Vaizler Yırtıcı Olduğunda

Dahi kafalar

New member
Güney Baptist Konvansiyonu’ndaki geniş kapsamlı ve uzun süredir devam eden cinsel istismar hakkında beni şok eden tek şey, birçok insanın şoku. Şimdiye kadar daha akıllı olmalıyız. Daha iyi bilmeliyiz.

Tanrı’nın adamları tanrısız bir şekilde davranırlar. Bu, benzersiz veya özellikle kötü oldukları için değil. Erkek oldukları içindir.

Dini kurumlar günahı ve hatta suçu tasvip eder ve örtbas eder. Bu, ikiyüzlülük üzerinde herhangi bir tekelleri olduğu anlamına gelmez. Demek ki kurumlar.

Pazar günü, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en büyük Protestan mezhebi olan Güney Baptist Konvansiyonu, saflarında yanlış davranışlara ilişkin bir üçüncü taraf soruşturmasının sonuçlarını yayınladı. Yaklaşık 300 sayfalık rapor, çoğu çocuk olan cemaatçilerin, son yıllarda Baptist vaizler ve kilise çalışanları tarafından istismar edildiği iddia edilen yüzlerce vakayı belgeledi. Kilise yetkililerinin tepkisi ile ciddi bir sorun oldu.

Ve bir model tanımladı: Vaftizci liderler suçlayanları susturacak, suçluları koruyacak, davaları geri çevirecek, kamuoyunun incelemesinden kaçınacak ve mezhebin markasına taraftarlarının ruhlarına göre öncelik verecekti.

Ne kadar acımasız ve yıkıcı bir şekilde tanıdık. Bir gazeteci arkadaşımla birlikte yazdığım, 1993’te basılan ve daha sonra güncellenip 2002’de yeniden basılan ilk kitabım “Utanç İncili”, Roma Katolik rahipleri tarafından onlarca yıl boyunca çocuklara yönelik cinsel istismarı inceledi ve aynı örüntüyü buldu. Ahlakın hakemleri olarak görülen ve ilahi olana giden kanallar olarak görülen papazların etraflarındakiler üzerindeki hakimiyeti ve bu dinamik istismar edildiğinde, bu güvene ihanet edildiğinde verilen aşırı hasar da dahil olmak üzere aynı temaların çoğunu araştırdı.

Katolik ve Baptist krizleri birbiriyle bağlantılıdır. Daha az vahiy ve birçok tarihsel örneğin neler yaptığını gösteriyorlar: Suistimal söz konusu olduğunda kilise-devlet ayrımı yoktur, manevi ve laik alemler arasında cesur bir ayrım çizgisi yoktur. Dini gruplar, onları özel bir kategoriye koymamızı ve özel olarak tutmamızı talep etseler de, etraflarındaki çürümeden muaf değiller. İnsan doğasının yırtıcı boyutları ve kurumsal davranışın kendini koruma içgüdüleri şapelin kapısında bitmiyor.

Bunu din düşmanı olarak görmüyorum ve yazmıyorum, ancak Katolik krizini kapsama alanım bazı eleştirmenlerin bana bir demelerine neden oldu. Dini gruplar, bazı durumlarda onlarsız düşünülemeyecek olan olağanüstü hayır eylemlerinden sorumludur. Arayan ve ihtiyacı olan insanlar için paha biçilmez teselli kaynaklarıdır. Bunu ciddi anlamda takdir ediyorum ve kilise liderleri ve kiliseye gidenler arasında sadece kutsallık gören basit kiliseye saldıranlara kesinlikle katılmıyorum.

çok erdem görüyorum.

Ve çok kötülük görüyorum.

Güney Baptist Konvansiyonunun Pazar günü yayınladığı rapor, üç yıldan uzun bir süre önce The Houston Chronicle ve The San Antonio Express-News’de yayınlanan makaleler tarafından doğrulandı ve açıkça ortaya çıktı. Yani tam bir sürpriz değildi. Ama yine de büyük bir haberdi – “Güneyli Baptist Korkusu” David French tarafından The Atlantic’te yayınlanan bir makalenin başlığıydı – ve bu büyük ölçüde, sürekli olarak evlerin görünüşte mantıksız, uzlaşmaz gerçekliğine çekildiğimiz için. tapınmanın bozulma tiyatroları haline gelmesi.

