Will Smith’in Tokatı Üzerine Dört Fikir Yazarı: ‘Bu Hikayede Kahraman Yok’

Dahi kafalar

New member
Will Smith’in tokatı şimdiden bin kez çekildi. Pazar akşamı Akademi Ödülleri’nde aktör, komedyenin karısının traşlı kafası hakkında şaka yapmasının ardından Chris Rock’a vurdu. (Jada Pinkett Smith’in saç dökülmesine yol açan bir hastalığı olan alopesi vardır.) Akşamın ilerleyen saatlerinde Smith ilk Oscar’ını kazandığında sahnede “Aşk sana çılgınca şeyler yaptırır” diyerek özür diledi.

Pazartesi günü Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi, Smith’i eylemlerinden dolayı kınadı ve olayla ilgili resmi bir soruşturma başlatıldığını duyurdu.

Times Opinion köşe yazarı Charles Blow ve Times Opinion’a katkıda bulunan yazarlar Roxane Gay ve Esau McCaulley, bir Times Opinion podcast sunucusu olan Lulu Garcia-Navarro’ya katılarak anı ve bunun neden bu kadar hızlı bir şekilde hararetli bir kültürel tartışmaya yol açtığını analiz ettiler.

Pazartesi günü kaydedilen konuşmaları, aşağıdaki ses dosyasında ve konuşma metninde mevcuttur.

Will Smith’in Tokatı Üzerine Dört Görüş Yazarı: ‘Bu Hikayede Kahraman Yok’

Aşağıdaki konuşma anlaşılır olması için düzenlendi.

Lulu Garcia-Navarro: – Hafifçe söylemek gerekirse – bu olayla ilgili bazı sıcak çekimler oldu, ama aslında bunun neden bu kadar çok insanda yankı uyandırdığını araştırmak istiyorum. [Komedyen ve aktris] Tiffany Haddish’in şu alıntısıyla başlamak istiyorum – ve burada ondan alıntı yapıyorum – “tokat gördüğüm en güzel şeydi, çünkü beni hala var olduğuna inandırdı. orada kadınlarını, karılarını seven ve önemseyen erkekler” ve o gördü – ve yine bir alıntı – “bir Siyah adam karısı için ayağa kalktı.” Roxane, seninle ve düşüncelerinle başlamak istiyorum.

Roxane Gay: Benim için birincil çıkarım, gerçekten de, özellikle Yargıç Ketanji Brown Jackson ile bir hafta süren yargılamalardan sonra bir Siyah kadının savunulduğunu görmekti ve gerçekten kimse bunu savunmadı. ona.

Lulu Garcia-Navarro: Yüksek Mahkeme adayı.

Roxane Gay: Evet. Yani şiddet içeriyor muydu ve şiddet kabul edilemez mi? Kesinlikle. Ama Jada Pinkett Smith’in saç dökülmesi var. En ön sırada oturuyorlardı. Ve komedyenler istedikleri hakkında konuşmakta özgürler, istediklerini söylemekte özgürler, ancak daha önce yazdığım gibi, bu bir boşlukta olmuyor ve insanlar nasıl tepki verirlerse versinler yanıt vermekten özgür değiller.

Şimdi, herkesin şakalara şiddetle karşılık vermesini sağlayamayız. Ama komedyenlerin her istediklerini yapabilmeleri için her zaman dünyanın en kalın derisine sahip olmamız gerektiği fikri – peki, bunu reddediyorum.

Lulu Garcia-Navarro: Charles?

Charles Blow: Bunun fevkalade üzücü olduğunu düşündüm. Onu gördüğüme ilk tepkim buydu.

Lulu Garcia-Navarro: Nasıl yani?

Charles Blow: Gösterinin bir gecede gerçekleşmesi gerektiğini görmek üzücü — o sırada Will’in kazanacağını bilmiyorduk ama o koşudaydı , bunu biliyorduk. Chris Rock, Questlove olan kazanacak olan başka bir Siyah adama sunum yapıyordu. Anı devralmak benim için üzücüydü.

