Walmart, Maya Treni ve Okyanuslararası Trenin güneydoğuda yaratacağı ekonomik destekten yararlanmak istiyor

Fantestik lady

Global Mod
Global Mod
Planlanan yeni açılışlarla birlikte 2025 yılına kadar Walmart'ın tüm formatlarda toplam 77 mağazası faaliyette olacak. Meksika'nın güneydoğusundaki birimlerinin yaklaşık %35'ine sahip olan oyuncu Chedraui'nin, mevcut en son verilere göre 2022 sonu itibarıyla kuruluşta 26 mağazası bulunuyor.

Walmart yöneticisi, Quintana Roo'da birikmiş yatırımın yaklaşık 5,8 milyar pesoya ulaştığını ve bunun yaklaşık 4.000 kişiye istihdam yarattığını vurguladı. Formata göre dağıtıma gelince, şirketin eyalette 17 Bodega Aurrera Express mağazası, 14 Bodegas Aurrera, iki Mi Bodega Aurrera, beş Sam's Club, sekiz Walmart Supercenter ve üç Walmart Express mağazası bulunuyor.

“Bizim için Quintana Roo eyaleti yeni olmasa da artık varlığımızı güçlendirmek istiyoruz. Böylece yeni mağazaların 23'ü Benito Juárez belediyesinde, dördü Solidaridad'da ve bir tanesi de Tulum'da olacak” diye detaylandırıyor yönetici.

Tedarikçi zincirini konsolide edin

Walmart'ın Quintana Roo'daki genişleme stratejisi yalnızca bölgedeki varlığını artırmaya odaklanmakla kalmıyor, aynı zamanda küçük ve orta ölçekli işletme tedarikçilerini küresel tedarik ağına entegre etmeyi de amaçlıyor.

Javier Treviño, Interokeanic ve Maya trenlerinin yanı sıra Meksika Körfezi'ndeki limanların oluşturduğu ağlardan yararlanarak, malların Amerika Birleşik Devletleri'nin doğu, güneydoğu ve kuzeybatı bölgelerine nakliyesi için Quintana Roo'nun bağlantı kolaylığının altını çiziyor . “Bu, Meksika ihracatı için büyük önem taşıyan bir potansiyeli temsil ediyor” diye ekliyor.

Şu ana kadar şirketin ülkenin güneydoğusundaki arzına katılan üreticiler, hem tarımsal hem de işlenmiş bölgesel gıda ürünleri sunan ve yerel tüketicilerin alışveriş sepetlerinde yer edinen üreticiler oldu.

Edomex'e yatırım

Quintana Roo, Walmart'ın ilgi duyduğu tek bölge değil. Perakende şirketinin, dijital satışları artırmak amacıyla Eylül 2023 ile Aralık 2025 arasında Meksika Eyaleti'nde 43 mağaza ve iki son mil dağıtım merkezinin açılışı için 1.253 milyon peso tahsis eden önemli yatırım planları var.

Yönetici, “Meksika Eyaleti'nde 439 mağazamız var; bu, tüm ülkede tek bir eyaletteki en büyük varlığımızı temsil ediyor” diyor. Meksika Eyaleti, şirketin mağazalarının %14,7'sine ev sahipliği yapmasına rağmen, ana dağıtım merkezleri Tepotzotlán'da bulunan çeşitli perakende şirketleri ve e-ticaret platformları için lojistik merkezi olarak önemli bir rol oynuyor.

Walmart, Cuautitlán Izcalli'de kuru ve çabuk bozulan gıdaların lojistiğinden sorumlu bir başka dağıtım merkezinin yanı sıra, Meksika Eyaleti'ndeki Tepotzotlán'da özellikle elektronik ticarete ayrılmış üç dağıtım merkezi işletiyor. Treviño, “Amacımız hem e-ticareti hem de bizim için büyük önem taşıyan mağaza sayısını artırmaktır” diyor.