Web3’ün Arkasında Kim Var?

Dahi kafalar

New member
Web3 üzerinden artan hype içine çekilmediyseniz, neredeydiniz? Ben çocuğum. Çoğunlukla tam olarak ne olduğu hakkında tartışan insanlar; ne anlama gelecek; ve – teknoloji her zaman narsistlerin yaşadığı bir endüstri olduğundan – her şeyin kralı olacak.

Bu sonuncusu da bir tür şaka, o yüzden rahatla. Ancak, çoğumuz gibi, hala Web3 hakkında kafa yoruyorsanız, bunu internetin Web1 (genel olarak web siteleri ve tarayıcılar) ve Web2’yi (uygulamaları, sosyal medyayı ve mobil cihazları kapsayan) takip eden bir sonraki aşaması olarak düşünün. Kripto para birimi ve NFT’ler gibi şeylerin temelini oluşturan teknoloji olan blok zinciri üzerinde çalışan daha merkezi olmayan bir internet olmak veya tüm öfke olan, değiştirilemez jetonlar. Web3, hayal edildiği gibi çalışırsa, yaratıcıların eline daha fazla güç getirecek ve mevcut internet yinelemesine hakim olan Google, Facebook ve Amazon gibi mega şirketlerden uzaklaşacaktır.

Ancak daha derine inmek istiyorsanız, Andreessen Horowitz ortağı Chris Dixon’ın Eylül ayındaki bu Twitter ileti dizisini tavsiye ederim (ancak, şirketinin çok sayıda kripto para birimi yatırımına sahip olduğunu ve Web3’ün geniş çapta benimsenmesinden potansiyel olarak faydalanabileceğini unutmayın). “Web3’ten önce, kullanıcılar ve inşaatçılar Web1’in sınırlı işlevselliği ile Web2’nin kurumsal, merkezileştirilmiş modeli arasında seçim yapmak zorunda kaldılar” diye yazdı, bazılarının zaten Web3’ün Kralı olarak adlandırdığı Dixon, göreceğiz.

Web3’ün krallar ve diğer güç tüccarları için aforoz olması dışında. Ancak bazı dijital ütopyaları hayal etmeye başlamadan önce, birçoğu (biraz haklı olarak) Web3 hareketinin aynı zamanda yutturmaca, rüzgar torbaları ve küçük bir hile ile dolu olduğunu düşünüyor. Ayrıca internetin önceki sürümlerinin olmadığı bir şekilde daha rahatsız edici, bu yüzden yazdığım her şey için kesinlikle geri dönüş alacağım çünkü herkes daha iyi biliyor!

Yine de, dün patlayacağını bildiğim bir tweet atarak kendimi ateşe atmaya karar verdim. Bir aile gazetesi için uygun olmayan bir dil içeriyor, bu yüzden bağlantıyı ziyaret edin, ancak ana fikir, Web3’ün hype makinesinin, diyelim ki, en teknoloji kardeşler tarafından yönlendirildiği fikridir.

Ve, vay, bu Twitter’da çok fazla tepki ve hatta yan sığır eti çıkardı mı? Tüm insanlar arasında, teknolojiyi yöneten moğolların artık sorunlu kişiliklerin adil paylarından daha fazlasına sahip olduklarının ve interneti başlatan daha nazik hippi değerlerinin çoktan gittiğinin tamamen farkındayım.

Yanıt verenlerden bazıları, şaşırtıcı değil, oldukça şüpheliydi. Örneğin: “Soru şu ki, Web3’ün tüketiciler için ürettiği somut bir faydayı birisi adlandırabilir mi? Web1 ve 2, çevrimiçi sipariş edilen ilk çiçekten (evet, bu internetin ilk tüketici kullanımıydı) iPhone’un hemen kullanımına kadar, hareket halindeyken anında tüketici değerine sahipti,” tweeted @safasrnext.

Ve: “İnsanların ciddi şeyler inşa ettiği yetişkinler için Web3 var. Sonra sirk havlayanları ve dot-com balonunun birleşimi gibi hissettiren Web3 tiyatrosu var. @arleenzank, “Yetişkinlerin tantana olmadan çabalamasını izliyorum” diye yazdı.