Roxane, Ketanji Brown Jackson için Siyah kadınları savunan birini gördüğümü söyleyeceğim.

Roxane Gay: Evet, Cory Booker.

Charles Blow: Bu Cory Booker’dı.

Roxane Gay: Evet, tek kişi.

Charles Blow: Bir kişi, ama sadece söylüyorum, o bunu alkışlanacak bir şekilde yaptı ve buna saygı duyabilirim, öyle değil. TAMAM. Siyah kadınları savunan insanların yeterince olmadığını ve hiçbir zaman da yeterince olmadığını ifade eden ve haklı çıkaran derin yarayı anlıyorum. Bunu tamamen anlayın.

Ve Siyah kadınlar asla hakettiklerini alamıyorlar. Kurtuluş davasına katılan Siyah kadınlar hiçbir zaman haklarını tam olarak alamadılar. Sivil haklar hareketine katılan kadınlar hiçbir zaman hakettiklerini tam olarak alamadılar. Siyah kadınlar, Black Lives Matter’ı başlattı ve biz hâlâ öncelikle erkeklere odaklanıyoruz.

Bunu anladım ve sonra bunu Ketanji Brown Jackson duruşmasında olanları izleme bağlamında görmek için – orada sadece bir Siyah adam vardı ve o Siyah adam bir şey söyledi. Ama bence, bir eylem boşluğu olduğunu anlasak bile, bu özel eylemin bu boşluğu doldurmasına izin veremeyiz. Çünkü bu kadınların savunma eksikliğine ek olarak, erkeklerin aşk dedikleri şeyin arkasında saldırganlıklarını ifade ettikleri veya korudukları başka bir katman daha var. Bu da uygun değil. Ayrıca aşk böyle ifade edilmez.

Esau McCaulley: Bu özel olay tarafından tetiklenen, görmezden gelindiklerini hisseden çok fazla incinen insan olduğunu düşünüyorum. Sık sık -aslında, hissetmediğini, – saygısızlığa uğradığını ve alay edildiğini hisseden bir engelli topluluğu olduğunu düşünüyorum. Sanırım Siyah kadınlar ve Amerika’da Siyah kadın olmanın bir parçası olarak yaşadıkları genel saygısızlık var. Siyah kadınların ve saçlarının özel bir sorunu olduğunu düşünüyorum.

Aslında, bu çılgınca — saçın olumlu algılarıyla ilgili bir çocuk kitabım var ve Chris Rock’ın saçın olumlu algılarıyla ilgili bir belgeseli vardı. Yani o sorun devam ediyor. Sonra erkekliğin toksik tezahürüyle ilgili bir konu var ve şu soru var, sağlıklı erkeklik aslında neye benziyor? Ve çoğu zaman, ortaya çıkan bir neden olmadıkça bu sorunları gerçekten ele almıyoruz. Gördüğüm şey şu ki, pek çok insan bu olayı bir fırsat olarak görüyor, benim yaşadığım şey bu. Hissettiğim şey bu. Lütfen beni dinle.

Bununla ilgili üzücü şeylerden biri de, bu tür şeyleri yalnızca alenen travmatize edilmiş biri olduğunda dinlememizdir. Ama üstesinden gelemediğim şey, bunların aslında insan olduğu. Bundan bahsederken, Jada Pinkett Smith, Will Smith ve Chris Rock aslında kişilerdir.

Bir kültür olarak nasıl olduğumuzla mücadele ediyorum – ve bunun yapmanız gerekenlerin bir parçası olduğunu anlıyorum – ama insanların yaşamlarını ve travmalarını konuşma noktaları olarak nasıl kullandığımızla. Dolayısıyla o olayı gördüğümde, hemen net ve tutarlı bir yanıt alamadım. Sanırım Charles’a daha yakındım. Çoğunlukla üzgündüm çünkü Will Smith ve Chris Rock ve Denzel Washington ve Jada Pinkett Smith’i izleyerek büyüdüm. Bu yüzden, hayatımın farklı noktalarında hayranlıkla baktığım insanların bu kadar travmatik bir şeyi herkesin önünde yaşadığını görmek beni üzdü.

