Topluluk lideri Mohan Nannapaneni: “Amerika Birleşik Devletleri'nde her gün bir Hintlinin ölümüyle karşı karşıyayız”

Dahi kafalar

New member
TEAM Aid, Amerika Birleşik Devletleri'nde ve yaklaşık 25 ülkede yaklaşık 3.000 gönüllü çalıştırıyor.

New York:

ABD'de Hintli öğrenciler arasında meydana gelen bir dizi ölümle ilgili endişeler arasında, önde gelen bir topluluk lideri, örgütünün günde en az bir trajik vakayla ilgilendiğini söyledi ve Hindistan'dan gelen göçmenler arasında güvenliklerini sağlamak için farkındalık yaratma ihtiyacının altını çizdi.

Gönüllü olmayanlar derneğinin kurucusu Mohan Nannapaneni, “Abartmıyorum ama ülke genelinde her gün en az bir ölümle karşı karşıyayız, çoğunlukla genç öğrenciler veya yakın zamanda Hindistan'dan ABD'ye göç etmiş H-1B çalışanları arasında” diyor. kar organizasyonu TEAM Aid, PTI Çarşamba günü yaptığı bir röportajda söyledi.

H-1B vizesi, ABD şirketlerinin yabancı işçileri teorik veya teknik uzmanlık gerektiren uzmanlık gerektiren mesleklerde çalıştırmasına olanak tanıyan göçmen olmayan bir vizedir. Teknoloji şirketleri her yıl Hindistan ve Çin gibi ülkelerden on binlerce çalışanı işe almaya güveniyor.

TEAM Aid, ana odağı yurtdışında seyahat eden veya yurt dışında yaşayan ve kazalar, intiharlar, cinayetler veya sevdiklerinin ani ölümü gibi korkunç durumlarla karşı karşıya kalan Hint toplumu üyelerine yardım etmek olan benzersiz bir organizasyondur.

Nannapaneni, son zamanlarda Hindistan'dan gelen birçok öğrencinin “başlarının belaya girdiğini” ve maalesef bazılarının öldüğünü görmenin çok trajik olduğunu söyledi.

“Ama bu yeni değil. Tarihe bakarsanız, bu uzun yıllardan beri yaşanıyor ve ben de 2001'den bu yana topluma yardım etme konusunda aktif olarak yer alıyorum” dedi.

Hintli öğrencilerin araba kazaları ve boğulma nedeniyle trajik bir şekilde hayatlarını kaybettiği vakaların olduğunu söyledi. ABD'de uyuşturucu kullanımının arttığına ve ne yazık ki Hintli öğrencilerin uyuşturucu kullanımına ve aşırı doza yenik düştüğüne dair endişelerini dile getirdi.

TEAM Aid, ABD'de ve yaklaşık 25 ülkede yaklaşık 3.000 gönüllü çalıştırıyor ve yardım sağlamak için Hindistan büyükelçilikleri, konsoloslukları ve toplum kuruluşlarıyla birlikte çalışıyor.

Nannapaneni, “Onların geniş ailesi ve Hindistan'daki etkilenen kişi ile aileler arasında bir köprü oluyoruz” dedi ve örgütün ailelere ve bireylere, cenazelerin Hindistan'a geri gönderilmesine yardımcı olmak da dahil olmak üzere korkunç durumlarla başa çıkmalarına yardımcı olmak için “ne gerekiyorsa” yaptığını da sözlerine ekledi. yerel cenaze törenleri düzenlemek veya hastanelerde yardım etmek.

Son haftalarda ABD'de Hintli öğrenciler arasında meydana gelen bir dizi ölüm, yaygın endişelere yol açtı.

Geçen ay 25 yaşındaki Hintli öğrenci Vivek Saini, Georgia'da evsiz bir uyuşturucu bağımlısı tarafından dövülerek öldürüldü. Bilişim alanında yüksek lisans yapmak isteyen Syed Mazahir Ali, Chicago'daki evinin yakınında kimliği belirsiz kişiler tarafından vahşice saldırıya uğradı.

Hint asıllı öğrenci Sameer Kamath, bu hafta Indiana'daki ormanda ölü bulundu. Yetkililer, kendisinin başına isabet eden kurşun yarası nedeniyle öldüğünü söyledi.

Nannapaneni, örgütünün Hindistan'dan gelen öğrenciler arasında “gönüllü ve istemsiz” ölüm vakalarıyla ilgilendiğini söyledi.

