Ve Şimdi Gücün Sizi Nasıl Tuhaf Yaptığına Dair Birkaç Söz

Dahi kafalar

New member
Gail Collins:Bret, 118. Kongre sırasında Cumhuriyetçilerin yapmaya çalıştığı her şeyden seni sorumlu tutmayacağıma söz veriyorum ama sana para hakkında soru sormak istiyorum.

Bret Stephens:ah ah.

Gail: Önceliklerinden biri, İç Gelir İdaresi için yapılan harcamaları baltalamak gibi görünüyor. IRS’nin verimli çalışması için gerçekten daha fazla fona ihtiyacı var ve Demokratlar IRS bütçesini artırmak istiyor – aslında uzun vadede maliyetinden çok daha fazla para getireceğini söyledikleri bir hareket. Ama tabii ki Cumhuriyetçiler vergilerle ilgili her şeyden nefret ediyorlar ve sadece IRS’nin aç kalmasına izin vermek istiyorlar.

Senin düşüncen nedir?

Bret: Kalbimde bir Hamiltoncuyum, yani etkili hükümete inanıyorum – kibirli, taciz edici, ucuz veya müsrif değil, ancak kendisine verilen görevleri yerine getirme yeteneğine sahip. Şu anda IRS, acentelerin vergi mükelleflerinin telefon görüşmelerinin yalnızca yüzde 10’unu cevapladığı bir noktaya ulaştı. Anekdot olarak, insanların vergileri geri ödediklerini söyleyen IRS mektupları aldıklarını duydum – ancak nedenini açıklamak için telefonda bir temsilci bulamadıklarını duydum. Kurucu babalardan kalma bir sloganı uyarlamak için açıklama yapılmadan vergi alınmamalıdır.

Gail:Evet, yine aynı fikirdeyiz.

Bret: Bu yüzden, IRS’yi daha duyarlı hale getirmek için ek finansmandan yanayım. Denetimler söz konusu olduğunda insanlar endişelenmeye başlar. Enflasyon, Janet Yellen’ın ileri sürdüğü hane başına 400.000 $ eşiğinin kuzeyindeki birçok insanın gelirini daha şimdiden tüketti. Bu bir felaket tarifi.

Senin düşüncelerin?

Gail:Ah, anlaşmazlık geri dönüyor.

Bret, Amerikalıların çoğunun vergi beyannamelerinin incelenmesi söz konusu olduğunda yılda 400.000 dolar kazanan evlerde yaşayan insanları çaresiz kurbanlar olarak göreceğini gerçekten düşünüyor musun? Bu, incelemeyi yapan IRS ajanının geçimini sağlamak için muhtemelen kazandığının beş katından fazla.

Bret: Gail, umarım bunu söylediğim için IRS tarafından denetlenmem, ama işte: New York veya San Francisco’da yaşayan ve her biri yılda yaklaşık 200.000 dolar kazanan orta yaşlı profesyonel bir çift düşünürsen, zaten yüksek bir parantez içinde olan ortak bir vergi beyannamesi doldurmak, kira veya bakım veya ipotek için burundan ödeme yapmak, muhtemelen yaşam tarzlarını “zengin” olarak tanımlamayacaksınız. Çocuklarını üniversiteye göndermek için can atıyorlar, eğer arabaları varsa Camry kullanıyorlar ve yumurtaların neden bu kadar pahalı hale geldiğini merak ediyorlar.

Gail: Kabul edildi, ancak diyelim ki Toledo’da yaşayan orta yaşlı bir çift farklı bir bakış açısına sahip olabilir. Manhattan’ı ne kadar çok sevsem de, konut maliyetlerinin ulusal vergi politikası için bir şablon olması gerektiğini düşünmüyorum.

Ancak IRS hakkında: Orta gelirli veya en azından aşırı derecede zengin olmayan vergi mükellefleri için, artan personel, esas olarak soruları yanıtlayacak ve evrak işlerini verimli bir şekilde işleyecek kişilere sahip olmaktır. Belirttiğiniz gibi, normal personel şu anda normunun çok altında.

Ve zirvedeki insanlar için: Gerçekten borçlu oldukları şeyi hissettirmeleri, hükümete önümüzdeki 10 yıl içinde tahminen 100 milyar dolar veya daha fazla tasarruf sağlayacaktır. Hangisi, hey, açığı azaltabilir.