Lulu Garcia-Navarro: Roxane, Charles’ın erkeklerin kadınları savunma tarzının bu olmayabileceğine ilişkin yorumuna yanıt vermeni istiyorum. onun görüşüne göre, bunun kendini gösterme biçiminde rahatsız edici bir şey.

Roxane Gay: Evet, yani, tabii ki hayır. Şiddet asla çözüm değil, ama buna kızmıyorum. Ben sadece değilim. Olay olduğunda şok oldum. Hayatımda hiç böyle bir şey görmedim ve bir daha asla böyle bir şey görmemeyi umuyorum, ama anlıyorum. Her şeyi anlıyorum.

Chris Rock için üzülmüştüm çünkü o çok şok edici bir andı. Jada Pinkett Smith’in tüm bunların sonuçlarıyla uğraşmak zorunda kalmasına üzüldüm. Will Smith için üzülmüştüm, bir bakıma – şimdi Oscar galibiyetinde her zaman bir yıldız işareti olacak. Etrafta dolaşacak çok fazla empati olduğunu düşünüyorum ve her şey düşünüldüğünde, ben sadece – yapamam, dünyada olan her şey göz önüne alındığında, kendimi buna kızdıramıyorum.

Esau McCaulley: Orada aynı fikirdeyim. Sanırım Will, kabul konuşması sırasında gülümsemeniz ve kabul etmeniz gerektiğini söylediğinde, sadece bu satırdan bahsettiğini sanmıyorum. Sanırım son birkaç yıldır katlanmak zorunda kaldıklarından bahsediyor ve bence sahip olduğun şey kötü bir an yaşayan bir insan ve bence stres — yani, sadece bakıyorum, söylediklerinden , bir süreliğine Will Smith olmanın stresi onu alt etmiş gibi görünüyor. O özel anda, onu kaybetti.

Sanırım hepimiz şiddeti ve onun yapmaması gerektiği gerçeğini küçümsemeden anlayacağız, hepimiz hayatımızda meselenin bu olmadığı anlar yaşamışızdır. cevap verdiğimiz şey asıl mesele değildi. Bütün bunlar ona yol açan şeylerdi.

Lulu Garcia-Navarro: Yine de buraya atlayacağım. Gerçek şu ki onlar insan ama tabii ki bu en büyük sahnede olan bir şey ve onlar ünlüler. NAACP Yasal Savunma ve Eğitim Fonu başkanı ve direktörü Janai Nelson, Twitter’da şunları söyledi: “Hala işleme aldığımızı biliyorum, ancak bu gece kolektif bir ulusal izleyici tarafından gündelik şiddetin normalleştirilmesinin bizim yapabileceğimiz sonuçları olacak. şu anda umrumda bile değil.” Will Smith’in Oscar’da kalmasına izin vermek -ki öyleydi- davranışlarını size göre normalleştiriyor muydu? Tokattan dakikalar sonra onu alkışlayan seyircilere ne demeli?

Roxane Gay: Bu kültürün şiddeti ilk kez normalleştirdiğini gerçekten ileri sürecek miyiz? Demek istediğim, “Bir Nazi’yi yumruklamak” her şeydi. Ve katılıyorum, devam edin, bir Nazi’ye yumruk atın. Ancak normalleştirilmiş şiddete batmış bir kültürde yaşıyoruz. Bu onu iyi yapmaz. Birden fazla yanlış bir doğru etmez. Ancak bunun devrilme noktası olduğunu öne sürmek bence yanlış.

