15 Eğlenceli Mantık Sorusu

arkamikontrolet

New member
Mantıksal akıl yürütme sorularını yanıtlamak, sıkıntı bilmeceleri iddia etmek biroldukça düşünme sürecini harekete geçiriyor. Bilmeceler, kendinizi ve etrafınızdakileri eğlendirirken zihinsel sıhhatlerini geliştirmenin de en âlâ yollarından biri.

Düzgün bilmeceler ve zihin bulmacası soruları, insanları olağanın haricinde düşünmeye teşvik ediyor. Bu çeşit bir zihinsel eğitim de rastgele bir sorunu daha yaratıcı ve verimli bir biçimde çözme kapasitesi geliştiriyor. Biz de tam olarak üstte yazanları yapabilmeniz için sizlere güçlü bilmeceler sıraladık.

Berk, cumartesi öğlenden daha sonra öldürüldü. Karısı cinayet sırasında kitap okuyor, kapıcı duşta, şef ise kahvaltı hazırlıyordu. Bahçıvan ise çimleri biçiyordu. Verilen bilgilere bakılırsa cinayeti kim işledi?

KARŞILIK

Çok düşünmeden cevaplamanız gereken bir soru: Üç farklı hekim, Sinan’ın kardeşleri olduğunu söylüyor fakat Sinan, erkek kardeşi olmadığını sav ediyor. Kim palavra söylüyor?

YANIT

Aşağıdaki tabirlerden bir tanesi yanlış. Bu duruma nazaran bugün haftanın hangi günü?

• Bugün ne Pazar ne de Çarşamba.
  • Yarın Pazar yahut Çarşamba değil.
  • Dün Cuma değildi.
  • Dündilk evvelki gün ise Pazartesi ya da Pazar değildi.
YANIT

sıradan düşünmeniz gereken: Binada dört kat var. Kat ne kadar yüksek olursa, orada o kadar fazlaca insan yaşıyor. Asansör en sık hangi kata çıkıyor?

KARŞILIK

bir daha kvakalardan bir tane: Asansör en çok 6 yetişkin yahut en çok 9 çocuk taşıyabilir. 2 yetişkinle birlikte asansöre binebilecek azamî çocuk sayısı nedir?

YANIT

Diğer bir aile sorunu daha: Bir adam, karısı ve oğulları bir trafik kazası geçirir. Hepsi hastaneye kaldırılır ve hekim, “Onu ameliyat edemem, o benim oğlum” der. Tabip kimdir?

KARŞILIK

Onu icat eden adam bunu kendisi için istemez. Onu satın alan adam, kendisi için satın almaz. Ve ona gereksinimi olan adam, ona muhtaçlığı olduğunu bilmiyor. Bu nedir?

YANIT

Her gün dünyanın her yerinden biroldukca insan beni ziyarete geliyor, lakin ekseriyetle yalnızca birkaç dakika kalıyorlar. Biroldukça kişi tarafınca fazlaca pis biri olarak görülüyorum, lakin bensiz yaşamak isteyen insan sayısı da fazlaca az. Beşerler beni ne vakit görmeye gelse, diğerlerine nadiren gösterdikleri bir yanlarını gösteriyorlar. Ben neyim?

KARŞILIK

sıradan bilmecelere benzeyen: Evvel dışım soyulur, daha sonra içim pişirilir. daha sonra dışım yenir ve içim dışarı atılır. Ben neyim?

KARŞILIK

Ali sokaktaki bir kızı işaret eder ve “O, büyükannemin tek çocuğunun kızı” der. Kızın Ali ile bağı nedir?

YANIT

Bir aile sorusu daha: Bir adam bir müzede bir tabloya bakar ve “Hiç kardeşim yok ancak o adamın babası benim babamın oğludur” der. Bu durumda tabloda kim var?

YANIT

bir daha biraz kolaylaştıralım: Samet’in dört kızı var ve her birinin bir erkek kardeşi var. Samet’in toplam kaç çocuğu var?

YANIT

Matematik gerektirmeyen bir soru: İki baba ve iki oğul alışveriş merkezinden konuta gelirler. Lakin konuta geldiklerinde otomobilden yalnızca üç kişi iner. Bu nasıl mümkün olabilir?

YANIT

Bir bayan kendi otel odasında otururken kapı çalar. Kapıyı açtığında ise daha evvel hiç görmediği bir adamla karşılaşır. Karşılaştığı adam kapıları karıştırdığını ve bayanın odasının kendi odası olduğunu sandığını söylüyor. Bayan kapıyı kapattıktan daha sonra çabucak güvenliği arıyor. bayanı bu kadar şüphelendiren şey ne?

YANIT

Geldik listenin en zoru olan son soruya, Einstein bulmacası: Beş farklı renge boyanmış beş mesken art geriye duruyor. Her meskende farklı milletten bir kişi yaşıyor. Beş mesken sahibinin hepsi bir çeşit içecek içiyor, muhakkak bir sigara markası içiyor ve belli bir evcil hayvanı var. Lakin sahiplerin hiç biri birebir içeceği ve tıpkı cins sigara içmiyor yahut birebir evcil hayvana sahip değil. Balığın sahibi kim?

Bilmecenin ipuçları:

• İngiliz kırmızı konutta yaşıyor.
  • İsveçli’nin evcil hayvanı bir köpek.
  • Danimarkalılar çay içiyor.
  • Yeşil mesken, beyaz konutun çabucak solunda.
  • Yeşil konutun sahibi kahve içiyor.
  • Pall Mall sigarasını içen kişi kuş yetiştiriyor.
  • Sarı meskenin sahibi Dunhill marka sigara içiyor.
  • Merkez konutta oturan mesken sahibi süt içiyor.
  • Norveçli birinci meskende yaşıyor.
  • Blends marka sigara içen konut sahibi, kedi besleyenin yanında yaşıyor.
  • At besleyen konut sahibi, Dunhill marka sigara içen kişinin yanında yaşıyor.
  • Bluemasters marka sigara içen konut sahibi bira içiyor.
  • Alman, Prince marka sigara içiyor.
  • Norveçli mavi meskenin yanında yaşıyor.
  • Blends içen kişi, su içen kişinin yanında yaşıyor.
  • Artık soru şu, balığın sahibi kim?
YANIT