forumlarda ve Discord sunucularında onlarla çevrimiçi iletişim kuruyordu. Christchurch saldırısından ilham aldığı gibi, silaha sarılmak ve cinayet işlemek için eylemlerinden ilham alacaklarını ummuş olabilir. Öyleyse, manifestodan bazılarının toplu katliam için en iyi silahların tartışılmasıyla dolu olmasına şaşmamalı.

Bir sonraki teröristler muhtemelen onun kullandığı manifesto formatını kullanacaklar, çünkü manifestonun gücü metinde değil, bir katilin eylemlerinin büyük bir planın parçası olduğunu ima ederse çekebileceği büyü ve dikkattedir.

Buffalo’dan sonra, bana öyle geliyor ki, saldırganın sol eğilimli bir eko-faşist mi yoksa eski kafalı bir faşist mi olduğunu belirlemeye çalışmak, bir bakkal saatlerinde yaşlı insanları vurup öldürmesinden daha fazla dikkat edildi. evinden uzakta. Ve bu tam olarak bir terörist manifestosunun amacıdır – bir teröristin sözlerini, öldürdüğü insanlardan daha uzun süre halkın hayalinde yaşatmak.

Tarihçi Nicole Hemmer, The Times için 19 Mayıs tarihli bir makalesinde, talk show sunucusu Oprah Winfrey’in 1980’lerin sonlarında bir dizi beyaz milliyetçinin yer aldığı bir panele nasıl ev sahipliği yaptığı, ancak bunu bir daha asla yapmadığı hakkında bir hikaye aktardı. o anda onları açığa çıkarmaktan çok onları güçlendirmek için yaptığımı fark ettim.”

Beyaz milliyetçiliğinin dilini ve amaçlarını anlamak önemlidir, ancak bunu, bu insanların yazdıklarını büyüklüklerinden başka bir şeyin kanıtı olarak alarak yapamazsınız.

Beyaz milliyetçilerin terörü gerçektir, ancak manifestoları ve açıklamaları çoğu zaman değildir. Onları anlamayan bir izleyiciyi kandırmayı ve anlayan bir izleyiciye ilham vermeyi amaçlıyorlar.