Trump’ı Soruşturmak Zor, Ama Yapmamak Daha Kötü

Dahi kafalar

New member
FBI, Donald Trump’ın gizli belgeleri ele alış biçimine ilişkin soruşturmasını sürdürürse ABD’ye ne olabileceğinden korkan birkaç yorumcu ve gözlemci var. En sadık Trump destekçileri liderlerini savunmak için silaha sarılırken, şiddetten ve sivil kargaşadan korkuyorlar. Cumhuriyetçi Parti eski cumhurbaşkanını desteklemek için hukukun üstünlüğüne karşı çıkarken, siyasi istikrarsızlıktan ve sivil çözülmeden korkuyorlar. Ve Trump Beyaz Saray’ı ikinci kez kazanır ve gücünü intikam için kullanmaya karar verirse olacaklardan korkuyorlar.

Trump ile yüzleşmek yerine onu rahat bırakmak istiyorlar. Meslektaşım Michelle Goldberg’in son sütununda belirttiği gibi, bu aptalca. Zaten bildiğimiz şey, diye yazıyor, “Trump’ı adalete teslim edememenin” “felaket” olduğu. Gerçekten de, eğer Trump 1980’lerde ve 1990’larda sıradan bir vatandaş olarak yolsuzluğundan ve mali suistimallerinden sorumlu tutulsaydı, Trump’ı en başta asla bir sorun olarak görmeyebilirdik.

Her halükarda Michelle’inkiyle ilgili bir noktaya değinmek istiyorum: Eylemin sonuçları korkunç olabilirken, eylemsizliğin sonuçları daha da kötü olabilir.

Geçen yıl, Amerikan tarihinde eyalet ve federal yetkililerin güçlü elitlerin ve onların şiddet yanlısı destekçilerinin hukukun üstünlüğü konusunda kaba davranmalarına izin verdiği bir dönem hakkında yazmıştım. Louisiana ve Mississippi gibi eski Konfederasyon eyaletlerinde kanunsuzlar Siyah ve beyaz Cumhuriyetçi seçmenlere saldırıp taciz ederken, zengin seçkinler Yeniden Yapılanma hükümetlerini baltalamak, çeteleri kışkırtmak, paramiliter grupları finanse etmek ve hatta şiddete bizzat katılmak için çalıştılar. 1874’te bir “Beyaz Lig”, New Orleans’taki Louisiana eyalet evinin yanı sıra belediye binası ve cephaneliğin kontrolünü ele geçirecek kadar ileri gitti. Oturan Cumhuriyetçi valiyi görevden almayı ve 1872’deki önceki seçimlerden Demokrat rakibini kurmayı amaçladılar.

Federal birliklerin zamanında gelmesi olmasaydı, işe yarayabilirdi. Bunun yerine, Beyaz Birlik sinsice uzaklaştı, liderleri başka bir saldırı düzenlemekte özgürdü. Ve iki yıl sonra, tam da bunu yaptılar.

O zaman yazdığım gibi, kanunsuzluk karşısında yavaş gitmek – ya da daha kötüsü, hiç harekete geçmemek – “sadece bir cezasızlık duygusu yaratacaktır” ve bu cezasızlık “kaos ve kargaşa”dan çok daha kötü bir şeye yol açabilir. Yüzyılın çoğunda Güney’de olduğu gibi tiranlığa yol açabilir.

Şimdi Okunuyor

David Daley, Forum Anayasasında yapılan Yeniden Yapılanma değişikliklerine karşı savaş hakkında.

Caitlin Dickerson, Trump yönetiminin Atlantik için çocukları ayırma politikası hakkında.

Trevor Jackson, Dissent dergisi için kripto kullanıyor.

Jennifer Wilson, The New York Review of Books için Alexander Pushkin hakkında.

Wanda Bertram, Baffler için kamu güvenliği konusunda.