Charles Blow: Ayrıca, bunun son birkaç yılda meydana gelen bir stresin doruk noktası olup olmadığı konusunda Esau’nun söylediği bir şeye geri dönmek istiyorum. Sanırım muhtemelen daha büyük bir tartışma yapacaksınız, ki bu Will’in hayatında, kelimenin tam anlamıyla tüm hayatı boyunca olan bir şey. Kitabını yeni yayınladı ve ilk bölüm, temelde – Burada başka sözcüklerle ifade ediyorum, ama – kendimi her zaman bir korkak olarak düşündüm. İlk önce, çok küçük bir çocukken annesini babasının tacizinden koruyamadığı için bir korkak olduğu fikrini somutlaştırır.

Kendisini bir korkak gibi hissettiği fikri tüm kitap boyunca devam ediyor. Yani bu onu psikanalize etmek değil – bu sadece kendisi hakkında yazdıklarını yeniden gözden geçiriyorum. Kitabın sonlarına doğru babasıyla ilgileniyor. Kelimenin tam anlamıyla babasını öldürmeyi, annesini onu iterek istismar etmesinin intikamı olarak düşünüyor – bilirsiniz, tekerlekli sandalyede – onu merdivenlerden aşağı itecek. Ve bu fikirde kalmamız gerektiğine inanıyorum, dahil olan tüm insanlar için empati yapıp yapmadığımızdan ayrı olarak, çatışmaya ve belaya eril tepki şiddetli olamaz. Bu gerçekten bir problem.

Will Smith ile başladığı anlamına gelmez. Ancak erkekler bunu çok sık yaparlar, bu da çatışmaya şiddetle karşılık vermektir ve yapılması gereken de bu değildir. Her iki şeyi de aynı anda söyleyebiliriz – kendimi kötü hissediyorum ve şakadan nefret ediyorum ve ayrıca erkekler saldırganlığı maskelemek için yiğitliği ve şövalyeliği bir kalkan olarak kullandıklarında, bunu da haykırmamız gerektiğini söyleyebiliriz.

Lulu Garcia-Navarro: Esau, Charles’ın söylediğini duyuyorum, burada dikkate alabileceğimiz bir bağlam var, bu Will Smith’in kendi kişisel hayatı. Ancak bazı insanlar bunu, Charles’ın dediği gibi, eşinizi şiddet yoluyla savunmanız gereken zehirli erkekliğin bir göstergesi olarak gördüler.

Esau McCaulley: Sanırım sıkı bir anlaşmanız olabilir, çünkü bence Charles temelde haklı. Demek istediğim, empati ve sonuçların mutlaka ayrı olmadığıdır. Başka bir deyişle, Will’in o olaya yaptığı gibi tepki veren insanlar tanıyorum. Annem veya kız kardeşim hakkında bir şey söylersen şiddetle tepki verdiğin bir ortamda büyüdüm. Hatta bir keresinde kardeşime b-kelime dedikleri için biriyle kavga etmiştim ve yanına koştum ve onunla kavga ettim. Tüm bağlamı anlıyorum. Şiddetin, özellikle Siyah kadınlara karşı saygısızlığa tepki olduğu dünyayı anlamadığımdan değil. O dünyayı anlıyorum.

Ama özünde, Charles’ın söylediğinin şiddet olmadığını düşünüyorum. Bak sorun bu. Bu oldu ve Will’in, adama vurması ile kabul konuşmasını yapması arasında, bilmiyorum, 20 dakikası vardı, bu yüzden kabul konuşmasını kabul etmek istemiyorum, çünkü bu onun kabul edilmiş sözleri gibi. Ama “aşk insana çılgınca şeyler yaptırır” gibi mecazlara düşmeye başladığınızda, bence bu, karısını çok seven bir adam olmanın ne anlama geldiğini düşünmenin tehlikeli bir yolu.

Lulu Garcia-Navarro: Roxane, görünüşe göre erkeklik ve onun nasıl sergilendiği hakkında bir tartışmamız var. Ayrıca Jada’nın ne düşünüp, düşünmeyebileceğini ve sizin görüşünüze göre olanlarda kadın rolünün ne olduğunu düşünüyorum.