“Birçok genç öğrencinin çeşitli nedenlerle intihar etmesine çok üzülüyorum” dedi. Ebeveynlerin çocuklarını yurtdışına okutmak için büyük paralar harcadığını ancak iş imkanlarının olmayışı öğrencilerde stres yarattığını ve bazı öğrencilerin intihar gibi aşırı adımlara başvurduğunu belirtti.

ABD'de eğitim almak, H-1B çalışma vizesini garanti etmez ve bu, bazen benzin istasyonlarında çalışmak ve hatta yasa dışı çalışmak gibi tuhaf işler yapan gençler üzerinde, Hindistan'a dönmek yerine ABD'de kalma konusunda büyük bir baskı oluşturuyor.

Nannapaneni, öğrenci intiharlarının “buzdağının sadece görünen kısmı” olduğunu söyleyerek alarma geçti. Ne yazık ki bu tür vakalar giderek artacaktır.

“Bunun durdurulması gerekiyor,” diyen öğrencilerin herkes için yeterli fırsat olmadığının farkında olması gerektiğini ve ABD'deki eğitimlerini tamamladıktan sonra Hindistan'a dönmeye hazır olmaları gerektiğini de sözlerine ekledi.

“Benim önerim öğrencilerin kendilerini riske atmamaları, yasa dışı, riskli işlere girmemeleridir. Anne babanızın büyük beklentileri var, siz de onların umudusunuz” dedi.

İstemsiz ölümlerin nedenleri arasında araba kazaları, boğulma, madde bağımlılığı ve akıl sağlığı sorunları yer alıyor. “Maalesef şu anda Amerika'da gördüğümüz şey uyuşturucu kullanımı sorunudur. Piyasada insanları öldüren çok sayıda sahte ilaç var.” Hintli öğrencilere ve işçilere yönelik hedefli veya ırkçı saikli saldırıların münferit vakaları olduğunu söyledi.

“Burada ayrıca çok sayıda ikinci nesil Hintli çocuk var” ancak Hindistan'dan gelen öğrencilerde ölüm oranı, burada doğup büyüyen öğrencilere göre daha yüksek. Bunun nedeninin “eğitim ve toplum anlayışı eksikliği” olduğu söylenebilir. Eğer bu değişirse bu ölümlerin mutlaka önüne geçebiliriz” dedi.

Nannapaneni, öğrencilerin Amerikan üniversitelerine ve kurumlarına öğrenci kaydetme konusunda büyük vaatlerde bulunan, sahte veya önemsiz olduğu ortaya çıkan ve öğrencileri zor durumda bırakan “eğitim danışmanlık ajanslarının” tuzağına düşmemeleri gerektiğini vurguluyor.

Öğrenciler, ailelerinin zorlukla kazandıkları parayı Amerika Birleşik Devletleri'ne girmek için kullanmadan önce, gitmek istedikleri kurumlar, kimlik bilgileri ve istihdam olanakları hakkında kapsamlı bir değerlendirme yapmalıdırlar.

Büyüyen bir ekonomi olan Hindistan'da çok büyük fırsatlar var ve öğrencilerin yurtdışında eğitim alma eğilimini körü körüne takip etmek yerine bunu keşfetmeleri gerektiğini söyledi.

TEAM Aid'de gönüllü çalışan topluluk lideri Prem Bhandari, öğrencilerin sürekli iletişim halinde kalabilmeleri ve acil durumlarda iletişime geçebilmeleri için Hindistan büyükelçiliklerine ve konsolosluklarına kaydolmaları gerektiğini söyledi.

TEAM Aid, öğrencileri ülkede nasıl güvenli bir şekilde yaşayacakları, doğru iş fırsatlarını nasıl bulacakları ve onlara yardım etmeye istekli topluluk liderleri ve kuruluşlarla nasıl bağlantı kuracakları konusunda eğitmek için web seminerleri düzenlemeyi planlıyor.

“Yabancı bir ülkeye geldiğinizde çalışkan ve sorumluluk sahibi olmanız gerekiyor. Dikkatli olmalı, ülkenin kanunlarına saygı duymalı ve hayatınızı tehlikeye atacak şeylere kapılmamalısınız. Nannapaneni, sürekli olarak ebeveynlerinizin sahip olduğu umutları düşünün “Öğrencilere iletmek istediğim mesaj bu” dedi.

(Başlık dışında bu hikaye Haberler personeli tarafından düzenlenmemiştir ve ortak bir yayından yayınlanmıştır.)