Burada bir çelişki yok, sadece bir ders: Yargılarımızın çoğunu dini otoritelere devrettiğimizde ve onların önünde çok çabuk diz çöktüğümüzde tehlikeli bir zeminde bulunuyoruz. Geri kalanımız kadar kusurlular. Vaazlarda ve vaazlarda büyük bilgelik sözleri ve derin lütuf mesajları vardır, ancak habercilere anında güvenilemez veya koşulsuz olarak itaat edilemez – siyasi kararlarımıza rehberlik etmeye çalıştıklarında veya kendilerini özel hayatımızın bölümlerine davet ettiklerinde değil. ait değil.

Siyasi Manzaradaki Kan

Kredi… New York Times için Ivan Pierre Aguirre

Silahlı şiddeti durdurmak için daha güçlü adımlar atmamız için daha kaç kişinin ölmesi gerekiyor? Bu ülkedeki çılgın silah sayısını azaltmadan önce daha kaç ebeveyn çocuklarını gömecek?

Dün canlı bir çevrimiçi sohbet yaptığım iki keskin siyasi gözlemcinin buna verecek cevapları yoktu. Ancak Teksas katliamının, bu tahmin ne kadar iç karartıcı olursa olsun, siyasi manzarayı önemli ölçüde değiştirmeyeceği konusunda hemfikirlerdi.

Gözlemciler, Pete Buttigieg’in 2020’de Demokratik başkanlık adaylığı için yürüttüğü zorlu kampanyanın başında olan Demokratik bir iletişim stratejisti olan Lis Smith ve American Enterprise Institute’un kıdemli bir üyesi ve The Washington Free Beacon’ın kurucu editörü Matthew Continetti idi. sık sık yazdığı muhafazakar bir yayın.

Her ikisi de Demokratların Kasım ara seçimlerine doğru olağanüstü derecede zor bir konumda oldukları konusunda hemfikirdi. Ama ne kadar zor, neden ve bu konuda ne yapacakları konusunda anlaşamadılar.

Smith, birçok Cumhuriyetçinin ne kadar sağa saptığına ve partinin ara dönem adaylarından bazılarının ne kadar aşırı olduğuna şaşırdığını – “dehşete düşmek” daha iyi bir kelime olabilir – söyledi. Kongre’deki Cumhuriyetçilerin “Amerikan halkına mümkün olduğunca fazla sefalet empoze etmek istediklerini, böylece seçmenlerin Biden’ı suçlayacağını ve Kasım ayında Cumhuriyetçilere oy vereceğini” söyledi.

“Gerçekten alaycı, karanlık şeyler” diye ekledi.

Ve ara sınavlara hazırlık konusunda Continetti’yi şaşırtan ne oldu?

“Başkan Biden, partisi ve ülkenin gidişatı ile ilgili kamuoyunun derin hayal kırıklığı” dedi.

“Demokratik bir danışman olsaydım,” diye ekledi, “müşterilerime söyleyeceğim ilk şey fırtınadan korunmak olurdu. Biden’ın popüler olmamasından kaçış yok. Demokratik görevdekiler için en iyi umut, kampanyalarını bir şekilde ulusallıktan çıkarmaktır.”

Yine, tüm sohbetimizi buradan okuyabilirsiniz.

Şarkı Sözleri Aşkına

1982 yılında Rickie Lee Jones Kredi… Paul Natkin/Getty Images

Haber bülteninin bu özelliği Aimee Mann’i tanıtarak başlasa ve Joni Mitchell’e övgüler içerse de, son zamanlarda biraz erkeksi ağır geldi: Leonard Cohen en son bölümünün yıldızıydı ve Jason Isbell dikkatleri üzerine çekti. ondan önceki baskı.

Yani bugün: kadınlar. Onlardan bir galeri. Bir okuyucu adaylığı almamış ama kalbimde özel bir yeri olan Rickie Lee Jones ile başlayarak.