Bret: Biden yönetimine tavsiyem, gerçekten çok zenginlerden daha fazla para sızdırmak istiyorsa, denetimleri unutup vergi kanununu değiştirmeleri. Örneğin, zengin ailelerin nesiller boyu servetlerini pahalı avukatlar tarafından tasarlanmış karmaşık tröstlere hapsetmelerine izin vermeyi bırakın. Vergi kanunu açısından hak etmeyen bir grup insan varsa, bunlar medeniyete asıl katkıları büyük-büyük-büyükbabalarının bir bakır madenine sahip olması olan vakıf fonu bebekleridir.

Gail: Harika! Bunu bir haçlı seferi yapalım. Cumhuriyetçi liderliğindeki Ev Yolları ve Araçları Komitesi’nin davayı ele almasını sağlayarak başlıyorsunuz.

Bret: Hahaha. Daha da iyi bir sistem, vergi yapma, toplama ve kontrol etme işini kökten basitleştiren düşük bir evrensel sabit vergi olacaktır. Sonunda, IRS’nin çoğunu tam otomatik bir sistemle bile değiştirebiliriz. Ama bunun sadece hüsnükuruntulu muhafazakar bir düşünce olduğunu biliyorum.

Konu değiştiriyoruz, Gail, artık iki başkanı potansiyel olarak gizli belgeleri yanlış kullanmaktan soruşturan iki özel danışmanımız var. Geçen yıl size bu konuda Donald Trump’ın peşine düşmenin kötü bir fikir olduğunu söylediğimi hatırlıyor musunuz?

Gail: Bret, evvel yine geleceği ve nasıl yürümediğini gördün. Bu arada, eski idman partnerim David Brooks ile 2023’te Cumhuriyetçilik üzerine yaptığınız harika sohbet için sizi tebrik edebilir miyim?

Bret: Üzgünüm, birkaç tane var. Ne pahasına olursa olsun, David ve ben seninle konuşmanın ikimizden de daha eğlenceli olduğu konusunda hemfikiriz.

Gail: Gizli belge konusuna gelince: Gerçek dünyada, Başkan Biden’ın yanlış yönetimi Trump’ınkinden farklı bir stratosferdeydi. Dağlarca gizli resmi belgeyi üst üste yığmaya ve bunları hükümet müfettişlerinden saklamaya yönelik kasıtlı bir girişime karşı aptalca bir özensizlik.

Ama evet, Demokratlar için sorunu mahvediyor. Hüzünle iç çekiyorum.

Bret: Sanırım iki özel danışmanın neyi keşfedip belirleyeceğini bekleyip görmemiz gerekecek. Ama buradaki asıl mesele meşru olan değil. Bu politika. Cumhuriyetçiler, Biden’ın avukatları belge zulasını ilk keşfettiklerinde, ara seçimlerden önce bunun neden kamuya açıklanmadığını haklı olarak talep edecekler. Trump, derin devlet komplosunun kurbanı olduğunu iddia etmeye devam edecek ve kararsız Cumhuriyetçi seçmenler bunun onu haklı çıkardığını hissedecek. Ve pek çok Amerikalı, iki dava arasındaki ince ayrımları görmezden gelecek ve bunu genel sistemin yozlaşmasına bağlayacak.

Merrick Garland, Mar-a-Lago’daki bu belgelerin alınmasında sabırlı ve mütevazı bir yaklaşım izlemiş olsaydı, bunların hepsinden kaçınılabilirdi!

Gail:Biden için daha iyi dikkat etmem gereken başka bir tavsiye var mı?

Bret: Aşırı sınıflandırma, ciddi bir hükümet sorunudur – Columbia tarihçisi Matthew Connelly tarafından hafta sonu The Times’da yayınlanan müthiş bir konuk makalesinin amacı. “Gizli” veya “gizli” damgalı hükümet materyallerinin çoğu, yarınki Times’da okursanız, muhtemelen kaşınızı bile kaldırmaz. Biden, insanların içlerinde ne olduğunu bilmesi için ofisinde ve evinde bulunan belgelerin gizliliğinin kaldırılmasını isteyebilir. Orada ciddi bir devlet sırrı olmadığını varsayarsak, Trump belgeleri için de aynısını yapardım. Ve aşırı sınıflandırma uygulamasını sona erdiren iki partili bir hükümet komisyonu öneriyorum. Dedikleri gibi, güneş ışığı en iyi dezenfektandır.