Roxane Gay: Demek istediğim, kadınlar tek parça değildir ve şimdiden kadınlardan bir dizi yanıt gördüm. Bir yandan, kadınlar kendileri için ayağa kalkabilir. Bu yüzden, kabul konuşması sırasında Will Smith’in bahsettiği zaman, Aunjanue Ellis’i korudum, diğer oyuncuları korudum vb., yorumu takdir ettim.

En hayırsever şekilde baktığımda, yorumu takdir ettim. Öte yandan, onun korumasını kim istedi diye düşündüm. Yorumları — Sanırım o andaydı ve ciddi bir hata yaptığını biliyordu ve duygularının derinlerindeydi, bu yüzden ben bunu bu bağlamda alıyorum. Ancak “aşk insana çılgınca şeyler yaptırır” erkeklerin her zaman özellikle kadınlara yönelik şiddeti haklı çıkarmak için kullandığı bir şeydir.

Bu yüzden bence çok şey oldu, gerçekten yapıyorum ve bence buna bakmak ve bunun için bir pat açıklaması olmasını beklemek – bu olmayacak. Kişisel düzeyde şu anda olanlar var ve sonra yansımalar var ve sonra, tabii ki, hem olanları hem de sonrasını etkilemiş olabilecek tüm şeyler var. Ben bir Teraziyim ve bu yüzden hepsine yer ayırıyorum, ama bence — üç kadına, üç feministe sorun ve farklı cevaplar alacaksınız.

Lulu Garcia-Navarro: Evet. Pek çok insan bir tür ceza için yaygara koparıyor. Chris Rock suçlamada bulunmayı reddetti. Ama o an olması gereken bir şey mi olmalıydı? Çünkü bazı insanlar onun zengin bir ünlü olduğu için herhangi bir yankı uyandırmadığını söylüyor ve diğerleri onun Siyah bir adam olduğunu söylüyor ve insanlar neden onun davranışını suç haline getirmeye çalışıyor? Bu çok çeşitli merceklerden görülüyor, dediğiniz gibi, Roxane, ırk ve sınıf iki ana lens.

Roxane Gay: Kesinlikle. Bunların aslında çok zengin iki adam olduğu gerçeğini göz ardı edemeyiz – çok güçlü adamlar, çok görünür adamlar. Ve Will Smith olduğu için kalmasına izin verildi. Sanırım bununla ilgili sorunlar var, çünkü Akademi’nin şiddeti tasvip ettiğini söylüyorlar ama bunu Oscar’ları Harvey Weinstein, Roman Polanski, Sean Penn’e vermek açısından zaten söylediler. Bu yüzden – tekrar, kürsüye çıkma, ama dün gece bu ilk kez oluyormuş gibi davranmayalım.

Nasıl ilerleyeceğinizi bilmiyorum. Hapishanenin kaldırılmasına inanıyorum, bu yüzden “polisi paraya çevir” ve “hapishaneyi kaldır” diyip sonra Will Smith’in tutuklanması gerektiğini söyleyemezsiniz. Yani umarım burada onarıcı adalet için bir yer vardır, ki bunu hala öğreniyorum ve hala merak ediyorum, bu işe yarayabilecek bir şey mi? Ancak, imkanlarının yeterli olduğu kişilerin, şiddeti ele almak, zararı gidermek ve onarım yaratmak için onarıcı adaleti kullanmanın bir yolunu bulabileceklerine inanmak istiyorum.

Lulu Garcia-Navarro: Charles ve Esau, ikiniz de Will’i kınadınız ve hareketlerinin izlenmesinin zor olduğunu ve belki de infazlarında kabul edilemez olduğunu söylediniz. Bu konuda yapılması gereken bir şey olduğunu düşünüyorsan bilmek isterim.