Kariyerinin ilk aşaması beni mest etti. Bana göre, 1981’de yayınlanan ikinci albümü “Pirates”, onun başyapıtıdır – hoşgörülü ve hantal, evet, ama aynı zamanda çılgınca tutkulu, son derece büyük ve muhteşem selefi “Rickie Lee Jones”tan daha az geleneksel. Ve çalışmalarının en iyileri gibi, bu bir şarkı sözü altın madeni, en azından aşırı miktarda metafor ve kibirden ve birinden diğerine hızlı sapmalardan memnunsanız.

İlk parça, “We Belong Together”, bu zenginliği ve terk etmeyi özetliyor. “Bir Sebepsiz Asi” (“Natalie Wood nasıl emilmez/Bu kadar özel bir sahneye sığmaz”) filminde denizcilik imalarına (“çatı rıhtımları”) yol açan bir açılış riffi var. the crosstown seas”) ve tek başına yaramazlıklara yer bırakıyor (“Ve onu öptüğünde dik durmasını söyledin/Ama düşündüğün yer burası değildi”). Şarkı, bir ömür boyu özlemi beş dakikaya sığdıran epik bir taramaya sahip.

Bu tür büyücülükte uzman olan bir diğer şarkıcı-söz yazarı Lucinda Williams – ve birçoğunuz Sahip olmak onu aday gösterdi. Prairie Village, Kan’dan Susan Newbold, Williams’ın çalışmalarını öven bir e-postada, “Yoldan çıkan şarkım ‘Sweet Old World’,” diye yazdı. “Her oynadığımda hala beni ağlatıyor.”

Ben de – peki, bu beni puslu yapıyor. “Bu dünyadan ayrılırken ne kaybettiğini gör” ilk satırdır, ardından muhteşem bir şekilde seçilmiş zevkler ve samimiyetler envanteri gelir (“Kendi dudaklarınızdan gelen nefes/Parmak uçlarının dokunuşu”). “Sweet Old World”, Williams’ın 1992’de çıkardığı albümün başlık parçası; Hayranların favorisi olan 1998 tarihli “Car Wheels on a Gravel Road” albümünün çoğu da aynı derecede ustaca. (Sadece Susan Newbold’a değil, aynı zamanda Reno, Nev.’den Vic Williams’a ve Manhattan’dan Michele Dellinger’a ve diğerlerinin yanı sıra Williams’ı öne çıkardıkları için teşekkürler.)

Peki ya Mary Chapin Carpenter? (Marcia Snowden, Lawrenceville, NJ ve Leonard Naymark, Toronto, diğerleri arasında.) Onu Williams’tan daha az dinledim, bu yüzden “I Am a Town” gibi lirik mücevherleri hatırlattığım için çok mutlu oldum. kendini insanların içinden geçtiği bir yer olarak tasavvur ediyor ve şöyle çizgiler çiziyor: “Eylül ayında şeftali ve yol kenarındaki bir tezgâhtan mısırım/Yerlilerin diliyim. Ben bir kadans ve bir drawl’ım. ”

Birçoğunuz şarkıcı-söz yazarı Richard Thompson’ı düşünmeye çağırırken, hiç kimse eski karısı Linda Thompson’a övgü yağdırmadı: İkisi ayrılmadan önce ikili olarak ün kazandı. Jon Pareles’in The Times’daki bu mükemmel makalesinde çalışmaları hakkında açıkladığı gibi, ikilinin söz yazarı olarak kabul edildiği doğru olsa da, 1985 tarihli solo albümü “One Clear Moment” sadece şarkı söylemesiyle değil, aynı zamanda performansıyla da dikkat çekiyor. onun şarkı sözleri.

“Yalnızca Uzunluk”ta eski bir sevgilinin olası bir yarasını silkelemekten (“Yalnızca bir dert, ne önemi var/ Yüreği yırtılsa”) onu ne kadar derinden sardığını bilmeye kadar tüyler ürpertici bir yolculuk yapıyor. Yedek, kısa ve çarpıcı bir şarkı.

