Vivek Ramaswamy, Donald Trump'ın isminin kaldırılması durumunda iki eyaletin oy pusulalarını geri çekeceğine söz verdi

Dahi kafalar

New member
Diğer Cumhuriyetçi adayların artık meseleden “kaçtığını” belirtti (dosya)

Washington:

Hintli-Amerikalı Cumhuriyetçi başkan adayı Vivek Ramaswamy, rakiplerini kendisini takip etmeye ve ABD'nin Maine ve Colorado eyaletlerindeki seçimlerden çekilmeye çağırdı; bu seçimler, partinin önde gelen adayı Donald Trump'ı bu yılki Beyaz Saray yarışından eledi.

Maine ve Colorado, 77 yaşındaki eski başkanın, 2021'de ABD Kongre Binası'na düzenlenen saldırıdaki rolü nedeniyle bu yıl eyalet başkanlığını yasakladı. Trump'ın diskalifiye edilmesi, ABD Anayasasını desteklemeye yemin eden yetkililerin “ayaklanmaya katılmaları” halinde gelecekteki görevlerden diskalifiye edileceğini belirten 14. Değişiklik'e dayanıyordu.

Pazartesi günü bir haber kanalına verdiği röportajda 38 yaşındaki biyoteknoloji girişimcisi, hedefinin seçimleri boykot ederek Trump'ı oy pusulalarından çıkaran iki eyaleti “yok etmek” olduğunu söyledi.

5 Kasım 2024 başkanlık seçimleri öncesinde çeşitli hukuki engellerle karşı karşıya kalan Trump, şu anda Cumhuriyetçi Parti adayları arasında önde gidiyor.

The Hill gazetesine konuşan Bay Ramaswamy, “Eğer onlar (eyaletler) bu anayasaya aykırı davranırlarsa, Cumhuriyetçi adaylar bu tür seçim müdahalelerini fiilen durdurabilirler” dedi.

“Adımı o oy pusulalarından çıkaracağımı söyledim ve yarıştaki diğer Cumhuriyetçileri de aynısını yapmaya çağırdım” dedi.

Raporda, Cumhuriyetçi Parti başkan adaylarının (Hindistan asıllı ABD'nin eski Birleşmiş Milletler Büyükelçisi Nikki Haley, eski New Jersey Valisi Chris Christie ve Florida Valisi Ron DeSantis) Trump'ın seçimlere katılmasını engelleme girişimlerine karşı seslerini yükselttikleri belirtildi.

“Trump'ın adını kaldırırlarsa benim adım da geçersiz olur ve Ron DeSantis, Nikki Haley ve Chris Christie'yi de aynısını yapmaya çağırıyorum. Sözleriniz ucuz. Eylemler kelimelerden daha etkilidir” dedi Bay Ramaswamy.

Bay Ramaswamy, diğer Cumhuriyetçi adayların artık konuyu “kaçırdıklarını” ve “radyoda sessiz kaldıklarını” belirterek, “Eğer her Cumhuriyetçi geri çekilirse, bu Maine'i geçersiz kılar ve eğer varsa Colorado'yu geçersiz kılar.” Adayları anayasaya aykırı olarak kaldırın.” Bu oylamada.

“Bunu yapma konusundaki isteksizlikleri, bana göre, dolaylı da olsa, olan bitene kısmen dahil olduklarını gösteriyor. Bunun anayasaya aykırı olduğunu düşünüyorum ve ilkeli kalmamız gerekiyor, dolayısıyla benim tutumum açık” dedi.

“Tek bir Dışişleri Bakanının herhangi bir duruşma, süreç ya da başka herhangi bir şey olmadan sadece karar vermesi ve bir gün Donald Trump'ın oy pusulasında olmadığının farkına varmasının son derece anayasaya aykırı ve yanlış olduğunu düşünüyorum. Bu yanlış” diye ekledi.

Trump, 6 Ocak ayaklanmasıyla ilgili yanlış bir şey yapıldığını reddetti ve 14. Değişiklik davalarını hukuki sürecin kötüye kullanılması olarak nitelendirdi. Demokrat Joe Biden'ın kazandığı 2020 seçimlerini bozma girişimleriyle bağlantılı olarak federal ve eyalet suçlamalarıyla karşı karşıya bulunuyor ve suçunu kabul etmedi.

(Başlık dışında bu hikaye Haberler personeli tarafından düzenlenmemiştir ve ortak bir yayından yayınlanmıştır.)