Charles Blow: Pekala, konuşmayı biraz genişletmek istiyorum. Bunun bir esneme olduğunu bile düşünebilirsiniz, ama yapmıyorum, çünkü bu, benim buna baktığım bağlam. Beyaz kadınların beyaz erkekler tarafından korunması Amerikan toplumunda böyle bir özellik olmuştur ve Siyah kadınlar büyük ölçüde – yani, büyük ölçüde değil, tamamen bu denklemin dışında bırakılmıştır. Beyaz bir kadının erdemi veya onuru bir şekilde yağmalandığı için linç edebilirlerdi. Bir şeyi yakabilirsiniz çünkü o olmuştur ve bu günümüze kadar gelir. Beyaz bir kız ya da kadın kaybolursa, dünyayı alt üst ederiz ve her haber programında sonsuza kadar haber olur ve bu Siyah kadınlar için olmaz.

Siyah kadınlar bu toplumda onurlandırılmaktan o kadar uzak bırakıldılar, çünkü bu beyaz kadınlar için birincil konumdu. Onurlandırılanlar onlardı. Filmlerde bile beyaz erkekler beyaz kadınları kurtarmak için dünyanın öbür ucuna giderdi ve bu Siyah filmde bile izin verilen bir şey değildi. “Django [Zincirsiz]” hakkında ne düşünürseniz düşünün, Siyah adamın Siyah kadını kurtarmak için her şeyi yaptığı ilk modern filmlerden biriydi. Bu dönüştürücü ve devrim niteliğindeydi, çünkü gördüğümüz filmlerde yeşil ışık yakılan bir şey değil.

Ancak tüm bunları bağlam içinde ele alırsak, Siyah kadınların savunmaya değer oldukları fikrinin dışında bırakıldığını anlayarak, bunu görmenin ne kadar büyüleyici ve rahatlatıcı olduğunu anlayabiliyorum – siz anlamasanız bile. Eyleme katılmayın – birinin aynı şeyi Siyah bir kadın için yaptığını görmek. Ama aynı zamanda buna bakıyorum ve diyorum ki, bu şiddet dolu toplumun derslerini özümsememek için çok dikkatli adım atın – beyaz üstünlüğünün öğrettiği dersleri, buna değmediğinizi ve bunun bir örnek haline geldiğini değil. buna değersin. Bunun üzerinde çok dikkatli olun, çünkü orası tehlikeli bir yer ve kısmen yoksunluktan dolayı birçok insanın burayı uygun gördüğüne inanıyorum.

Esau McCaulley: Will gelip de aynı şeyi yaparsa, ancak ona vurmak yerine mikrofonu alıp şöyle derse, bu tamamen farklı bir konuşmadır: eş. Siyah kadınlara saygısızlık etmeyin.” Bence bu, bu konuşmayı çok daha az karmaşık bir şekilde yapmamızı sağlıyor.

Ama şunu da söyleyeceğim, dürüst olmak gerekirse, gerçek hayatımın tehlikede olduğu bir senaryo hayal edemiyorum – sadece bu bağlamda, gerçek tehlikeyi kastediyorum – polis başka bir siyah adama. Sadece hayal edemiyorum. Demek istediğim, Oscar’da olacağım bir bağlamda yaşamıyorum. Ama eğer biri – eğer bir Siyah bana vurursa, onun için polisi aramıyorum çünkü bunun nasıl olacağını bilmiyorum.

Charles Blow: Dün gece toksik erkekliğe karşı atılan en büyük adımlardan biri Chris Rock oldu. şakayı anlattı. Misilleme yapmamış olması, ki bu sürekli olarak dahil olduğumuz erkeklik savaşında bir şey ve Chris bunu yapmamayı seçti. Bence bu akşamın büyük bir artısı.

Lulu Garcia-Navarro: Sadece Roxane’a sormak istiyorum — Chris Rock’ın bir şekilde hikayenin kahramanı olarak bittiği fikri mi?