“For the Love of Lyrics” aylık olarak yayınlanıyor. Bir söz yazarı ve şarkı aday göstermek için lütfen bana e-posta gönderin burada , adınız ve ikamet yeriniz dahil. “Cümlelerin Aşkına” bir sonraki bültenle geri dönecek; Aynı bağlantıyı, bunun için son nesir parçalarını önermek için kullanabilirsiniz.

Kişisel Bir Notta

lizzo Kredi… Josh Brasted/Getty Images

Neredeyse 25 yıl önce bir Fleetwood Mac konseri için ikinci sırada oturuyordum – ya da daha sık olarak ayakta duruyordum – bu yüzden Stevie Nicks, Silver Springs’in en acı bölümünde Lindsey Buckingham’a döndüğünde, ayrıntılı olarak görebiliyordum, yüzündeki yaralı ifade.

Ondan çok önce bir Queen konserinde sekizinci sıradaydım. Freddie Mercury’nin tefi, sahneden fırlatırken kollarıma düştüğü yer orasıydı. (Şimdi nerede diye soruyorsunuz? Güzel soru! Bu hayattaki pek çok şey gibi, yolda bir yerlerde kayboldu.)

Ama ne Stevie ne de Freddie, hafızamda en canlı olan canlı müzik anını yazmadı. Ne de burnu kanayan bir koltuktan gördüğüm Led Zeppelin ya da Pink Floyd (aynen). Akla en kolay ve mutlulukla gelen performans, altı yıl önceki Austin City Limits Music Şenlik’ten, o zamanlar pek tanınmayan bir müzisyenin izniyle. Ve çok özeldi çünkü tam olarak böyle bir sürprizdi.

Şenlik panayırlarına gün ortasında, her zamankinden saatler önce ve arkadaşlarımdan çok önce gitmiştim. Sıcak güneşte soğuk bir bira içtim. Ve sırf içkimi aldığım yere en yakın olan bu müzisyenin işini yapmak üzere olduğu sahneye doğru yöneldim. Sadece mütevazı büyüklükte bir kalabalık orada toplanmıştı. Hiçbir beklentim yoktu.

Sonra Lizzo ortaya çıktı.

Zıpladı. Işınladı. Kemerini taktı. Ne olağanüstü bir enerjisi vardı. Nasıl bir özgüven ve nasıl bir coşku. Tamamen cilalı değildi, yedek dansçıları ve şarkıcıları olarak görev yapan “Big Grrrls” de değildi. Ama bu kasıtlıydı, haylazcaydı. Eğlencenin bir parçası ve amacı buydu.

Kayıp arkadaşlarıma bir kısa mesaj gönderecek kadar gözlerimi başka yöne çevirdim. “Arkadaşlar” yazdım. “Lizzo adında birini izliyorum. Ve büyük bir yıldız olacak.”

Keşke siyasi öngörülerimin yarısı kadar keskin olsaydı.

Austin şenlik’e asla geri dönmedim, ama üç yıl sonra, o kadar çok hayran çeken, güvenlik endişeleri uyandıran birinci sınıf bir akşam için yaptı. Ve onunla tanışmam düşüncelerimde oyalandı, her zaman bir gülümsemeye yol açtı ve sonunda gerektiği kadar sık dinlemediğim bir ders şeklini aldı:

Geldiğini görmediğiniz, tam olarak planlanmayan eğlencelerin özel bir havası var. Vahiyler, onaylamaların eşleşemeyeceği bir coşkuya sahiptir.

İşte bu yüzden, ara sıra Google’da aramadığımız restoranlarda yemek yemek, içinde bolca gizem bulunan tatiller yapmak, algoritma olmayan şarkılar dinlemek için ömür boyu olmalıyız. – yarım düzine arkadaş tarafından incelenmemiş kitapları okumak için birkaç dakika öncesine kadar birlikte söylediğimiz şarkıların anagramlarını teslim etti.

Elbette, büyük büst olabilirler. Ama aynı zamanda, tesadüf yasalarına birazcık inanç olmadan erişilemeyen küçük mucizeler de olabilirler.