Ve @michaelburk’tan: “Web3 doğası gereği türevdir, bu yüzden yayın balığı bu sefer daha zayıf hissediyor. Çabuk zengin olma havasını geçemiyorum. ”

“Bence insanları birbirine ve bilgiye yeni, daha ilgi çekici ve verimli bir şekilde bağlamanın başka bir dalgasının zirvesindeyiz. Cep telefonlarının yerini giyilebilir cihazlar ve akıllı gözlükler alacak, AR/VR/kripto birçok sanal, merkezi olmayan ekonomiye yol açacak” diye tweet attı @ladislevtweet.

Ve @rockyblondin ile daha fazla aynı fikirde olamazdım: “Ucuz koltuklardan Web3’ü internetin her zaman verdiği sözün bir sonraki yinelemesi olarak görüyorum. Sadece kripto, NFT veya başka bir şey değil. Mevcut çevrimiçi çöp tenekesi yangınında yakacak insan kalmadığında ortaya çıkan şey bu. ”

Daha da önemlisi, Web3 bunu temizlemek için bir yer olabilir. @manuelhe, “Hızlı zengin olma dolandırıcılığının altında, dünya çapında bir güven makinesi potansiyeli gizlidir” dedi. Bu geride kalabileceğim bir vizyon.

Tanınmış Web2 liderleri daha ölçülüydü. “Oyundaki ekonomik teşvikler, kamu hizmetini çarpıtıyor. Buna karşılık, Web1 / 2’de faydalı olan birçok fikriniz vardı, ancak para kazanmak zordu. Box’ın kurucu ortağı ve CEO’su Aaron Levie, “Şimdi para kazanmak ‘kolay’, ancak birkaç fikir faydalı (henüz)” dedi.

Evernote’un kurucusu Phil Libin ve Glitch’in C. E. O.’su Anil Dash, Web3’ün yaratılmasının arkasındaki gösteriyi kimin yürüttüğü konusunda endişelerini dile getirdi. “Zaten başarısız olamayacak kadar büyük, tehlike şu ki, tüm kültürel normlar eski muhafızların en büyük fırsatçıları tarafından belirleniyor ve onların en büyük önceliği, artık son nesil platformlara ancak gecikmeli olarak gelen sorumluluktan kaçınmak.” Dash’i yazdı.

Halihazırda güçlü insanlar tarafından halihazırda devam etmekte olan ve Web3’ün merkezinde olması gereken sanatçılar ve yaratıcılardan dikkatleri çeken bir arazi gaspı olduğundan endişeleniyorum.

Twitter kullanıcısı @laurashin, geleceğin internetini yöneten bir grup teknoloji bros fikrine şaşırdığını ifade etti. “Kripto/Web3’ü yıllardır kullanıyorum ve bu kişinin kimden bahsettiği hakkında hiçbir fikrim yok” diye yazdı. “Etkileşim kurduğum kaynaklar genellikle harika insanlar. ”

Bu yüzden @mishmosh’un yorumunu beğendim: “Büyük bir fark, Web1’in radarın altında büyümüş olması. Web3 dikkatleri üzerine çekmeye çalıştı ve beceriksiz bir çocuk oyuncu gibi toplum içinde büyümek zorunda kaldı. ”

Bu neredeyse hiç iyi bitmese de, karşılaştırma iyi ve farklı bir anlatıya ihtiyaç duyuyor gibi geliyor. Winnie kurucu ortağı Sara Mauskopf’un doğru bir şekilde belirttiği gibi: “Kriptoyu Web3 olarak yeniden markalaştıran kişi bir pazarlama dehasıdır. ”

Web3’ün Web1 ve Web2 modelini takip etmediğini ummak zorundayız. Yani, grotesk hype, gerçek fayda ve ardından gizliliğimizi ücretsiz haritalar, e-posta, flört uygulamaları ve diğer güzellikler için takas eden Büyük Teknoloji şirketlerinin suistimalleri. Evet, hepimiz şu anki internet kralları için ucuz randevular haline geldik.

Dolayısıyla, Web3’e gelince, farklı bir şekilde sonuçlanacağını ve olasılıkların sonsuz göründüğü 1990’larda internet çağının başlangıcında yaptığım gibi bir umudumu koruduğumu ummalıyım.

Herkes bunun bana fazla itibar kazandırdığını düşünmüyor. Bir yorumcu, “Şunu yazsan nasıl olur: Me Kara, zekiymiş gibi davran ama teknoloji hakkında hiçbir fikrim yok çünkü hayatımda hiçbir zaman fırınımdan başka bir şeyi donmuş bir yemek pişirmek için programlamadım” diye yazdı, anonim olarak kalacağım. .

