AB Kurul Lideri’nden ‘Zorunlu Aşı’ Açıklaması Geldi

arkamikontrolet

New member
Bundan bir hafta öncesinde Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) Avrupa Bölge İcra Yöneticisi Robb Butler; bilhassa Avrupa’da tırmanışa geçen hadise sayılarına ve ağır bakım ünitelerinde yatan COVID-19 hastalarının hayli büyük bir çoğunluğunun aşısız bulunmasına dikkat çekerek ülkeleri ‘zorunlu aşı’ üzerine önemli bir biçimde düşünmeye çağırmıştı.

5 gün öncesinde DSÖ’nün, Güney Afrika’da tespit edilen Omnicron varyantını duyurmasıyla yetkililer bir defa daha harekete geçti. Pfizer ve BioNTech yeni aşı çalışmalarından kelam ederken, Avrupa Birliği (AB) yetkilisinden de bugün zarurî aşı konusuna yönelik açıklama geldi.

“Büyük çoğunluk aşılanabilir”

Avrupa Birliği Komitesi Lideri Ursula von der Leyen, Omicron varyantıyla birlikte birtakım tedbirlerin alınmasının gerekli olduğuna dikkat çekerek, Avrupa Birliği’ne üye olan bütün ülkelerin mecburî aşı sonucunı tartışmasının vaktinin artık geldiğini belirtti. “Bir yanda virüs ve varyantları, öteki yanda aşılarımız ve hatırlatma dozlarımız var ve ben ikincisinin kazanmasını istiyorum” sözlerini kullanan Komite Lideri, her bir kişinin aşılanmayacağı fikrini kabul ettiğini; fakat toplumun büyük bir çoğunluğunun aşılanabilir olduğunu düşündüğünü aktardı.

Kelamlarına “Bu niçinle, Avrupa Birliği’nde aşıyı nasıl teşvik edebileceğimizi tartışmanın ve potansiyel olarak zarurî aşılamayı düşünmenin anlaşılır ve uygun olduğunu düşünüyorum.” formunda devam eden Von der Leyen, bir tartışmanın başlatılması ve ortak bir yaklaşım olması gerektiğini kaydetti.

Von der Leyen’e ek olarak Dünya Sıhhat Örgütü Genel Sekreteri Tetros Adhanom Ghebreyesus da evvel Derya varyantı durdurulmadığı sürece Omicron varyantının da yayılmaya devam edeceğini belirtti.