Peki ya sen?

Gail: Daha fazla güneş ışığı için her zaman iyiyimdir. Bu arada bayağı ve anlamsız bir şeyden bahsetmek ister misin?

Bret:Hep!

Gail: Peki ya Prens Harry? “Yedek”i okumadım ama medyanın bilmem gereken her şeyi bana anlatacağına güvendiğim kitaplardan biri.

Bret: Mide bulandırıcı bir karakter. Para kazanmak için tüm ailesinin özel hayatına tecavüz ederken, mahremiyetine yönelik saldırıları kınamanın uygun olduğunu düşünüyor gibi görünüyor. Ya da bir yılın büyük bir kısmını sarayın kirli çamaşırlarını havalandırmakla geçirdikten sonra, büyükanne ve büyükbabasının cenazelerinde onlardan aldığı soğuk karşılama hakkında mızmızlanmanın adil olduğunu. Ya da Montecito’daki çarpıcı kazılarından kendini zor bela bir adam olarak satabileceğini. Babasına acımamı imkansız hale getiriyor. Ve eski ve şimdiki anavatanlarının en kötü özelliklerini bünyesinde barındırıyor: İkincil bir İngiliz kraliyetinin hak edilmemiş hakları ve dolandırıcı bir Kaliforniyalının kendine acıyan teşhirciliği.

Gail:Paramparça etmek!

Bret: Tabii ki, asıl rahatsız edici olan şey, insanların – ve buna ben de dahilim – onun dikkatini çekmesi. Harry ve karısı temelde, yaşadıkları toplumların önemsizliğine ayna tutan iki önemsiz insandır.

Gail:Kraliyet ailesiyle ilk kez gerçekten ilgilenmeye başladığım zaman, Harry’nin karısı, eski aktris Meghan Markle, resmi görevlerinden şikayet eden bir röportaj verdiğinde – bir kurdele kesiminden diğerine dolaşıp, sadece onun olduğu etkinliklere katılarak – ayrılmadan önceydi. asıl işi, kraliyet ailesinin bir üyesiyle el sıkıştığını söyleyebilmek isteyen insanlarla el sıkışmaktı.

Hayatımın büyük bir kısmını kraliyet ailesinin yüklerini düşünmeye adadım ama kulağa çok sıkıcı, anlamsız bir iş gibi geldi.

Bret:Ailenin içine evlenmeden önce bu görevler hakkında biraz daha derin düşünmüş olabilir.

Gail:Kötü bir gün geçiriyorsam, kendime her zaman işlerin daha kötü olabileceğini hatırlatabilirim – İngiliz kraliyet ailesinin bir üyesi olabilirim.

Bret: Gail, daha moral verici bir notla bitirelim. Geçen hafta The Times’da çıkan en iyi haber, Joseph Berger’in, Nazi işgali altındaki Fransa’da Yahudi bir gençken, ölüm riski altında olanlar için sahte kimlik belgeleri üretmek için kimya becerilerini kullanarak binlerce hayatı kurtaran Adolfo Kaminsky için dokunaklı ölüm ilanıydı. toplama kamplarına sürgün edildi. Bir keresinde, 300 Yahudi çocuğa 900 doğum ve vaftiz sertifikası ve karne teslim etmek için iki gün aralıksız çalıştı ve onlara tarafsız İsviçre veya İspanya’ya kaçmaları için çok önemli bir zaman verdi. Parça, Haham Hillel’in Mişna’daki “İnsanların olmadığı bir yerde erkek olmaya çalış” sözünü güçlü bir şekilde hatırlatıyor.

Hatırası hayırlara vesile olsun.

The Times yayınlamaya kararlı çeşitli harfler editöre. Bu veya makalelerimizden herhangi biri hakkında ne düşündüğünüzü duymak isteriz. İşte bazıları ipuçları . Ve işte e-postamız: [email protected] .

The New York Times Görüş bölümünü takip edin
Facebook , Twitter (@NYTopinion) ve instagram .