İddia açıkça gülünç. Dondurulmuş yemek yemem ve istesem de bir fırını programlamayı umamazdım. Ama ben ve Web3, bu tamamen başka bir hikaye.

Dribs ve ayrıca sıkıcılar

Kötü zamanlama hakkında konuşun. Time dergisinin Elon Musk’ı görünüşte dünya üzerindeki etkisinden dolayı Yılın Kişisi ilan etmesinin hemen ardından, Musk’ın Fremont, California Tesla fabrikasında cinsel tacizin “yaygın” olduğunu iddia eden bir dizi yeni dava ortaya çıktı. Altı kadın Tesla’ya dava açtı ve “fabrika zemini, ilerici San Francisco Körfez Bölgesi’nin kalbindeki son teknoloji bir şirketten çok, kaba, arkaik bir şantiyeye veya kardeşlik evine benziyor. ” Bu, geçen ay benzer bir davayı takip ediyor. (Şirket, son iddialarla ilgili herhangi bir resmi açıklama yapmadı.)

Kadınları temsil eden bir avukat olan David Lowe, davranışı Musk’ın kadınlar ve cinsellik hakkında çok sık çocukça ve ikinci sınıf şakalar içeren tweetleriyle ilişkilendirdi. Lowe, bir basın açıklamasında, “Musk’un kadın bedenleri hakkında müstehcen bir yorumda bulunması veya suistimal bildiren çalışanlara alay etmesi, tepedeki bir tutumu yansıtıyor ve bu vakaların merkezinde yaygın cinsel taciz ve misilleme modelini mümkün kılıyor” dedi. “Tesla cinsel tacizi ciddiye almayı başaramadı. Tesla, bu yılın başlarında, aynı fabrikada ırkçı tacizi önleme konusunda şirketin gevşek davrandığını iddia eden bir işçiye federal bir jüri tarafından 137 milyon dolar ödül verildiğinde başka bir davayı kaybetti. Ve bu hafta, SpaceX’in eski bir çalışanı, havacılık firmasında sık sık cinsel tacizde bulunduğunu iddia eden rahatsız edici bir yazı kaleme aldı. Kaynaklar bana her iki Musk şirketinde de benzer vakaların ortaya çıkma olasılığının yüksek olduğunu söylüyor – yani, evet, Musk kesinlikle dünya üzerinde bir etki yaratıyor!

Görünüşe göre herkes, Melania Trump’ın NFT trenine atlayacağı haberini alıyor ve internette yaygın olarak alay konusu oluyor. Bu kesinlikle ilk değil!

Teknoloji her zaman yenidir, genellikle garip, ifadeler ve kelimeler (“sosyal grafik”, kimse?). Bu hafta ödül, The Information: Earthverse ile yaptığı röportajda eski AOL C. E. O. Tim Armstrong’a gidiyor. Armstrong, çoğumuzun Dünya dediği şeyi tanımlamak için meta veri deposunun kapsadığı sanal dünyayla bir kontrast oluşturmaya çalışıyordu. “İnsanlar tatile telefonlarıyla gitmiyor. Telefonlarında yüzemezler. Telefonlarında evlenmiyorlar. 3 boyutlu gözlükleriyle evlenmiyorlar” dedi. “Belki gelecekte bir gün ve tekrar, metaverse hikayesi insan hikayesini gölgede bırakacak, ama bence bu çok uzun zaman uzakta. (Oğlumu doğururken BlackBerry’mi elimde tuttuğumu ve AirPod’larıma duyduğum derin sevgiyi göz önünde bulundurursak, bir gün 3 boyutlu gözlüğümle gerçekten evlenebilirim.)

Ve son olarak, sonunda bir çözüm buldular Golden Gate Köprüsü’ndeki yan rüzgarların neden olduğu aşırı uğultuya. San Fransiskanları çıldırtıyor. The San Francisco Chronicle’a göre, “ince bir kauçuk manşon içeren U şeklinde alüminyum klipsleri, korkuluklardaki 12.000 dikey çıtanın tümüne tutturmak için bir çözüme ulaşıldı. Gazete, lastiğin ıslık sesini azaltmak için titreşimleri emeceğini söyledi. Bu bir rahatlama.