Uzun Covid Tehlikeli. Onun Korkusu Hala Hayatınıza Hükmetmemeli.

Dahi kafalar

New member
İlk Omicron dalgasının gerilemesi ve manşetlerde enflasyonun Covid-19’un yerini almasından bu yana, yeniden açılma konusundaki tartışmalar büyük ölçüde yeniden açılanlar lehine sonuçlandı. Ama konuyla ilgili tartışma bilgelik yeniden açma ve maskeleme ortadan kalkmadı. Covid vakaları tekrar yükselirken, hala çok fazla normalliğin bir halk sağlığı hatası olduğunu düşünen sesli bir seçmen var.

Son zamanlarda, bu seçim bölgesi, (aşı ve bağışıklığın azaldığı) ölüm tehlikelerinden, hastalığın potansiyel olarak zayıflatıcı kronik formu olan uzun süreli Covid tehlikesine odaklandı. Yakın tarihli bir Washington Post makalesinde, sağlık politikası uzmanı Ezekiel Emanuel, uzun süreli Covid semptomlarının “33’te 1 şansının” (aşılanmış kişiler için, yani Kovid enfeksiyonlarının yaklaşık yüzde 3’ünün kronikleştiği varsayılarak) olduğunu yazdı. yine de onu N95 maskeli, kapalı restoranlardan, trenlerden ve uçaklardan mümkün olduğunca uzak tutmaya yetecek kadar.

Emanuel’in de kabul ettiği gibi, uzun süreli Covid hakkında çok fazla belirsizlik var. Pek çok konuda olduğu gibi, gözle görülür bir entelektüel kümelenme etkisi de var: Hâlâ pandemik kısıtlamalardan yana olan kişilerin tehlikelerini vurgulama olasılığı daha yüksekken, maske ve görev şüphecileri bunun bir tür mavi devlet hipokondri olduğundan şüpheleniyor gibi görünüyor.

Ben, aşılar genel kullanıma sunulduğundan beri, daha önce uçakların maskemi mutlu bir şekilde yırtıp atmasına artık ihtiyaç duymayan pandemik bir güvercinim, bu da beni uzun süreli Covid hakkında şüpheciliğe hazırlamalı. Ama aynı zamanda, kronik hastalık ve kapsamlı kişisel deneyime dayanan tartışmaları hakkında da kapsamlı bilgiye sahibim, bu da beni en başından beri uzun süredir Covid’e inanan biri yaptı: Kapsamı belirsiz, ancak açıkça gerçek ve çoğu zaman korkunç.

Emanuel’in bakış açısından, bu iki pozisyonu da tutmamalıydım. Kronik bir enfeksiyonun ne kadar kötü bir hale gelebileceğini kendi etimde deneyimledim: Dışarıda yemek yiyip, yüzleri çıplak uçaklarla uçarak, bir kafede maskesiz bu sütunu yazarak ne yapıyorum?

Bu ilginç bir soru ve bana farklı bir risk türü hakkında arka arkaya bir matematik yapmak için ilham verdi – ailemin hala Connecticut’ta, Lyme hastalığının bir yatağı, kendi istenmeyen kronik ziyaretçim yaşayarak aldığı risk.

Lyme hastalığının ne sıklıkla kronikleştiğine ilişkin tahminler, vakaların yüzde 5 ila 20’si arasında değişiyor. Yüzde 12 olarak adlandırın ve Emanuel’in Covid için yüzde 3 tahmininden dört kat daha yüksek bir risk alırsınız. Ama neyse ki Lyme hastalığı hava yoluyla bulaşmaz, bu yüzden ilk etapta enfekte olma riskiniz çok daha düşüktür. Endemik Covid, gribe benzer bir hal alırsa, belirli bir yılda onu alma şansınız beşte bir ile 20’de bir arasında olabilirken Lyme’a yakalanma şansınız 700’de birdir.

Yine de! Burada Connecticut’ta insidans ulusal ortalamanın en az üç katı ve sonra evimde endişelenmem gereken altı kişi var. Bu nedenle, herhangi birimizin yılda bir kez enfekte olma olasılığı 40’ta bire yakın olabilir. Bu aile figürünü birleştirin – belki hafif bir istatistiksel hile, ama kesinlikle kendimden çok çocuklarım için endişeleniyorum – Lyme hastalığının biraz daha yüksek olma olasılığı ile. kroniktir ve risklerimiz, Emanuel’in kabul edilemez derecede yüksek olduğunu düşündüğü uzun süreli Covid riskleriyle aynı genel oyun sahasındadır.

Bununla birlikte, önlem alıyoruz: Artık New England’ın eldritch güçlerinin bizim üzerimizde çalışmaya gittiği Stephen King tarzı çiftlik evinde yaşamıyoruz; çocuklarımızı keneler için kontrol ederiz; olası enfeksiyon belirtilerine karşı son derece uyumluyuz. Ama aynı zamanda korkunç deneyimlerime rağmen – yürüyüşler, doğa, tehlike – Connecticut’ta güzel bir yaşam sürüyoruz.

Belki de bu çılgınlık ve Arizona’ya taşınmalıydık. Ama Lyme’da edindiğim bilgilerden çıkardığım ders, enfeksiyon aracılı kronik hastalıkların o kadar yaygın olabileceğidir ki, herhangi bir riske maruz kalmak, kendinizi riske atmaktır.

Örneğin, multipl sklerozun son derece yaygın Epstein-Barr virüsüyle bağlantılı olduğunu gösteren yeni kanıtlarımız var; Amerika Birleşik Devletleri’ndeki MS vakalarının tahminleri 400.000 ila bir milyonun biraz altında değişmektedir. Benzer şekilde, kronik yorgunluk sendromu viral enfeksiyonlar tarafından iyi bir şekilde etkilenebilir; kurbanlarının tahminleri 2,5 milyon kadar yüksek. Bazı bulaşıcı köklere sahip olabilecek sayısız diğer kronik durumu saymaya başlayın ve Emanuel’in sadece Covid öncesi tehditlere dayalı olarak ihtiyat düzeyi için bir dava açabilirsiniz.

Ancak insan uygarlığının kronik tehlikelerle geleneksel olarak başa çıkma şekli bu değildir. Alışılmadık derecede ölümcül salgınlar sırasında olağandışı önlemler alıyoruz, ancak tehlikelerin devam ettiği durumlarda, yaşamlarımızı olabildiğince normal yaşamaya çalışırken tedavi etmenin ve iyileştirmenin yollarını arıyoruz. Bulaşıcı hastalık risklerinin bildiğimiz her şeyden daha fazla olduğu 18. yüzyıldan kalma bir saray veya kahvehanenin görüntülerine kesinlikle dönüp bakmıyoruz ve “Bu insanlar neden maske takmıyorlar? Neden evden çıktılar ki?”

Kronik hastalık, uzun süredir Covid’in gün ışığına çıkmasına yardımcı olduğu büyük bir beladır ve daha iyi teşhis ve daha iyi tedavi için haykırmaktadır. Ama matematiği yapmak ve tehlikeyi bilmek beni uçaklarda ve restoranlarda yüzümü göstermekten ya da çocuklarımın Connecticut eyalet parklarında -umarım dikkatli bir şekilde- yürümesinden alıkoymaz.

The Times yayınlamaya kararlı harf çeşitliliği editöre. Bu veya makalelerimizden herhangi biri hakkında ne düşündüğünüzü duymak isteriz. İşte bazıları ipuçları . Ve işte e-postamız: [email protected] .

The New York Times Opinion bölümünü takip edin
Facebook , Twitter (@zeynep) ve Instagram .