Yüzler Önemlidir. Ama Onları Tanıyamıyorum.

Dahi kafalar

New member
Görüş

Destekleyen

Ana hikayeyi okumaya devam edin

Yüzler Önemlidir. Ama Onları Tanıyamıyorum.

Prozopagnozi ile yaşamak ne demektir? Bir animatör, yüzleri tanıyamadığından hayatını farklı şekillerde yaşadığını açıklar.

3 Mayıs 2022, 05:00 ET

• Herhangi bir arkadaşınıza bir hikaye gönderin

Abone olarak, her ay vermek için 10 hediye makaleniz var. Paylaştıklarınızı herkes okuyabilir.

• Bu makaleyi
  • 12
  • Uygulamada oku

Tarafından Steven Fraser

Mr. Fraser bir film yapımcısıdır.

Otizm teşhisi sürecinden geçerken yüzleri tanımadığım ortaya çıktı. İnsanların yüzlerine baktığımda, daha önce tanışmış olsak bile onları tanımakta zorlandım. Bu genellikle yüz körlüğü veya prosopagnozi olarak bilinir.

Bu, yüzlerin gerçekte ne olduğu ve onları oluşturan farklı özellikler hakkında düşünmeye başlamama neden oldu. Bir sanatçı olarak eskiz defterlerimi yüz çizimleriyle doldurdum. Kendi fotoğrafımı çektim, sesli ve yazılı günlükler tuttum. Bu ortamlar, insanların kim olduğunu belirlemek için kullanabileceğim başa çıkma mekanizmalarını keşfetmeme yardımcı oldu. Sonunda bu eskiz defterlerini, fotoğrafları ve günlükleri ve ayrıca bana yardımcı olan diğer bazı kişisel eşyaları topladım ve hepsini bir araya getirerek bir hafıza kutusuna koydum.

Yukarıdaki kısa belgesel bu kutunun içine bakıyor ve kimlik, izolasyon, ilişkiler ve kararlılık hikayelerini ortaya çıkarıyor. Prozopagnozi ile gelen karmaşık duyguyu uyandırmak ve diğer insanları tanımakta zorlandığınızda hayatın nasıl olduğuna dair benzersiz, kişisel bir bakış açısı iletmek için nesneleri canlandırdım.

Steven Fraser, kısa filmler, çizgi romanlar, fanzinler, performanslar ve yerleştirmeler yaratan bir animatör, sanatçı ve yazardır.

The Times, editöre çeşitli mektuplar yayınlamaya kararlıdır . Bu veya makalelerimizden herhangi biri hakkında ne düşündüğünüzü duymak isteriz. İşte bazı ipuçları . Ve işte e-postamız: [email protected] .

Op-Docs, bağımsız film yapımcıları tarafından hazırlanan kısa, üzerinde düşünülmüş belgeseller için bir forumdur. Op-Docs ve diziye nasıl gönderileceği hakkında daha fazla bilgi edinin. Facebook, Twitter (@NYTopinion) ve Instagram’da The New York Times Opinion bölümünü takip edin.