Roxane Gay: Hayır, onun kahraman olduğunu düşünmüyorum, ama sahnede şu anda durumu tırmandırdığı için ona kesinlikle hak veriyorum. Bu hikayede kahraman yok.

Esau McCaulley: Üzerinde düşündüğüm soru bu ve bir cevabım yok. Will Smith’in karısının namusunu savunduğuna dair bir açıklama var ve o kısım anlaşılır hale geliyor. Karşılaştığım şey, kabul konuşması sırasında, diyor ki, ancak bu kadar saygısızlığa katlanabilirsin. Ve sahip olduğum soru – ve belki de bir fark yaratmaz – o anda saygısızlık edilen karısı mıydı yoksa kendisi saygısızlık mı hissetti?

Yani o an kimi savunduğunu merak ediyorum. Bu sorunun net bir cevabı var mı bilmiyorum, eşiyle onun arasını çizebilir misiniz? Ama gülümsemeliyiz ve kabul etmeliyiz dediğinde, sadece çok fazla saygısızlık var – bu olayı nasıl algıladığından bahsediyormuş gibi geldi. Bunun dinamikleri değiştirip değiştirmediğini bilmiyorum ama birinin karıma saygısızlık etmesinin karmaşık bir karışımı olduğunu biliyorum ama bu bana da yansıyor. Ve erkekliğini mi savunuyor, yoksa karısının namusunu mu savunuyor, yoksa bu ikisi birbirinden ayıramayacağımız kadar mı bağlı?

Roxane Gay: Bence bu iyi bir soru. Ve bence ikisi de. Bence şiddete ek olarak zehirli erkeklik, karısı hakkında söylenen bir şey yüzünden gerçekten saygı görmediğini hissediyordu, ki bu çok fazla Will. Ayrıca ikisini birbirinden ayırmanın gerçekten zor olduğunu düşünüyorum. Bunun dün geceden çok önce olan kökenleri olduğunu düşünüyorum ve sanırım insanların önümüzdeki haftalarda tartışacakları şeylerden biri de bu.

Lulu Garcia-Navarro: Son sorum için merceği buraya çevirmek istiyorum, çünkü benim için büyüleyici olan, çevrimiçi ve toplum olarak bizim hakkımızda söylediğim konuşmalar. Bazı insanlar, Oscar’larda böyle bir şeyle ilgili bu tartışmaları kimsenin ölmediğini söyleyerek reddetme eğilimindedir. Ukrayna değil. Ama bu kültürel temas noktaları bir tür Rorschach testi ve merak ediyorum, üçünüzden de şu anda bize yansıyan ne görüyorsunuz? Charles, seninle başlayacağım.

Charles Blow: Her zaman ilgileniyorum ve bunun cevabını asla bilemeyeceğim, çünkü bu bir varsayım ama Bunu yapanları çok gördüm. Büyüyorsun. Sen adamsın. Birçok erkeğin agresif davrandığını görüyorsunuz.

Ancak erkeklerin hedeflerini seçip seçerek agresif davrandığını sıklıkla görüyorum. Daha önce Will Smith’le bir uzayda bulundum. O benim boyum. 2. 1. O büyük bir adam. Chris Rock 5ʹ 8ʺ, 10ʺ, belki. O daha küçük bir adam. Yani Chris Rock’ı tokatlamak bir şey. The Rock’ı tokatlamak başka bir şey. Yani benim için her zaman şöyle düşünüyorum, ne yapıyorsun? Bunun, bunu yapabileceğiniz bir kişi olduğuna karar verdiniz. Beden avantajına sahip olduğunu düşünmediğin biri olduğunda, sanırım cesaretten daha çok etkileniyorum.

Bu konuda bir şeyler doğru gelmiyordu. Bununla ilgili bir şey, sadece birinin bir şey söylediğini değil, söyleyen daha küçük bir adam varmış gibi geldi. Benim hakkımda bir şeyler söyleyen daha küçük bir adam var ve şimdi bunu yapacak güce ve avantaja sahip olduğumu hissediyorum. Kafama takıldı demeden bu podcastten çıkamıyorum.