Geri bildirim Okuduğunuzdan zevk alıyorsanız, lütfen arkadaşlarınıza tavsiye etmeyi düşünün. Buradan üye olabilirler. Bu haftanın haber bülteninde veya genel olarak haber bülteninde yer alan bir öğe hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmak isterseniz, lütfen [email protected] adresinden bana e-posta gönderin. Beni Twitter (@jbouie), Instagram ve TikTok’tan takip edebilirsiniz.

Haftanın Fotoğrafı

Kredi… Jamelle Bouie

Charlottesville’de çok güzel, güneşli bir gün, bu yüzden bu olayı biraz ayçiçeği ile kutlamayı düşündüm. Bunu geçen yıl, Orange, Va yakınlarında bir ayçiçeği şenliğinde çekmiştim.

Şimdi Yemek: Baharatlı Mısır Pakoraları

Son birkaç gündür bunları öğle yemeğinde yiyorum ve çok lezzetliler. Yaklaşık bir inç yağda sığ kızartılmış olmaları gerekiyor, ancak parti başına sadece bir veya iki yemek kaşığı yağ kullanarak ve onlara biraz krep gibi davranarak kurtulabilirsiniz. New York Times Cooking’den gelen tarif, onlara mango-demirhindi turşusu ile servis yapmalarını söylüyor, ama ben onları serin ve gevrek bir şeyle ısıyı dengelemek için salatalık raitasıyla yiyorum.

İçindekiler

• ¼ su bardağı nohut unu

• ¾ su bardağı çok amaçlı un

• 1 su bardağı ince mısır unu

• 1 ½ çay kaşığı koşer tuzu

• ½ çay kaşığı kabartma tozu

• ½ çay kaşığı zerdeçal tozu

• 2 ½ su bardağı taze mısır taneleri (yaklaşık 6 kulak mısır)

• 4 yemek kaşığı ghee, sade tereyağı veya bitkisel yağ

• ½ çay kaşığı kimyon tohumu

• ½ çay kaşığı rezene tohumu

• ½ çay kaşığı hardal tohumu

• 1 çay kaşığı ince doğranmış taze kırmızı veya yeşil şili veya ¼ çay kaşığı cayenne

• ½ su bardağı doğranmış kişniş

• ½ su bardağı doğranmış kişniş, yumuşak saplar ve yapraklar

• 1 yemek kaşığı rendelenmiş zencefil

• Kızartmak için bitkisel yağ

• Kireç takozlar
Talimatlar

Bir karıştırma kabında nohut unu, çok amaçlı un, mısır unu, tuz, kabartma tozu ve zerdeçal birleştirin.

Bir mutfak robotunda mısır tanelerini kaba bir püre haline getirin. Un karışımına püreyi ekleyin ve sert bir meyilli yapmak için iyice karıştırın.

Orta-yüksek ateşte küçük bir tavaya ghee koyun. Kimyon, rezene ve hardal tohumlarını ekleyin. Tohumlar hafifçe kavrulup patlamaya başlayınca karışımı hamura dökün. Şili, yeşil soğan, kişniş ve zencefil ekleyin ve iyice karıştırın. (Hamur birkaç saat önceden hazırlanabilir.)

Bitkisel yağı 1 inç derinliğe kadar dökme demir tavaya dökün. Yağ dalgalı görünene kadar orta-yüksek ateşte ısıtın. İki büyük çorba kaşığı kullanarak, hamur parçalarını dikkatlice yağa koyun, gerekirse gruplar halinde çalışın. Isıyı, pakoraların bir tarafı hafifçe kahverengileşecek şekilde ayarlayın, yaklaşık 2 dakika. Pakorları çevirin ve diğer tarafta kahverengi, yaklaşık 2 dakika daha. Oluklu bir kaşık veya spatula ile çıkarın ve kağıt havlulara kurulayın. Limon dilimleri ve Hint turşusu veya raita ile sıcak servis yapın.