Roxane Gay: Söylemeliyim ki, Chris Rock geçen yılı karın kaslarını ve ne kadar kaslı olduğunu göstererek geçirdi. 5ʹ 8ʺ olabilir ama narin bir çiçek değil. Bence bu, benim görüşüme göre, akranlar arasında bir andı. Bunun David ve Goliath’ın durumu olmadığını düşünüyorum ve bence bu, öyle olduğunu düşündüren şeylerin çoğunu gözden kaçırıyor – Will Smith, daha küçük bir adamla, küçük, masum bir adamla uğraşıyordu. o olmadığında gelen kişi.

Charles Blow: Yaklaşmakta olduğunu söylemedim. Bunların hiçbirini söylemedim.

Roxane Gay: Pekala, hayır, gelecek demedin. Sadece diyorum ki, bence bu bir David ve Goliath durumu değil. Bunda herkes farklı şeyler görecek ve bence bu olaya dayanarak geniş kültürel genellemeler yapmamak önemli. Bunun Amerikan kültürü veya küresel kültür hakkında daha önce söylenmemiş bir şey söylediğini sanmıyorum. Bunun dünyadaki yeni bir şiddet dalgasının göstergesi olduğunu düşünmüyorum. Bence hararetli bir andı ve insanların bitkin düştüğü bir pandemi dalgasının sonuydu. Olanlar hakkında büyük sonuçlar çıkarmamanın önemli olduğunu düşünüyorum.

Lulu Garcia-Navarro: Esau, sana son söz.

Esau McCaulley: Beni şoke eden şeyin ne kadar sıradan olduğunu söyleyebilirim. Bununla demek istediğim, paranın insanlar için neler yapabileceğine dair potansiyel olarak yanlış bir algıya sahip olduğumuzdur. Dünyadaki tüm paraya ve başarıya sahip olabilirsiniz, ancak yine de bu güvensizliklere sahip olabilirsiniz ve bir anlamda hala kırılmış olabiliriz.

Parası ve kaynakları olan insanların, bir şekilde, insan olmanın ne anlama geldiğinin tüm değişimlerinden bu şeyler tarafından çelikleştirildiğini veya korunduğunu düşünebileceğimizi düşünüyorum. Sonunda gördüğün şey, elindeki tek aletle karısını savunmaya çalışan kırılmış bir insandı. Öyleyse, bir tür büyük yansıma varsa – bu özel olaydan değil, para ve şöhretin insanlar için ne yaptığı ve ne yapmadığı bu özel olaydan aldığım bir şey.

Lulu Garcia-Navarro, bir Times Opinion podcast sunucusudur. Bay Blow bir Times köşe yazarıdır. Bayan Gay ve Bay McCaulley katkıda bulunan yazarlardır.

The Times, editöre çeşitli mektuplar yayınlamaya kararlıdır. Bu veya makalelerimizden herhangi biri hakkında ne düşündüğünüzü duymak isteriz. İşte bazı ipuçları . Ve işte e-postamız: [email protected] .

Facebook , Twitter (@NYTopinion) ile ilgili The New York Times Opinion bölümünü takip edin ) ve Instagram .

Times Opinion ses kaydı Lulu Garcia-Navarro ve Alison Bruzek tarafından yapılmıştır. Kate Sinclair, Mary Marge Locker ve Kristina Samulewski tarafından gerçek kontrol. Orijinal müzik ve miksaj Isaac Jones tarafından yapılmıştır. Shannon Busta’nın izleyici stratejisi. Kristin Lin’in editoryal desteğiyle. Yönetici yapımcımız Irene Noguchi. Lauren Kelley, Vanessa Mobley, Indrani Sen ve Patrick Healy’ye özel teşekkürler.